TRENČIANSKY KRAJ. Najväčšími výzvami v rámci digitalizácie samospráv sú podľa Jaroslava Bašku, predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja, zavádzanie SMART prvkov v telemedicíne a sociálnej starostlivosti, vzdialený prístup k informáciám o kraji, jeho aktivitách, ale aj dostupnosť služieb kraja bez potreby osobnej návštevy.
O tom, aké investície pripravuje župa v rámci týchto odvetví, porozprával v rozhovore.
Pripravuje župa v blízkej dobe za pomoci eurofondov realizovať nejaké investície v rámci digitalizácie samospráv?
Župa aktuálne pripravuje na predloženie žiadosti o nenávratný finančný príspevok v rámci operačného programu Integrovaná infraštruktúra, výzva Moderné technológie II. Projekt sa bude zameriavať na oblasť dopravy, monitoringu spotreby energií a prvkov telemedicíny.
Keďže ešte prebieha spracovanie štúdie realizovateľnosti v zmysle podmienok výzvy, bližšiu špecifikáciu opatrení a výšku nákladov v tejto chvíli nevieme uviesť.
Ktoré najvýznamnejšie projekty v rámci tohto okruhu pripravujete?
Za významný považujeme práve spomínaný projekt. Ďalšie kroky v digitalizácii plánujeme s podporou eurofondov v novom programovom období z operačného programu Slovensko ako súčasti komplexných projektov v oblasti vzdelávania, zdravotníctva, sociálnej pomoci, kultúry či dopravy.“
Realizovali ste už v minulom roku nejaké projekty v rámci digitalizácie?
V súčasnosti realizujeme významný projekt digitalizácie s názvom Podpora Active Assisted Living v podmienkach Trenčianskeho samosprávneho kraja.
Jeho cieľom je digitalizácia služieb sociálnej pomoci a udržanie potenciálnych klientov zariadení sociálnych služieb v domácom prostredí prostredníctvom monitorovania a prenosu informácií o neštandardných a kritických situáciách z domova.
Projekt je v celkovej hodnote takmer štyri milióny eur a je financovaný z operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Ukončený bude koncom roka 2023, kedy budú IT riešenie aj koncové zariadenia už v plnej prevádzke.
Okrem toho je v rámci projektu Lepší Trenčiansky kraj inovovaný geografický informačný systém kraja a nasadený dopravný model pre plánovanie verejnej osobnej dopravy. Župa tiež z vlastných zdrojov postupne pristupuje k digitalizácii viacerých procesov.
Čo vnímate ako najväčšiu výzvu v tomto sektore?
Veľkými výzvami sú pre nás zavádzanie SMART prvkov v telemedicíne a sociálnej starostlivosti, vzdialený prístup k informáciám o kraji, jeho aktivitách, ale aj dostupnosť služieb kraja bez potreby osobnej návštevy vo všetkých kompetenčných oblastiach.