Zvyšovanie daní problém fajčenia nevyriešilo. Británia, Zéland i Česko idú cestou znižovania rizika

Fajčiari nevedia prestať. Vo svete sa preto skloňuje nový prístup boja proti fajčeniu. Ten na prvé miesto kladie znižovanie zdravotných dôsledkov a zahŕňa aj podporu menej rizikových alternatív. Krajinám, ktoré idú touto cestou, sa podarilo rapídne znížiť mieru fajčenia.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: unsplash.com)

Počet fajčiarov vo svete neklesá uspokojivým tempom. Ako vlani na jeseň informovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), na svete je stále odhadom 1,3 miliardy ľudí, ktorí holdujú tabaku. Od roku 2005, kedy WHO začala uplatňovať medzinárodný dohovor o kontrole tabaku, sa ich počet znížil o 2,6 percenta. Za posledných 5 rokov sa pokles spomalil na 1,5 percenta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pesimisticky vyznieva aj štatistika úmrtí. Fajčenie má každým rokom za následok až 8 miliónov obetí na svete. Predpokladá sa pritom, že úmrtia budú ďalej pribúdať vzhľadom na populačný boom i na fakt, že cigarety zabíjajú pomaly a ich smrtiaci účinok sa dostavuje s oneskorením.

SkryťVypnúť reklamu

Pomohli dane?

Štáty po celom svete sa dlhodobo snažia rôznymi spôsobmi bojovať proti fajčeniu, najčastejšie sa pritom používa zvyšovanie daní, zákazy a zdravotné varovania. Nie všade to funguje. Špeciálne nie v Európe, ktorá patrí k regiónom s najvyššou mierou fajčenia. Vo väčšine krajín Únie už dane presiahli viac ako 70 – 80 % z ceny cigariet a rastú ďalej. Stále však fajčí až štvrtina obyvateľov Únie. Závislosť je jednoducho silnejšia ako reakcia fajčiarov na nárast cien.

Súvisiaci článok Priviesť fajčiara k liečbe je ešte ťažšie ako pri závislých na alkohole alebo heroíne

Aj mierny pokles fajčenia v posledných rokoch možno podľa analytikov pripísať skôr prirodzenému vývoju ako rastu cien. Stále viac ľudí sa snaží žiť zdravšie a uvedomujú si riziká fajčenia bez ohľadu na výšku daní a konečnú cenu cigariet. To platí najmä pre ľudí s vyšším príjmom.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane zvyšovanie daní najviac dolieha na nízkopríjmové skupiny ľudí s nižším vzdelaním, ktorí sú často závislí a fajčenie im stále viac vyprázdňuje peňaženky. Nie náhodou sa práve tabak pravidelne spomína v správach o inflácii a raste cien na prelome rokov.

Podľa prieskumu Závislosti inak, ktorý na vzorke 14 661 respondentov zrealizovali regionálne noviny MY, je dnes fajčenie dokonca drahším zlozvykom ako holdovanie alkoholu. Priemerný fajčiar minie za cigarety okolo 73 eur mesačne, no pri spotrebe dvoch krabičiek to môže byť aj 240 eur.

Ideálny svet neexistuje

Boj s fajčením komplikuje podľa expertov intenzita závislosti od nikotínu, ktorú prirovnávajú k najsilnejším návykovým látkam ako heroín či kokaín. Podľa skúseností z praxe dokážu s fajčením skoncovať len asi štyria zo 100 fajčiarov. V posledných rokoch sa preto okrem tradičného boja proti fajčeniu skloňuje aj nový prístup, zameraný na riešenie zdravotných dopadov fajčenia. Ide o princíp nazývaný znižovanie rizika, z angl. harm reduction, ktorý sa uplatňuje aj pri liečbe závislostí oddrog či alkoholu.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Cigarety zabíjajú. To vieme, ale ako s nimi skoncovať?

Tento prístup upúšťa od idealistického videnia sveta bez návykových látok a snaží sa pomôcť ľuďom, ktorí by inak pokračovali vo svojej závislosti a škodili tak sebe i okoliu. V prípade fajčenia sú zdravotné rizika priamo spojené s doteraz prevažujúcim spôsobom konzumácie tabaku, teda fajčením klasických horiacich cigariet. Cigaretový dym totiž obsahuje až sedemtisíc toxických látok, ktoré sa uvoľňujú v procese horenia, a ich vdychovanie je hlavnou príčinou vzniku rakoviny a ďalších ochorení.

Preto sa v posledných rokoch stále viac uplatňujú nové a menej rizikové formy prijímania nikotínu, ktoré odbúrali proces horenia – najmä elektronické cigarety a zahrievaný tabak. Teda podobne, ako nevdychujeme dym z horiacej pneumatiky alebo nekonzumujeme spálené mäso z grilu, ani fajčiari nemusia vdychovať dym, pokiaľ chcú prijímať nikotín.

Širšie uplatnenie novej stratégie by podľa expertov pomohlo vytlačiť cigarety zo spoločnosti a zachrániť tak množstvo životov po celom svete. „Existujú presvedčivé dôkazy, že výrobky bez dymu sú oveľa menej škodlivé ako cigarety a že môžu pomôcť nielen jednotlivcom, ale vytlačiť fajčenie aj na úrovni populácie. Stratégia znižovania rizika môže zabrániť miliónom úmrtí súvisiacich s fajčením,“ uvádza sa v liste, ktorý vlani adresovala viac ako stovka expertov z oblasti verejného zdravia organizácii WHO v snahe zmeniť jej odmietavý postoj k novým alternatívam cigariet.

Česko: je to správna cesta

„Prístup, ktorému hovoríme harm reduction, minimalizácia škôd a rizík, predstavuje jedinú racionálnu politiku. Úplná abstinencia je síce ideál, nulové riziko, ale nie je dostupné pre všetkých,“ uviedol pre české médiá Jindřich Vobořil, medzinárodne uznávaný odborník na závislostí, ktorý bol vo februári po druhý raz menovaný vládou za národného protidrogového koordinátora.

Súvisiaci článok Priemerný slovenský fajčiar minie za svoju neresť 73 eur mesačne

To, čo podľa neho v boji s fajčením funguje najviac, vôbec nie sú vládne opatrenia, ale „akcia zospodu“. Krajinám, ktoré sa vydali cestou znižovania rizika, sa podľa neho podarilo výrazne znížiť počet najrizikovejších fajčiarov. Preto skôr, ako sa snažiť o abstinenčnú politiku, sa prikláňa k uplatneniu menej rizikových alternatív.

V Británii na predpis

Podpora alternatív prináša výsledky vo Veľkej Británii a v ďalších krajinách. V Spojenom kráľovstve ešte v roku 2000 konzumovalo tabak až 35 % populácie, v súčasnosti je to 14 %. Za týmto výsledkom, okrem opatrení v oblasti prevencie a odvykania, stojí aj podpora menej rizikových produktov.

Vládna autorita v oblasti zdravia Public Health of England dlhodobo povzbudzuje fajčiarov k prechodu na alternatívy a deklaruje, že zdravotné riziká elektronických cigariet sú o 95 % nižšie ako u klasických cigariet.

Elektronické cigarety v súčasnosti poskytujú fajčiarom miestne samosprávy v rámci svojich programov na odvykanie od fajčenia.

Británia chce zároveň e-cigarety medicínsky licencovať. Minister zdravotníctva Sajid Javid vlani oznámil, že umožní výrobcom, aby svoje produkty predložili na posúdenie vládnej agentúre pre reguláciu liekov (MHRA) a tie, ktoré prejdú schválením, budú môcť následne lekári predpísať svojim pacientom ako pomoc na odvykanie od fajčenia.

Nový Zéland: Alternatívy bez reštrikcií

Vaping, ako sa používanie alternatív slangovo nazýva, je súčasťou stratégie boja s fajčením aj na Novom Zélande, kde sa miera fajčenia pohybuje okolo 9 %. Ten sa nedávno zviditeľnil revolučným návrhom boja proti fajčeniu, keď chce každým rokom zvyšovať legálny vek pre nákup cigariet, aby sa k nim dnešné deti nikdy nedostali. Premiérka vtedy pre médiá uviedla, že vapingu sa žiadne reštrikcie nedotknú, pretože ide o nástroj pomoci fajčiarom. Skôr sa plánuje zamerať na programy prevencie mladistvých.

Vo Švédsku sa namiesto e-cigariet v posledných desaťročiach rozšírilo používanie inej alternatívy – tzv. snusu. Ide o tabakové vankúšiky, ktoré sa vkladajú do úst. V krajine sa miera fajčenia drží okolo piatich percent a ochorenia spojené s fajčením sa tam podarilo výrazne znížiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  2. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  3. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  4. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  6. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  7. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  8. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 829
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 202
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 530
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 117
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 2 881
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 825
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 356
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 340
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  8. Radko Mačuha: Potkania osada, Ratzenstadl.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 560
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 67 256
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 194
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 670
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 376
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 513
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 879
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 061
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  8. Radko Mačuha: Potkania osada, Ratzenstadl.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 560
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 67 256
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 194
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 670
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 376
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 513
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 16 879
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 14 061
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu