Sobota, 30. september, 2023 | Meniny má Jarolím

Súkromný sektor má v obnove budov pred verejným obrovský náskok

Budovy sú zodpovedné za 36 percent emisií CO2 v Európskej únii, vďaka čomu možno tento sektor považovať za jedného z najvýznamnejších producentov skleníkových plynov. V rozhovore o tom rozpráva RICHARD PAKSI, analytik združenia Budovy pre budúcnosť.

(Zdroj: unsplash.com)

Ako sú na tom v súčasnosti verejné budovy v súvislosti s energetickou náročnosťou?

Z pohľadu rôznych segmentov trpia verejné budovy na Slovensku najväčším investičným dlhom. Predpokladáme, že približne ¾ z nich ešte nebola obnovená, pritom drvivá väčšina z nich bola postavená pred 30-timi rokmi. Doposiaľ sa pri obnove preferovali základné opatrenia ako zateplenie a výmena okien. Málo sa využívali komplexnejšie prístupy, ktoré by pozostávali aj z adaptačných opatrení ako sú vegetačné strechy či tienenie alebo riešení na zabezpečenie kvality vnútorného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ktoré štáty v Európskej únii by ste dali za príklad ako úspešné pri obnove budov a prečo?

Vo všeobecnosti možno v oblasti udržateľných budov považovať za vzor škandinávske štáty a Rakúsko a Nemecko. Energeticky efektívne budovy s využitím tepelného čerpadla či fotovoltiky sú v týchto krajinách už bežným štandardom. U nás sú však stále považované za nadštandard, ktorý preferujú skôr osvietenejší investori. Ceny energií nás však k tomu začínajú posúvať. Na rozdiel napríklad od spomínaných Švédov či Fínov, pre ktorých bol motiváciou skôr zodpovedný prístup než nižšie účty za energie.

Súvisiaci článok Nekvalitné ovzdušie prispieva na Slovensku k 5000 nevyžiadaným úmrtiam ročne

Fungujú iniciatívy, aby Slovensko efektívne rekonštruovalo staré budovy, prípadne budovalo nové, ale kvalitné?

Drvivá väčšina politík a iniciatív v oblasti energeticky efektívnych a udržateľných budov prichádza z úrovne Európskej únie. Či už sú to regulácie, ktoré stanovujú minimálne požiadavky pri výstavbe a obnove budov alebo masívne dotácie, ktoré ich podporujú. Ich implementácia nie je vždy dokonalá, ale tlačí nás vpred. Najväčším ťahúňom v tejto oblasti sú teda politiky a iniciatívy Európskej Únie.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa k snahám o kvalitnejšie budovy na Slovensku stavia legislatíva?

Základnou verejnou politikou sú minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť budovy, ktoré musí stavebník splniť pri novostavbe alebo pri významnej obnove existujúcej budovy. Tieto požiadavky sa postupne sprísňujú. Najnovšie požiadavky platia od začiatku roku 2021. Dnes už má stavebník problém postaviť energeticky neefektívnu budovy bez obnoviteľného zdroja energie.

Súvisiaci článok Únia má na rozdiel od Slovenska v dlhodobých energetických prioritách jasno

Ako je na tom súkromný sektor a aké majú Slováci povedomie pri výstavbe a rekonštruovaní svojich domov?

Súkromný sektor, predovšetkým v segmente komerčných budov má na Slovensku obrovský náskok pred tým verejným. V Bratislave je dnes už takmer nemožné postaviť pre developera administratívnu budovu, ktorá by nemala certifikát udržateľnosti. Avšak ani jedna verejná budova ho na Slovensku zatiaľ nemá. To je rozdiel oproti západným krajinám, kde udržateľnú výstavbu ťahajú časté krát verejné budovy s cieľom, aby išli príkladom pre súkromný sektor. Povedomie drobných stavebníkov, ktorí si stavajú svoje rodinné domy sa postupne zlepšuje. Stále však vyhráva cena a náklady, k čomu dnes dopomáha extrémny nárast cien stavebných materiálov. Nadštandardná udržateľnosť teda občas musí ísť bokom a dôležité je aspoň splniť zákonné požiadavky.

SkryťVypnúť reklamu

Akú úlohu v budovaní / rekonštrukcii verejných a súkromných budov zohrávajú eurofondy?

Klasické eurofondy tvorili a zatiaľ stále tvoria drvivú väčšinu investícií do obnovy verejných budov. Veľká časť verejných budov je obnovovaná z európskych prostriedkov. Od tohto roku sa ku klasickým eurofondom pridajú ešte prostriedky z Plánu obnovy. Záujem je vždy veľký a zdroje sa čerpajú zatiaľ pomerne úspešne. Nedá sa však na to pozerať len z pozitívneho pohľadu. Takéto prostredie vytvorilo stav, kedy každý čaká na dotácie z Európskej Únie. Pri verejných budovách je obrovský potenciál vo využívaní súkromného kapitálu v podobe garantovaných energetických služieb. Energetická obnova verejnej budovy je návratná investícia, vysoké a bohaté granty však dnes blokujú rozvoj trhu s energetickými službami. Príklad so môžeme brať z Českej republiky, kde sa takéto služby pekne dopĺňajú s grantami a z rovnakého verejného rozpočtu vedia obnoviť oveľa väčší počet budov.

Môžete spomenúť najúspešnejšie europrojekty zamerané na obnovu budov?

Jedným z najlepších príkladov je obnova Strednej priemyselnej školy stavebnej v Trenčíne. Obnova bola financovaná z klasických eurofondov a vďaka šikovného projektantovi a osvietenejšiemu investorovi sa zrealizoval nadštandardný projekt v bežných podmienkach. Spotreba tepla sa podarila znížiť o 77 percent. Na streche bol využitý solárny systém, ktorý vykuruje vodu v bazéne a produkuje veľkú časť spotreby elektriny v škole. Zároveň sa v celom projekte kládol dôraz na zabezpečenie kvality vnútorného prostredia v triedach. Inštalovaný bol systém vzduchotechniky či tienenia proti prehrievaniu tried v teplých mesiacoch.

Ako ovplyvňuje miera obnovy starých budov a budovanie nových kvalitných budov energetickú závislosť Slovenska?

57 percent celkovej spotreby plynu na Slovensku spotrebujú budovy na vykurovanie či prípravu teplej vody. Približne 62 % domácností vykuruje svoje rodinné domy plynov. Veľkú časť vyrobenej energie v starých budovách stále plytváme a pokiaľ by sme v starších budovách znížili tepelné straty zatepleným či výmenou okien, môžeme ušetriť nemalý objem plynu, ktorý vo veľkej miere dovážame z Ruska. Po vhodnom zateplení domu je veľký potenciál taktiež vo výmena kotlov na plyn za tepelné čerpadlá ideálne v kombinácií s fotovoltikou na streche domu. Z našich prepočtov vyplýva, že v prípade, ak by sme zintenzívnili znižovanie spotreby plynu v sektore budov 1,5 násobne, je možné do roku 2025 znížiť celkovú spotrebu plynu v SR o 12,8 percenta.

V akom stave sú slovenské školské budovy? Vplýva ich stav na zdravie detí, prípadne kvalitu podmienok v školách? Ak áno, ako?

Časť školských budov na Slovensku prešla obnovou, ktorej súčasťou bolo zateplenie a výmena okien. To sú prvé kroky k zlepšeniu technických vlastností budovy a z pohľadu energetických úspor to je v poriadku. Zároveň sa však tieto budovy takmer vzduchotesne uzavreli a pokiaľ sa v nich neriešil súčasne systém vzduchotechniky, majú dnes tieto budovy problém s nedostatočným vetraním. Doposiaľ netesné okná aspoň čiastočne priestor prevetrávali. Pokiaľ však boli nahradené tesnými, prestalo dochádzať aspoň k takejto prirodzenej výmene vzduchu infiltráciou. Merania zároveň dokazujú, že zabezpečovať vetranie len inštinktívnym otváraním okien požadovanú výmenu vzduchu nezabezpečí. Znižovanie energetickej náročnosti školskej budovy sa preto nemôže dostať do konfliktu so zásadami tvorby zdravého vnútorného prostredia budov.

Problémy s kvalitou vnútorného prostredia v školách sa netýkajú len kvality vzduchu, ktorá je vnímaná vždy najintenzívnejšie. Veľkým problémom, o ktorom sa toľko nehovorí, je taktiež zlá akustika a nedostatočné osvetlenie v triedach. Pritom celková kvalita vnútorného prostredia v školských budovách je v skutku zásadná a to predovšetkým z dôvodu nárokov na sústredenú prácu a kognitívne procesy pri učení. Naša analýza meraní dokazuje, že vo vnútornom prostredí škôl nie sú často dodržané normové požiadavky. Mnohé zistenia poukazujú na zvýšený výskyt symptómov syndrómu chorých budov, únavu, bolesti hlavy, problémy s koncentráciou, detskú astmu a iné respiračné infekcie u detí aj pedagógov. Takéto prostredie následne vedie k nežiaducemu vplyvu na vzdelávací proces.

Kde vidíte cestu a možnosti, aby Slovensko nerobilo pri obnove budov iba minimum, ale aby sa v tomto smere dostalo na úroveň vyspelých európskych štátov?

Veľmi dôležitým a dobrým nástrojom je prístup „lead by example“ pri verejných budovách. Pokiaľ budeme klásť požiadavky nad rámec minima pri výstavbe alebo obnove verejných budov, podporí to taktiež ostatné segmenty v sektore. Vytvoria sa ukážkové a pilotné projekty, ktoré môžu slúžiť ako príklady dobrej praxe pre ostatných. Podporí sa zvyšovanie know-how a rozširovanie trhu s udržateľnými riešeniami medzi stavebnými firmami či projektantmi.

Dnes však už nemusíme chodiť ďaleko, aby sme zistili aké cesty a možnosti hľadať, Česká republika je o krok pred nami, Rakúsko dokonca o tri kroky. Úspešný český program „Nová zelená úsporám“, ktorý začal pred pár rokmi dotovať taktiež výstavbu pasívnych domov, zabezpečiť, že pasívnych domov začalo významne pribúdať. A čo to následne spôsobilo? Zvýšilo sa know-how a počet dodávateľov na trhu a zároveň sa štandard pasívneho domu začal medzi obyvateľmi udomácňovať. Dnes sa ho už toľko stavebníkov nebojí a rozhodnú sa preň aj bez dotácie, keď vidia, že sused je v pasívnom dome spokojný.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

 1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 8. Všetkým lepí pred voľbami
 1. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 2. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 3. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 4. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 5. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 6. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 7. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 8. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 20 201
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 12 461
 3. Všetkým lepí pred voľbami 11 969
 4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 255
 5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 899
 6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 5 356
 7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 968
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Murder Inc. na ruský spôsob 5. Koniec zvláštneho agenta FSB. Prvá časť.
 2. Rado Surovka: Niečo tu smrdí.
 3. Soňa Fröhlichová: Vinári pri Ženevskom jazere finišujú so zberom hrozna
 4. Pavel Ciesar: 325 mesiacov fiktívneho života v Matra Anke, a.s.
 5. Jano Richter: Oligarchovia sa radujú z každej jednej vraždy gayov
 6. Dada Vozáriková: Kúp mi knihu. V Edinburghu.
 7. Martin Škopec Antal: Na vlnách Slobodnej Európy
 8. Ján Valchár: Ruská výmena partneriek (a dva geniálne doplnky naraz)
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 82 465
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 424
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 174
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 665
 5. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 30 742
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 029
 7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 302
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 549
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Murder Inc. na ruský spôsob 5. Koniec zvláštneho agenta FSB. Prvá časť.
 2. Rado Surovka: Niečo tu smrdí.
 3. Soňa Fröhlichová: Vinári pri Ženevskom jazere finišujú so zberom hrozna
 4. Pavel Ciesar: 325 mesiacov fiktívneho života v Matra Anke, a.s.
 5. Jano Richter: Oligarchovia sa radujú z každej jednej vraždy gayov
 6. Dada Vozáriková: Kúp mi knihu. V Edinburghu.
 7. Martin Škopec Antal: Na vlnách Slobodnej Európy
 8. Ján Valchár: Ruská výmena partneriek (a dva geniálne doplnky naraz)
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 82 465
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 424
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 174
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 665
 5. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 30 742
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 029
 7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 302
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 549
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu