Vytvoriť dlhodobý, excelentný, výskumný, vývojový a inovačný ekosystém v oblasti získavania a spracovania geopriestorových údajov bezkontaktnými metódami na báze aktívneho partnerstva medzi štátnym, verejným a priemyselným sektorom výskumu a vývoja. Taký je zámer projektu Národného lesníckeho centra, ktoré sídli vo Zvolene.
Do projektu sú zapojené ďalšie štyri subjekty: Technická univerzita vo Zvolene, Univerzita Komenského v Bratislave, softvérová poločnosť YMS z Trnavy a Žilinská univerzita v Žiline.
Rozpočet presiahne desať miliónov
Národné lesnícke centrum, ktoré je koordinátorom projektu, respektíve jeho hlavným riešiteľom, naň získalo viac ako 9 miliónov 700-tisíc eur z Európskych fondov z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020. Projekt spolufinancuje z vlastných zdrojov sumou presahujúcou 700-tisíc eur.
„Aktivity projektu sú zamerané hlavne na skvalitňovanie vysokošpecializovaných inžinierskych procesov a finálne spracovania údajov tak, aby sa zabezpečila čo najvyššia účelnosť z pohľadu potrieb užívateľov z prostredia štátnych, verejných a súkromných organizácií,“ približuje hovorca Národného lesníckeho centra Igor Viszlai.
V rámci projektu budú navrhované a verifikované nové metódy získavania, spracovania a poskytovania informácií z rôznych typov geopriestorových dát zabezpečených pozemným alebo leteckým systémom zberu.
„Vyvinutá GeoPlatforma bude zabezpečovať zachytávanie expertných a znalostných postupov, procesov, modelov, spracovaní a vyhodnocovaní geopriestorových dát na základe špecifických požiadaviek. Ďalej bude poskytovať nástroje na vytváranie automatizovaného spracovania zachytených celkov, na zlepšovanie výsledkov opakovaného spracovania analogických dát a na zdieľanie zachytených alebo novovzniknutých metód spracovania dát,“ vysvetľuje.
Inšpirovali sa v zahraničí
Hodnotenie zmien krajiny pomocou výskumu krajinnej pokrývky je zdrojom aktuálnych informácií pri riešení environmentálnych problémov a plánov rozvoja na národnej a medzinárodnej úrovni. Vybavenie vybraných lesných prírodných rezervácií za účelom sledovania ich vývoja meracími zaradeniami s diaľkovým prenosom dát, umožňujúcim získavať online informácie, je v súlade s modernou koncepciou ochrany prírody.
Vybudovanie komplexného monitorovacieho stacionára po vzore zahraničných projektov (EÚ, ČR, Poľsko) prispeje k získaniu reálnych dát o klimatických zmenách v lesnom ekosystéme s priamym výstupom pre prax. „Jednoducho povedané, hľadáme spôsoby, navrhujeme metodiky a postupy pre prax smerujúce k čo najefektívnejšiemu zozbieraniu čo najväčšieho počtu presných dát o krajine a lesných ekosystémoch využitím najmodernejších dostupných technológií a následne sa snažíme o vytvorenie automatizovaných procesov na spracovanie a analýzu týchto dát tak, aby sa získali požadované výstupy pre rôznych užívateľov a záujmové skupiny,“ dodáva Viszlai.
Viditeľné uplatnenie výsledkov projektu môžeme očakávať v kartografii, mapovaní územia, vegetácie, infraštruktúry, pri zisťovaní stavu a využiteľnosti krajiny (rôzna projekčná činnosť – získavanie digitálnych modelov terénu, povrchu, bodových mračien, ortofotomozaiok, resp. katastra nehnuteľností (racionalizácia a urýchlenie prác pri pozemkových úpravách, obnove katastrálneho operátu), ako aj v rámci odvetví dopravného inžinierstva, kde práve pozemné mobilné 3D laserové technológie dokážu poskytnúť požadovanú úroveň a kvalitu detailu v špecifických územiach.
V rámci projektu je vytvorené unikátne konzorcium nielen vo vzťahu k predmetným oblastiam výskumu, ale predovšetkým v poňatí formy spolupráce.
„Dlhodobé partnerstvo podnikateľského a nepodnikateľského sektora je predpokladom zabezpečenia výstupov spĺňajúcich podmienky pre vstup na trh úspešných inovácií,“ podotkol Viszlai na margo spolupráce s partnermi projektu z troch univerzít a súkromnej spoločnosti.
V skratke
Cieľom projektu je vývoj metodík a postupov získavania a prvotného spracovania rozsiahlych súborov údajov zozbieraných s využitím najmodernejších bezkontaktných technológií pozemného, mobilného a leteckého diaľkového prieskumu Zeme. Tie bude možné využiť vo viacerých oblastiach, napríklad:
- lesné hospodárstvo, hospodárska úprava lesov, nové metódy ochrany a využívania lesov,
- drevársky a drevospracujúci priemysel, doprava a logistika, stavebníctvo, architektúra, kartografia a projekčná činnosť,
- ochrana životného prostredia, zisťovanie stavu a využiteľnosti krajiny,
- aplikácie v riadení štátu: bezpečnostné systémy, riadenia kritickej infraštruktúry, riadenie a predvídaní rizík, rizikových situácií v spoločnosti,
- technológie určené na vývoj softvérových produktov zameraných na podporu manažmentu prírodných zdrojov.