Utorok, 24. máj, 2022 | Meniny má Ela

Najrozšírenejšími drogami Slovákov sú cigarety a alkohol

Závislosť je psychická porucha, ktorá môže mať katastrofálne následky na fyzické, no najmä psychické zdravie človeka a dlhodobo negatívne ovplyvňuje jeho rodinný život aj sociálne väzby.

Martin Knut, predseda správnej rady občianskeho združenia Liga za duševné zdravie. Martin Knut, predseda správnej rady občianskeho združenia Liga za duševné zdravie. (Zdroj: archív: MK)

SLOVENSKO Ľudia bojujúci so závislosťami zažívajú počas pandémie ťažké časy, bojujú s nedostatkom zdravotníckej starostlivosti, ich problémy sa prehlbujú a objavuje sa recidíva.

V boji proti závislostiam štát dlhodobo zlyháva, ľudia sú so svojimi problémami často odkázaní sami na seba. Pomocnú ruku im podávajú dobrovoľníci a občianske združenia.

O závislostiach Slovákov hovoríme s MARTINOM KNUTOM, predsedom správnej rady občianskeho združenia Liga za duševné zdravie.

Čo je najrozšírenejšou závislosťou Slovákov?

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodne je to závislosť na nikotíne a alkoholizmus. V prípade alkoholu je jednou z hlavných príčin jeho dostupnosť a vysoká miera spoločenskej tolerancie tejto drogy. Na Linku dôvery Nezábudka sa však obracajú ľudia hľadajúci pomoc s rôznymi typmi závislostí látkových aj nelátkových. Väčší podiel tvoria tie látkové.

Aké problémy pomáha riešiť Linka dôvery Nezábudka, ktorú prevádzkuje Liga za duševné zdravie?

Naši odborníci na linke sa často stretávajú nie len s riešením samotnej závislosti, ale veľmi často s jej dôsledkami a dopadmi na blízke osoby závislých. Za domácim násilím, hádkami, úzkosťami, stálym strachom a napätím, narušenými vzťahmi, traumami, zlou sociálno-ekonomickou situáciou je žiaľ často práve neliečená závislosť člena rodiny.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Anketa: Ako sú na tom Slováci so závislosťami? Zapojte sa a vyhrajte zaujímavé ceny!

Aký vplyv majú závislosti na duševné zdravie ľudí?

V prvom rade, závislosť je psychická porucha. Každá závislosť so sebou nesie devastačný účinok na jednotlivca, rodinu i komunitu. Nepoškodzuje len fyzické zdravie, ale aj duševné. Vedľajším účinkom drog je popri prvotnom potešení „rozhodenie“ funkčných systémov mozgu. Pri dlhšom užívaní hrozí až poškodenie niektorých jeho štruktúr. Následne vznikajú poruchy správania a nálad, depresia, závažné psychotické poruchy. Pri závislosti sa stretávame aj s vážnymi psychotickými stavmi, halucináciami, delíriom tremens a nakoniec demenciou. Postihnutie sa môže zastaviť na určitom stupni a pacienti zostávajú odkázaní na zdravotno-sociálnu pomoc, prežívajú v zariadeniach sociálnych služieb. Veľké percento závislých ľudí končí aj na ulici ako ľudia bez domova.

SkryťVypnúť reklamu

Ovplyvňujú drogy aj sociálne väzby závislých?

Závislý človek vypadáva zo sociálnych štruktúr, stráca prácu, priateľov, rodinu. Vždy trpí aj rodina závislého, objavuje sa napríklad agresia a domáce násilie. Čo je ale najhoršie, človek stráca vlastnú osobnú integritu. Často sú to nesmierne bolestné ľudské príbehy, nezriedka končiace aj tragicky.

Závislosti so sebou prinášajú aj sekundárne problémy. Ktoré sú to?

Ak vynecháme katastrofálne dopady na fyzické zdravie, najtragickejšie sa závislosť dotýka blízkej rodiny závislého, ktorá sa stáva dysfunkčným priestorom. Je vedecky dokázané, že dospelé deti alkoholikov si v sebe nesú obrovskú psychickú záťaž do ďalšieho života, ktorá ich negatívne ovplyvňuje po celý život. Môžeme hovoriť až o posttraumatickej stresovej poruche. Samostatnou kategóriou dôsledkov, na ktorú ale Liga taktiež dlhodobo poukazuje, je aj celospoločenský a ekonomický dopad duševných ochorení a teda aj závislostí. Platí tu, že účinnejšia prevencia, osveta, zlepšenie systému starostlivosti a pomoci zo strany štátu, zmierňuje negatívne sociálne, ale aj ekonomické dopady na celú spoločnosť. Napríklad na nezamestnanosť, kriminalitu, náklady na liečbu a sociálnu starostlivosť, na rozpad rodín často s nutnosťou náhradnej starostlivosti pre deti.

Ktoré skupiny ľudí sú zavislosťami najviac ohrozené?

Samozrejme závislosťou sú najviac ohrozené deti, ktoré sa príliš skoro dostanú do kontaktu s návykovými látkami alebo si vypestujú negatívne návyky napríklad vo fungovaní na internete a sociálnych sieťach. Vzhľadom na nezrelosť a neukončený celkový vývin sa u nich oveľa rýchlejšie rozvinie závislosť, dopady na celkové zdravie sú oveľa závažnejšie ako u dospelých. Rizikovú skupinu tvoria deti závislých rodičov, deti emočne, psychicky a časovo zanedbávané, deti s rizikovým vývinom a niektorými špecifickými poruchami, s prežitými a neliečenými traumami.

Do ankety sa môžete zapojiť priamo TU

Čo ovplyvňuje sklon k závislostiam u dospelých ľudí?

Závislými sa častejšie stávajú ľudia žijúci s dlhodobou psychickou záťažou, ktorí napätie a rôzne negatívne pocity začnú pravidelne "liečiť" nesprávnou skratkou. K rýchlemu pocitu úľavy a krátkodobej slasti si pomáhajú rôznymi látkami, alebo činnosťami. Tento model správania bez práce s príčinou a dlhodobejším budovaním zdravých mechanizmov zvládania záťaže sa pre organizmus stáva veľmi rýchlo návykový a nebezpečný. Rizikovou skupinou môžu byť aj ľudia extrémne pracovne vyťažení, alebo trpiaci chronickými zdravotnými ťažkosťami.

Ako ovplyvňuje pandémia koronavírusu množstvo a charakter závislostí na Slovensku?

Väčšine tých, ktorí mali veľký problém so závislosťou už pred pandémiou, sa stav ešte zhoršil, alebo nastala recidíva. Súvisí to najmä s ťažko dostupnou pomocou v zdravotníckych zariadeniach a reprofilizáciou psychiatrických lôžok na covidové. Tak ako stúpalo napätie, nervozita a úzkosť v spoločnosti, tak stúpala aj spotreba tabakových výrobkov a alkoholu. Keďže boli zavreté pohostinstvá a gastroprevádzky, konzumácia alkoholu sa presunula domov. To platí aj o nikotíne, ale aj napríklad o sedatívach či liekoch na spanie. Naopak podľa prieskumov sa znížili počty príležitostných užívateľov, na čo mal možno vplyv práve lockdown a obmedzenia spoločenských akcií.

Ako funguje štátny systém v boji proti alkoholizmu?

Na Slovensku sa vo výraznejšej miere otvárali poradne a liečebne až po roku 1949. V osemdesiatych rokoch minulého storočia bola v bývalom Československu vybudovaná sieť záchytiek, protialkoholických liečební, AT ambulancií bolo 242. V súčasnosti sa časť tohto systému rozsypala, hoci alkoholizmus patrí u nás dlhodobo medzi najrozšírenejšie závislosti.

Je prevencia proti závislostiam na Slovensku efektívna?

Liga za duševné zdravie sa dlhodobo snaží poukazovať na fakt, že štát zatiaľ prevencii závislostí ako aj ostatných psychických porúch venuje stále nedostatočnú pozornosť. Prevencia proti závislostiam na Slovensku nie je efektívna. Veľká časť preventívnych programov je stále realizovaná neziskovými organizáciami, ktoré ale nemajú na ich financovanie také zdroje ako má štát a teda napriek enormnej snahe, nevedia mať taký dosah. Za peniaze z daní za alkohol a tabakové výrobky sa ale v tejto oblasti zo strany štátu nedeje zúfalo nič v porovnaní s vyspelými krajinami Európskej únie. Chýbajú programy na školách, v rizikových prostrediach, v masovokomunikačných prostriedkoch, aspoň v tých verejnoprávnych. Naopak nežiadúcej propagácie je tu násobne viac. Štát v tomto zlyháva a aj preto sa v celoeurópskych štatistikách neumiestňujeme dobre.

Kde sa začína a ako má vyzerať úspešný boj so závislosťou?

Prvým krokom je asi priznať si problém. Medzi úlohy, tohto dlhodobého procesu patrí zmeniť postoj človeka k alkoholu či drogám, znovu vybudovať autonómnu osobnosť človeka aj s jeho sociálnymi väzbami. Takým nadradeným cieľom by mala byť trvalá abstinencia. Avšak keď závislému človeku poviete, že sa do konca života nenapije alkoholu, odmietne to. Preto je trvalá abstinencia pre mňa dôležitým mostom na zmenu životného štýlu, rozvíjania nerizikových aktivít a nového spôsobu trávenia voľného času.

Poznáte ten výrok: „Prestať fajčiť je tá najľahšia vec na svete. Sám som to dokázal mnohokrát..“ Z toho vyplýva, podľa mňa tá dôležitejšia časť celého uzdravovacieho procesu, a to je následná starostlivosť a sociálna rehabilitácia. Spoločným cieľom služieb následnej starostlivosti a doliečovania je pomôcť pacientovi po ukončení strednodobej liečby preklenúť obdobie prechodu späť do normálneho života a zastabilizovať ho tak, aby bol schopný fungovať normálnym spôsobom. Každopádne na konci tej cesty je „integrácia“ človeka späť do spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Inzercia - Tlačové správy

 1. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 2. Chceš prácu v IT?
 3. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie
 4. VELUX zmapoval kvalitu interiérov slovenských domácností
 5. LAMINA PREŠOV pokrýva strechy a fasády už 33 rokov
 6. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 7. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 8. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 1. Chceš prácu v IT?
 2. VELUX zmapoval kvalitu interiérov slovenských domácností
 3. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie
 4. ZŠ v Moldave nad Bodvou bola súčasťou projektu ENGIE Eco školy
 5. Zelenší dvor pre ZŠ Hviezdoslava vďaka projektu ENGIE Eco školy
 6. Príďte si vychutnať výstavu ilustrácií pre deti
 7. Liptovský Mikuláš: V našom meste pes neskapal
 8. LAMINA PREŠOV pokrýva strechy a fasády už 33 rokov
 1. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 067
 2. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 2 857
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 2 688
 4. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 305
 5. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 1 713
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 682
 7. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 1 017
 8. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely 817
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Martin Greguš: Matovičove diktátorské chúťky
 2. Lórant Kulík: Šport: Košický Peace Half Marathon vyhrala dvojnásobná olympionička
 3. Rudolf Székely: Slovenská pošta: Nenesie zodpovednosť za škodu...
 4. Věra Tepličková: Náš minister Kim ide ako pílka...
 5. Martina Kotúčová: Americké sebevědomí
 6. Inštitút strategických politík: Podnestersko sa môže stať novým frontom v agresii Ruska proti Ukrajine
 7. Ján Valchár: Zombíci, Skywalkeri a Terminátori na Ukrajine alebo Je máj, dajte nám ryžu!
 8. Michal Rodziňák: VC Španielska F1: Začína byť horúco
 1. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 10 638
 2. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 712
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 5 291
 4. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 4 542
 5. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 3 211
 6. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 2 747
 7. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 2 239
 8. EQUUS: Inovácie v lesnom hospodárstve prichádzajú aj zo Slovenska. V čom sme najlepší? 2 097
 1. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 3. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 4. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 5. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 8. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?

Blogy SME

 1. Martin Greguš: Matovičove diktátorské chúťky
 2. Lórant Kulík: Šport: Košický Peace Half Marathon vyhrala dvojnásobná olympionička
 3. Rudolf Székely: Slovenská pošta: Nenesie zodpovednosť za škodu...
 4. Věra Tepličková: Náš minister Kim ide ako pílka...
 5. Martina Kotúčová: Americké sebevědomí
 6. Inštitút strategických politík: Podnestersko sa môže stať novým frontom v agresii Ruska proti Ukrajine
 7. Ján Valchár: Zombíci, Skywalkeri a Terminátori na Ukrajine alebo Je máj, dajte nám ryžu!
 8. Michal Rodziňák: VC Španielska F1: Začína byť horúco
 1. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 10 638
 2. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 712
 3. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 5 291
 4. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 4 542
 5. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 3 211
 6. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 2 747
 7. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 2 239
 8. EQUUS: Inovácie v lesnom hospodárstve prichádzajú aj zo Slovenska. V čom sme najlepší? 2 097
 1. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 3. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 4. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 5. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 8. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
SkryťZatvoriť reklamu