Prvé signály pri začínajúcej závislosti na mobile dostávame od príbuzných

Podľa prieskumu je až 97 percent mobilných telefónov na Slovensku smartfóny. Výskumy tiež ukázali, že do mobilu sa denne pozrieme v priemere 150 krát.

Závislosti inak je názov unikátneho projektu regionálnych novín MY, ktorí pripravili v spolupráci s Ligou za duševné zdravie. V uplynulých dňoch sa konala štvrtá a záverečná diskusia v rámci projektu – na tému závislosť na mobiloch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Moderátorom diskusie bol Šarkan – Peter Novák, ktorý diskutoval so sociálnou pedagogičkou a psychoterapeutkou Janou Lednickou a riaditeľom sociorehabilitačnej starostlivosti v sanatóriu AT Rastislavom Žemličkom.

Diskusii predchádzal reprezentatívny prieskum, do ktorého sa zapojilo viac ako 15-tisíc ľudí. Vyplynulo z neho okrem iného, že telefonovanie či esemeskovanie je až tretia činnosť, ktorú Slováci s mobilmi robia. V prvom rade ich používajú na prehliadanie sociálnych sietí a zisťovaní informácií.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Strach z prvého užitia drogy ľudia pri prvom dotyku mobilu neprežívajú

Dvadsaťosem percent respondentov sa priznalo, že s mobilom trávi denne dve až štyri hodiny, viac ako štyri hodiny priznalo dvadsať percent opýtaných a dve tretiny Slovákov (viac žien) si myslí, že s mobilom trávi príliš veľa času.

O tom, že sa dá vypestovať aj závislosť na mobilných zariadeniach, hovorili aj odborníci vo videoštúdiu denníka SME. Vysvetlili, že tento typ závislosti patrí medzi nelátkové závislosti, čo je obsedantné správanie smerom k mobilnému telefónu, ktoré má negatívny dopad na sociálne správanie a osobnosť človeka. Namiesto socializácie sa človek viac uzatvára do seba.

Znakmi sú aj neustále kontrolovanie telefónu, používanie mobilu aj v situáciách, v ktorých by som nemal – v spoločnosti, pri starostlivosti o deti, počas hygieny. Ak človek nemôže skontrolovať telefón, ostáva nervózny a cíti tlak.

SkryťVypnúť reklamu

Nadmerné užívanie mobilu vs. závislosť

Mobilné telefóny sú významnou súčasťou našich životov. Nedá sa o nich hovoriť len v negatívnom význame. Môžu byť aj užitočné a dôležité, pre mnohých sú nevyhnutnou súčasťou práce. Problém nastáva, keď už ich používanie nemáme pod kontrolou.

Keď už hovoríme o rizikovom správaní, ktoré ešte nemusí byť závislosťou, často si to ako prvé všíma naše okolie. Prvý signál, že sa niečo deje, ľudia dostávajú od svojich blízkych a príbuzných, zhodujú sa odborníci.

„Často k nám chodia rodičia, ktorým sa zdá, že ich deti používajú mobil príliš často a nevedia, či už ide o závislosť alebo nie. V mnohých prípadoch ide o nedmerné užívanie, ktoré sa prejavuje napríklad tak, že dieťa je odstrihnuté od reality a nevníma svoje okolie. Napríklad keď v škole zazvoní na prestávku, každý si vytiahne svoj mobil a pozerá doň. Mnohí si potom ani nevšimnú, keď do triedy vojde učiteľka,“ vysvetlila Jana Lednická.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Bez mobilu sa nezaobídu hlavne ženy, ukázal prieskum

Znakmi závislosti je napríklad aj, keď človek ide spať s telefónom, nevie sa ho zbaviť ani tesne pred spánkom, čo ovplyvňuje aj kvalitu jeho spánku. Ďalej je to nervozita z toho, že nemá telefón alebo signál.

Zdravé fungovanie s mobilom by človeka podľa Rastislava Žemličku malo podporovať k tvoreniu, rozvíjať jeho osobnosť podľa záujmovej sféry.

„Mobil sa dá využiť aj zmysluplne. Problém sa začína vtedy, keď je tvorenie na ústupe a ja unikám do mobilu, kde hľadám nejaký zážitok alebo emóciu. Netvorím cez výkon, ale pasívnou aktivitou sa snažím regulovať si svoje prežívanie tým, čo v mobile hľadám alebo nájdem,“ objasnil.

Načítavam video...

Hovoríme o sebe, čakáme pochvalu

„Človek o sebe naživo v priemere hovorí 20 percent komunikovaných informácií, na sociálnych sieťach je to až 80 percent. Pretože tam za zdieľaný obsah dostáva spätnú väzbu, mozog ju podvedome chce a človek má tendenciu naháňať sa za pozitívnymi ohlasmi na obsah, ktorý zdieľa. Väčšinou sa preto chválime pozitívnymi vecami o sebe, o problémoch a negatívach až tak často nehovoríme. V tom sa tento druh komunikácie líši od tej bežnej osobnej,“ vysvetlil Žemlička.

Lednická za problematické označila aj situácie, keď je mobil spôsobom upokojenia, nabaženia zážitkov cez mobil, rýchla skratka k naplneniu niečoho, čo nedokážem v kontaktne s inými mať.

Súvisiaci článok Šéf MY novín: Závislosti by nemali byť tabu

To spôsobuje odcudzenie, aj keď paradoxne mali pôvodne telefóny ľudí spájať. „Z minulosti je známy reklamný slogan jednej mobilnej značky, ktorý hovoril o „connecting people“ – spájaní ľudí. Nadmerné využívanie mobilov naopak ľudí od seba vzďaľuje. Príkladom je napríklad večera vo dvojici alebo s priateľmi, počas ktorej sa každý pozerá do svojho telefónu namiesto toho, aby sa spolu rozprávali,“ povedal Žemlička.

Deti sú hrozbou závislosti od mobilu významne zraniteľnejšie, pretože menej vedia regulovať zvedavosť a emócie, čo na jednej strane môže byť v živote prospešné, ale nie v súvislosti s nadmerným používaním mobilných zariadení.

Keď komunikácia viazne

K odborníkom často prichádzajú príbuzní s tým, že doma viazne komunikácia, pretože závislý uniká k mobilu a zhoršujú sa vzťahy, vznikajú hádky a konflikty. Pri deťoch je častým javom aj zlyhávanie v škole, ponocovanie, nespavosť.

„Do sanatória však prichádzajú aj samotné deti, ktoré sa sťažujú na to, že im nie je doma dobre, cítia sa pod tlakom, majú depresie, úzkosti, zlyhávajú v škole a častou témou je v ich prípade aj sebapoškodzovanie. S rodičmi si nerozumejú, sťažujú sa na zákazy používať mobily,“ priblížila Lednická.

Súvisiaci článok Najrozšírenejšími drogami Slovákov sú cigarety a alkohol

Doplnila, že telefónom sa už nevyhneme, nezakážeme ich, ale treba deti naučiť, ako a na čo ich používať. Hovoriť s nimi o realite na sociálnych sieťach, ktorej sa prispôsobujú, snažia sa v nej priblížiť svojím vzorom. Mobil by nikdy nemal byť formou odmeny.

Aj pre rodičov je však často pohodlné, ak dieťa trávi čas s mobilom v ruke, keď sú zaneprázdnení. Majú vtedy od detí pokoj. „Rodičia musia začať u seba, lebo keď dieťaťu zoberú mobil, musia mu ponúknuť seba a venovať mu čas,“ povedala Lednická. Žemlička doplnil, že deti mobily veľmi lákajú preto, lebo im ponúkajú možnosť socializácie.

„Deti do šesť rokov fungujú ako lievik a čakajú na emócie, od šiestich do dvanástich rokov môžu byť odťažité, ale potom znova zatúžia po väzbách v rámci partie kamarátov a podobne.“

Kedy je správny čas na telefón?

Z prieskumu v rámci projektu Závislosti inak vyplynulo, že rodičia dajú prvý mobil deťom v priemere vo veku 10,3 roka.

„ Čím neskôr tým lepšie, v princípe ale záleží na tom, ako mobil vedia rodičia spolu s dieťaťom využívať. Ak na komunikáciu a vedia si to ustriehnuť, je to v poriadku. Dôležité je nastaviť si s dieťaťom, čo je úlohou mobilu, či si vedia regulovať čas strávený s mobilom, prezeraný obsah apodobne,“ vysvetlila Lednická.

Súvisiaci článok Odborníčka: V ochrane zdravia pred vznikom závislosti nerobíme skoro nič

Podľa Žemličku však má dieťa prvý kontakt s mobilom oveľa skôr, ako svoj prvý dostane – a to v momente, keď je schopné chytiť niečo do ruky. Tam sa otvára cesta komunikácie s dieťaťom, ako telefón používať. Keď už je schopné interakcie k mobilu, treba hovoriť o tom, čo s mobilom robí.

Chýbajúca diagnóza

Závislosti na mobile sa nedá zbaviť doživotnou abstinenciou ako napríklad pri závislosti alkohole či fajčení a drogách. Pri nelátkových závislostí nejde o abstinenciu, ale o to, naučiť sa bez toho žiť. Pri deťoch dokonca ani neexistuje diagnóza závislosť na mobile.

„Prichádzajú k nám s problémami, ktoré sa tomu môžu blížiť. Dôležité je naučiť deti regulovať pocity rozhodovania a emócie, správanie, naučiť ich naplneniu sebaúcte. V rámci terapie buď realizujeme aktivity s deťmi, alebo pomáhame rodičom, aby vedeli byť nápomocní vlastným deťom,“ objasnila psychoterapeutka.

Pri dospelých je viacero možností. Prvý kontakt je ambulantná liečba, potom hospitalizačná liečba, potom doliečovanie, resocializácia a na záver kluby abstinujúcich závislých. Na začiatku je dôležitý motív zmeny správania, ktorý sa zväčša hľadá pri prvom kontakte. Na to nadväzuje terapia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 376
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 898
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 234
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 029
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 816
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 805
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 056
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 644
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 940
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 445
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 362
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 250
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  1. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  2. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  3. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  4. Martin Borecky: Rakovina
  5. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  6. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  7. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  8. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 056
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 644
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 432
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 940
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 445
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 362
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 250
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu