Priviesť fajčiara k liečbe je ešte ťažšie ako pri závislých na alkohole alebo heroíne

Keď sme robili prieskum medzi 100 fajčiarmi, 98 % vedelo, že fajčenie škodí ich zdraviu, 90 % z nich uvažovalo, že by chceli prestať fajčiť, ale nie hneď. S ponukou bezplatnej liečby súhlasili len šiesti a reálne do liečby vstúpili iba traja. Hovorí MUDr. Ľubomír Okruhlica, CSc. – psychiater, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre závislosti.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: pixabay.com)

Závislosť na nikotíne ste v rozhovoroch prirovnali k závislosti na heroíne. Fajčiari podľa zistení vo svete pokračujú vo svojom sebapoškodzovaní, aj keď už pociťujú vážne ťažkosti a dokonca aj po diagnostikovaní rakoviny. Máte podobné skúsenosti?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Áno. Rozdiel je v tom, že pri závislosti od heroínu sa zakrátko dostaví akútny abstinenčný stav s výraznými telesnými ťažkosťami, ale závislosť od nikotínu je zákernejšia, nakoľko ťažké telesné komplikácie sa výrazne prejavia až po rokoch fajčenia.

Zhoršila sa na Slovensku situácia s fajčením vplyvom pandémie a z nej plynúcej neistoty, stresu, ale i straty sociálnej „kontroly“, napríklad vplyvom zvýšeného pobytu fajčiarov doma?

SkryťVypnúť reklamu

U ťažkých fajčiarov určite áno. No časť dokázala najmä v prvej vlne sama prestať s fajčením. Týkalo sa to hlavne takých, ktorí boli vo fáze miernejšej, kratšie trvajúcej závislosti. Silnou motiváciou pre nich bol na začiatku pandémie strach z úmrtia na pľúcnu formu COVID-19. V priebehu ďalších vĺn táto obava postupne opadla a mnohí sa vrátili opäť k fajčeniu.

Kam sa fajčiari, ktorý chcú prestať môžu obrátiť? Ako by mali postupovať?

V prvej línii voľby, najmä, ak sú kratšiu dobu závislí a menej fajčiaci, môžu sa obrátiť na poradne Úradu verejného zdravotníctva alebo na niektorého klinického psychológa. Ak sa im to nedarí, alebo ide o dlhoročných fajčiarov, potom sa môžu obrátiť na psychiatra, ktorý im môže poskytnúť komplexnejšiu terapiu.

Súvisiaci článok Priemerný slovenský fajčiar minie za svoju neresť 73 eur mesačne

Keď sme do Google zadali heslo „poradňa pre odvykanie od fajčenia“, našli sme tabuľku na stránkach Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, kde je za každé mesto uvedená vždy len jedna poradňa. Platí to aj o veľkých mestách ako Bratislava, Košice, Žilina, Banská Bystrica. Je to z vášho pohľadu postačujúce alebo je v skutočnosti takýchto miest pomoci viac?

SkryťVypnúť reklamu

Je to v súlade s tým, čo som povedal vyššie. Ľahšie abstinenčné príznaky pri závislosti od fajčenia sa dajú prekonať aj bez špecializovanej medicínskej liečby, len s poradenstvom. Túto úlohu plnia napríklad poradne, či už ÚVZ alebo niektorí psychológovia. Ak sa to nedarí, tak je možnosť vyhľadať odborníka psychiatra, ktorý má k dispozícii aj možnosť predpisu liekov.

Bratislava, Banská Bystrica a Košice ešte naviac poskytujú špecializovanú liečbu pre fajčiarov v Centrách pre liečbu drogových závislostí.

Z pohľadu reálneho dopytu po liečbe závislosti od nikotínu, sieť inštitúcií, ktoré v tom pacientom asistujú je postačujúca. Dopyt je pomerne nízky, vzhľadom na počty fajčiarov v našej populácii.

Súvisiaci článok Najrozšírenejšími drogami Slovákov sú cigarety a alkohol

Aká forma pomoci, či terapie sa osvedčila počas Vašej praxe najviac?

SkryťVypnúť reklamu

Najúčinnejšia je kombinácia individuálnej psychoterapie s farmakologickou náhradou vo forme lieku, prípadne aj náplastí.

Ide však o náročnejšiu formu pomoci, ktorá si vyžaduje najmä skutočné odhodlanie pacienta. Dokážu si fajčiari pripustiť, že takýmito pacientami vlastne sú?

Áno, kľúčové je pevné rozhodnutie fajčiara, že už nechce fajčiť. Teda jeho motivácia k liečbe. Závislosť od nikotínu je vážna duševná porucha, čo fajčiari neradi počujú a nechcú si to pripustiť. Motivovať ich k liečbe je na rozdiel od napríklad alkoholu alebo heroínu o to ťažšie, že pri prerušení fajčenia nemajú ihneď ťažké telesné abstinenčné príznaky, len silnú túžbu, potrebu si znova zapáliť, čomu ľahko podľahnú. Ťažké telesné následky prichádzajú až po rokoch, kedy sa už u nich vybudovala veľmi silná, chronická závislosť. Často už býva neskoro.

Aká je reálna ochota fajčiarov vyhľadávať takúto odbornú pomoc? Približne, aká časť fajčiarov siaha po takejto pomoci?

Keď sme v minulosti robili medzi 100 fajčiarmi prieskum, 98 % vedelo, že fajčenie škodí ich zdraviu, 90 % z nich uvažovalo, že by chceli prestať fajčiť, ale nie hneď. S ponukou bezplatnej liečby súhlasili len šiesti, to je 6 %. Reálne do liečby vstúpili iba traja.

Súvisiaci článok Strach z prvého užitia drogy ľudia pri prvom dotyku mobilu neprežívajú

Je nepochybné, že najlepšie je prestať, respektíve vôbec s fajčením nezačínať. Môžu byť však alternatívne náhrady cigariet ako e-cigarety alebo zahrievaný tabak riešením pre tých, ktorí nechcú alebo nedokážu svoj zlozvyk potlačiť, prípadne sa ho sami zbaviť?

Ide o formy užívania nikotínu, ktoré nezbavujú fajčiara chronickej závislosti. Pokiaľ ide o ich zdravie, ani e-cigarety, či zahrievaný tabak nie je podľa zistení pneumológov pre zdravie fajčiara bez zdravotných rizík. Či sú v tomto prípade podobne veľké následky ako pri cigaretách, to nevieme, nie je ešte dosť výsledkov z dostatočne dlhých sledovaní používania týchto náhrad.

Čo je ale bezo sporu prínosom, ak fajčiar prejde na bezdymové náhrady. Chráni aspoň ľudí vo svojom okolí tým, že obmedzí u nich vdychovanie karcinogénov vo forme pasívneho fajčenia.

Autor: Vladimír Tošovec

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 472
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 082
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 127
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 508
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 240
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 870
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 645
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 624
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu