Projekt mapuje aj klimatické zmeny

Národné lesnícke centrum pracuje na projekte FOMON – Výskum a vývoj bezkontaktných metód pre získavanie geopriestorových údajov za účelom monitoringu lesa pre zefektívnenie manažmentu lesa a zvýšenie ochrany lesov.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: pixabay.com)

Vytvoriť dlhodobý, excelentný, výskumný, vývojový a inovačný ekosystém v oblasti získavania a spracovania geopriestorových údajov bezkontaktnými metódami na báze aktívneho partnerstva medzi štátnym, verejným a priemyselným sektorom výskumu a vývoja. Taký je zámer projektu Národného lesníckeho centra, ktoré sídli vo Zvolene.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do projektu sú zapojené ďalšie štyri subjekty: Technická univerzita vo Zvolene, Univerzita Komenského v Bratislave, softvérová poločnosť YMS z Trnavy a Žilinská univerzita v Žiline.

SkryťVypnúť reklamu

Rozpočet presiahne desať miliónov

Národné lesnícke centrum, ktoré je koordinátorom projektu, respektíve jeho hlavným riešiteľom, naň získalo viac ako 9 miliónov 700-tisíc eur z Európskych fondov z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020. Projekt spolufinancuje z vlastných zdrojov sumou presahujúcou 700-tisíc eur.

„Aktivity projektu sú zamerané hlavne na skvalitňovanie vysokošpecializovaných inžinierskych procesov a finálne spracovania údajov tak, aby sa zabezpečila čo najvyššia účelnosť z pohľadu potrieb užívateľov z prostredia štátnych, verejných a súkromných organizácií,“ približuje hovorca Národného lesníckeho centra Igor Viszlai.

Súvisiaci článok Menšie podniky majú s čerpaním eurofondov problémy, hovoria o nedokonalom systéme

V rámci projektu budú navrhované a verifikované nové metódy získavania, spracovania a poskytovania informácií z rôznych typov geopriestorových dát zabezpečených pozemným alebo leteckým systémom zberu.
„Vyvinutá GeoPlatforma bude zabezpečovať zachytávanie expertných a znalostných postupov, procesov, modelov, spracovaní a vyhodnocovaní geopriestorových dát na základe špecifických požiadaviek. Ďalej bude poskytovať nástroje na vytváranie automatizovaného spracovania zachytených celkov, na zlepšovanie výsledkov opakovaného spracovania analogických dát a na zdieľanie zachytených alebo novovzniknutých metód spracovania dát,“ vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Inšpirovali sa v zahraničí

Hodnotenie zmien krajiny pomocou výskumu krajinnej pokrývky je zdrojom aktuálnych informácií pri riešení environmentálnych problémov a plánov rozvoja na národnej a medzinárodnej úrovni. Vybavenie vybraných lesných prírodných rezervácií za účelom sledovania ich vývoja meracími zaradeniami s diaľkovým prenosom dát, umožňujúcim získavať online informácie, je v súlade s modernou koncepciou ochrany prírody.

Súvisiaci článok Pandémia ukázala silné stránky slovenskej vedy a výskumu

Vybudovanie komplexného monitorovacieho stacionára po vzore zahraničných projektov (EÚ, ČR, Poľsko) prispeje k získaniu reálnych dát o klimatických zmenách v lesnom ekosystéme s priamym výstupom pre prax. „Jednoducho povedané, hľadáme spôsoby, navrhujeme metodiky a postupy pre prax smerujúce k čo najefektívnejšiemu zozbieraniu čo najväčšieho počtu presných dát o krajine a lesných ekosystémoch využitím najmodernejších dostupných technológií a následne sa snažíme o vytvorenie automatizovaných procesov na spracovanie a analýzu týchto dát tak, aby sa získali požadované výstupy pre rôznych užívateľov a záujmové skupiny,“ dodáva Viszlai.

SkryťVypnúť reklamu

Viditeľné uplatnenie výsledkov projektu môžeme očakávať v kartografii, mapovaní územia, vegetácie, infraštruktúry, pri zisťovaní stavu a využiteľnosti krajiny (rôzna projekčná činnosť – získavanie digitálnych modelov terénu, povrchu, bodových mračien, ortofotomozaiok, resp. katastra nehnuteľností (racionalizácia a urýchlenie prác pri pozemkových úpravách, obnove katastrálneho operátu), ako aj v rámci odvetví dopravného inžinierstva, kde práve pozemné mobilné 3D laserové technológie dokážu poskytnúť požadovanú úroveň a kvalitu detailu v špecifických územiach.

Súvisiaci článok Ministerstvo chce pre školy nulovú spoluúčasť pri financovaní projektov

V rámci projektu je vytvorené unikátne konzorcium nielen vo vzťahu k predmetným oblastiam výskumu, ale predovšetkým v poňatí formy spolupráce.

„Dlhodobé partnerstvo podnikateľského a nepodnikateľského sektora je predpokladom zabezpečenia výstupov spĺňajúcich podmienky pre vstup na trh úspešných inovácií,“ podotkol Viszlai na margo spolupráce s partnermi projektu z troch univerzít a súkromnej spoločnosti.

Euractiv Slovensko

Pre samosprávy sú zelené projekty prioritou, veľká byrokratická záťaž a náročnosť procesov pri uchádzaní sa o eurodotácie sú v prípade obcí a malých miest brzdou rozvoja. Rozprávali sme sa so SLÁVKOU LENČÉŠOVOU, expretkou na oblasť životného prostredia v Združení miest a obcí Slovenska.


Na Slovensku sa vôbec nedá hovoriť o regionálnej kontrole energetiky. Regióny na to doteraz nemali žiadne kapacity, legislatíva s tým nerátala a verejné financie nepodporovali regionálnu energetickú sebestačnosť, hovorí JURAJ ZAMKOVSKÝ, výkonný riaditeľ združenia Priatelia zeme CEPA.


Budovy sú zodpovedné za 36 percent emisií CO2 v Európskej únii, vďaka čomu možno tento sektor považovať za jedného z najvýznamnejších producentov skleníkových plynov. V rozhovore o tom rozpráva RICHARD PAKSI, analytik združenia Budovy pre budúcnosť.


Súvisiace témy: Euractive Slovensko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 618
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 117
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 128
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 247
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 242
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 889
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 717
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 594
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu