KOŠICE. Mesto Košice sa zapojilo do projektu Smart city, vďaka ktorému s podporou eurofondov (85 %) a štátu (10 %) bude môcť vylepšiť verejné osvetlenie. Týkať sa to má celého mesta.
Celkové náklady sú vo výške 997 007 eur. Výška finančnej podpory zo strany EÚ je na úrovni 847 455,95 eura.
Ide o operačný program Integrovaná infraštruktúra s cieľom zamerania sa na zvýšenie kvality, štandardu a dostupnosti eGovernment služieb pre občanov.
Začiatok realizácie projektu je stanovený na februára tohto roka, finále sa predpokladá v apríli 2023.
Čo je cieľom projektu?
Smart technológie a modernizácia v duchu smart sa stala takmer už prirodzenou súčasťou modernej doby. V tomto trende sa snažia ísť aj samosprávy, Príkladom je ich premietanie do modernizácie technológií osvetlenia, čím sa zvýšia nielen štandardy, ale tiež aj kvalita, efektivita a zber dát vrátane ich analýz.
„Projekt SMART CITY Košice je zameraný na zlepšenie úrovne verejného osvetlenia v meste Košice, ktoré prináša najväčší potenciál budovania a využitia moderných technológií. Ďalej v rámci projektu bude zavedený online systém na zber údajov a dát z inštalovaných kamier po meste Košice s cieľom vyhodnocovania údajov o doprave, ďalej inštalovaním environmentálnych meteostaníc sa zabezpečí snímanie parametrov ovzdušia a údaje o počasí v meste, čo okrem iného budú dáta, ktoré budú dôležité aj pre ďalšie manažérske rozhodnutia a aj komplexný systém informovania obyvateľov v meste.“
Benefity? Napríklad aj úspora
Inteligentné osvetlenie má ako jednu z výhod napríklad úsporu pri spotrebe elektrickej energie. Takisto je tu úspora pri údržbe, keďže svietidlá svoj stav aj hlásia, aj merajú spotrebu.
„Projekt preukazuje, že ak sa spojí digitalizácia mesta s rozumnou infraštruktúrou vo verejnom osvetlení, tak sú benefity viditeľné prakticky okamžite.“
Reakcia na reálny stav
Tieto smart technológie,, ktoré umožňujú presun informácií z rozvádzača verejného osvetlenia či meteo-staníc i ďalších častí – inteligentné senzory – dávajú možnosť optimalizácie procesov.
Riadenie mesta tak prebieha na základe reálneho stavu, ktorý opisujú reálne údaje.
Vďaka týmto inteligentným komponentom sa tak existujúca sieť verejného osvetlenia so stĺpmi verejného osvetlenia zmení na „infraštruktúrny nástroj s pokročilými inteligentnými vlastnosťami“.
Takto získané reálne dáta zaručujú už spomínanú úsporu a taktiež aj kvalifikované rozhodnutia vedenia mesta či v oblasti dopravy, alebo riadenia kritických situácií, ale aj adaptačných opatrení, ktoré sa týkajú oblasti zmeny klímy a tvorby mestskej legislatívy.
Košice budú osvetlené modernejšie
Doterajšie svietidlá v rámci projektu vymenia za nové, ktoré v sebe nesú energeticky efektívnejší svetelný zdroj a zariadenia pre manažment svietidla – čo predstavuje už spomínanú „inteligenciu mesta“.
V praxi to znamená, že čím väčšie pokrytie modernej infraštruktúry s IoT svietidlami a rozvádzačmi verejného osvetlenia, tým vyšší podiel riadenia a dohľadu. Rozvádzače verejného osvetlenia vymenia za nové, ktoré budú pripojené na vzdialená dispečing.
Nové svetlá umožnia ich reguláciu intenzity osvetlenia a taktiež sa zjednotí systém nastavenia jednotného harmonogramu vypínania a zapínania osvetlenia.
Aj s meraním stavu ovzdušia
Súčasťou projektu bude i „Rozšírenie informačnej prenosovej siete výmenou nezmodernizovaných častí sústavy verejného osvetlenia“.
Na území Košíc taktiež pripoja 10 kusov lokálnych environmentálnych staníc pre snímanie stavu a parametrov ovzdušia, teploty, vlhkosti, osvetlenia, prachu, UV žiarenia a pod.
Získané dáta, ako z oblasti o doprave, taktiež aj pri dátach z environmentálnych staníc, budú spracovávať v rámci príslušných serverov, kde ich zanalyzujú vďaka obrazu z existujúcich kamier.