Senica plánuje posilniť kybernetickú bezpečnosti v meste

Pri realizácii rozsiahlych projektov sa mesto Senica obracia na možnosť spolufinancovania z európskych projektov. Jedným z nich je aj projekt zameraný na kybernetickú bezpečnosť.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: unsplash.com)

SENICA. Rozvoj informačnej a kybernetickej bezpečnosti v meste Senica plánuje mesto spolufinancovať z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

Mesto reaguje na povinnosti vyplývajúce zo zákona o kybernetickej bezpečnosti. Taktiež musí plniť povinnosti, ktoré vyplývajú zo zákona o informačných technológiách verejnej správy. Analýzou súladu s legislatívou zistili nevyhnutnosť realizovať opatrenia tak, aby sa zvýšila kybernetická bezpečnosť na požadovanú úroveň. O zámere projektu informovala hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Menšie podniky majú s čerpaním eurofondov problémy, hovoria o nedokonalom systéme

Účelom projektu, samozrejme, nie je len naplnenie zákonných povinností, ale aj dôležitosť problematiky kybernetickej a informačnej bezpečnosti. Aj z tohto dôvodu sa uchádzajú o peniaze z európskych fondov na realizáciu opravných a chýbajúcich opatrení, ktoré vyplynuli z analýzy. Aktuálne schválená zmluva je vo výške 301 796 eur a mesto bude realizovať verejné obstarávanie.

Zamerali sa na kvalitu

Mesto Senica sa priebežne uchádza o externé finančné zdroje z fondov Európskej únie.

Priamo na Mestskom úrade v Senici aktívne pôsobí referát regionálneho rozvoja, ktorého pracovníci monitorujú problematiku, sledujú výzvy a pripravujú administratívne podklady potrebné na to, aby sa radnica mohla o nenávratné finančné príspevky uchádzať a jej žiadosti neboli pri vyhodnocovaní zamietnuté ako nedostatočné, chybné alebo neúplné. Takmer vždy je potrebná aj súčinnosť poslaneckého zboru, kde sa materiály súvisiace s čerpaním prostriedkov z EÚ priebežne predkladajú. „I keď ide o administratívne naozaj veľmi komplikovaný proces, mesto Senica sa môže vďaka takto získaným externým prostriedkom podujať na realizáciu finančne náročných projektov, keďže spoluúčasť financovania z mestskej kasy je na prijateľnej úrovni cca niekoľkých percent z celkového objemu toho-ktorého projektu,“ doplnila Moravcová.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Pandémia ukázala silné stránky slovenskej vedy a výskumu

Zložité čerpanie

Dana Jurková z referátu regionálneho rozvoja MsÚ Senica vníma aj negatíva žiadania financií z projektov. „Napriek celkovej úspešnosti mesta Senica v čerpaní eurofondov, vo všeobecnosti môžeme povedať, že na Slovensku sa nedarí dostatočne čerpať finančné prostriedky z týchto externých zdrojov,“ uviedla Jurková. Odborníčka vidí problém najmä v dlhej administratívnej kontrole žiadostí o nenávratné finančné prostriedky a ich hodnotení, čo je zjavne spôsobené nedostatočnými personálnymi kapacitami na riadiacich orgánoch. „Tieto skutočnosti majú následne negatívne dopady na pôvodne stanovené rozpočty projektov, ktoré sa spomínaným zdĺhavým administratívnym procesom predražujú,“ konkretizovala Jurková.

Do čerpania projektov výrazne zasiahla aj korona.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ministerstvo chce pre školy nulovú spoluúčasť pri financovaní projektov

„Čelíme plošnému zdražovaniu – ceny materiálov a prác sa menia doslova zo dňa na deň, čo má dopad na verejné obstarávania a neochotu dodávateľov realizovať zákazky za už vysúťažené ceny. Do časovej osi medzi verejné obstarávanie a následnú realizáciu zmluvy s úspešným uchádzačom vstupuje ešte jeho kontrola, ktorá často trvá niekoľko mesiacov, v extrémnych prípadoch aj rok. Nám ako samospráve v prípade odstúpenia od zmluvy neostáva nič iné, ako celé verejné obstarávanie zopakovať, čo časovo neprimerane odďaľuje samotnú realizáciu projektu,“ zhodnotila Jurková. Ako ďalšie negatívum vníma aj to, že nie sú skreované definitívne programy nového programovacieho obdobia 2021 – 2027 aj napriek tomu, že nové programové obdobie už beží, pričom prvé výzvy nového programového obdobia môžeme očakávať najskôr na konci roka 2022.

Euractiv Slovensko

Pre samosprávy sú zelené projekty prioritou, veľká byrokratická záťaž a náročnosť procesov pri uchádzaní sa o eurodotácie sú v prípade obcí a malých miest brzdou rozvoja. Rozprávali sme sa so SLÁVKOU LENČÉŠOVOU, expretkou na oblasť životného prostredia v Združení miest a obcí Slovenska.


Na Slovensku sa vôbec nedá hovoriť o regionálnej kontrole energetiky. Regióny na to doteraz nemali žiadne kapacity, legislatíva s tým nerátala a verejné financie nepodporovali regionálnu energetickú sebestačnosť, hovorí JURAJ ZAMKOVSKÝ, výkonný riaditeľ združenia Priatelia zeme CEPA.


Budovy sú zodpovedné za 36 percent emisií CO2 v Európskej únii, vďaka čomu možno tento sektor považovať za jedného z najvýznamnejších producentov skleníkových plynov. V rozhovore o tom rozpráva RICHARD PAKSI, analytik združenia Budovy pre budúcnosť.


Súvisiace témy: Euractive Slovensko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 876
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 7 697
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 943
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 787
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 412
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 738
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 509
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 294
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu