Únia má na rozdiel od Slovenska v dlhodobých energetických prioritách jasno

Na Slovensku sa vôbec nedá hovoriť o regionálnej kontrole energetiky. Regióny na to doteraz nemali žiadne kapacity, legislatíva s tým nerátala a verejné financie nepodporovali regionálnu energetickú sebestačnosť, hovorí JURAJ ZAMKOVSKÝ, výkonný riaditeľ združenia Priatelia zeme CEPA.

(Zdroj: pixabay.com)

Ako je na tom Slovensko na ceste k udržateľnej energetike?

Odpoveď závisí od toho, ako definujeme udržateľnú energetiku. Moja definícia je takáto: Energetika bude udržateľná vtedy, ak bude decentralizovaná, pod demokratickou kontrolou regiónov, ktorým trvalo zabezpečí vysokú mieru sebestačnosti (tepla, elektriny a palív), pričom optimalizovanú energetickú potrebu kryje kombináciou dostupných obnoviteľných zdrojov tak, aby boli dôsledne rešpektované limity prírodného prostredia. Pod „energetikou“ myslím všetky sektory, ktoré významne ovplyvňujú energetickú bilanciu. Okrem klasického energetického priemyslu tam teda počítam napríklad aj dopravu, budovy a priemysel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

K takejto energetike má Slovensko veľmi ďaleko, a to z mnohých, väčšinou všeobecne známych dôvodov. Spomeniem jeden, o ktorom sa až donedávna vôbec nehovorilo – k rozvoju udržateľnej energetiky nemáme takmer žiadne kapacity. Ale zároveň ako pozitívum by som vyzdvihol, že ich už plánujeme začať systematicky budovať.

Súvisiaci článok Súkromný sektor má v obnove budov pred verejným obrovský náskok

Ako dokáže Slovensko využívať eurofondy v snahe docieliť udržateľnú?

Eurofondy sú na Slovensku dlhodobo kľúčový zdroj verejných investícií. Takže hrajú významnú úlohu aj v pokusoch podporovať pozitívne trendy v rozvoji energetiky. Zároveň sa z nich plošne a masívne financovali aj kontraproduktívne energetické zámery, napríklad predimenzované spaľovanie dreva, infraštruktúra pre fosílnu individuálnu automobilovú dopravu či plynofikácia sídiel. Ich spoločným menovateľom bola nesystémová distribúcia eurofondov na „bodové“ projekty. Chýbala jasná dlhodobá stratégia, predstava o tom, kam má takéto financovanie energetiku doviesť. Stratégiu sme dlho kamuflovali nezodpovedným taktizovaním. Jeho cieľom bolo najmä udržať energetické stereotypy a uspokojovať rastúce energetické nároky. Zároveň sme potrebovali nejako „preplávať“ v EÚ, ktorá – na rozdiel od SR – má v dlhodobých energetických prioritách jasno.

SkryťVypnúť reklamu

Funguje u nás dostatočne regionálna kontrola energetiky?

Na Slovensku sa vôbec nedá hovoriť o regionálnej kontrole energetiky. Regióny na to doteraz nemali absolútne žiadne kapacity, legislatíva s tým nerátala a verejné financie nepodporovali regionálnu energetickú sebestačnosť. Pokiaľ takéto prostredie a kapacity nevzniknú, pôjde to ako doteraz: od projektu k projektu. Na to, aby regióny poznali vlastnú energetickú situáciu a svoj potenciál (úspor aj obnoviteľných zdrojov), aby mohli začať pripravovať napríklad teplárenské systémy aj celé sídla krok za krokom na zásadnejšiu transformáciu smerom k výrazne nižšej cieľovej spotrebe a zároveň výrazne vyššej sebestačnosti, potrebujú vlastné odborné kapacity. Nemám teraz na mysli iba správu majetku obcí, miest a krajov (obecných budov, vozidiel a prevádzok), ale energetickú transformáciu všetkých sektorov v danom regióne. Je to beh na dlhú trať, ktorý si vyžiada zapojenie všetkých dôležitých hráčov, tvorivý prístup a nadšenie. Ale inú cestu k prosperite v čoraz neistejšom a nestabilnejšom čase nevidím.

SkryťVypnúť reklamu

Aké možnosti majú obyvatelia Slovenska, resp. inštitúcie v snahe znížiť závislosť od plynu v súvislosti s obnoviteľnými zdrojmi energie?

Možnosti sú obrovské, ale cesta k nim predpokladá jednu kľúčovú vec – optimalizáciu energetickej potreby, a to na všetkých úrovniach a vo všetkých sektoroch. Na Slovensku sme značne zredukovali polemiku o budúcnosti energetiky na otázku, čím nahradíme fosílne zdroje. Takto solitérne nastolená otázka je nebezpečná. Obrovská všeobecná nadspotreba a plytvanie energiou a palivami nás totiž tlačí do hľadania rôznych pseudoriešení. Podobné sploštené uvažovanie stálo za nezmyselným dotovaním spoluspaľovania dreva a uhlia v teplárňach, z ktorých sa potom vykurovali nezateplené sídliská. Z našich analýz viacerých vidieckych regiónov vyplýva, že potenciál úspor v sektore budov neraz prevyšuje 70 % a že ak by sa budovy komplexne obnovili, regióny by mohli byť schopné pokryť ich energetickú potrebu z obnoviteľných zdrojov, pričom by vôbec neohrozili svoje prírodné prostredie. Predstavte si, ako by sa mohla zmeniť situácia v mnohých zle prevetrávaných dolinách s nebezpečne znečisteným ovzduším v zime, keby namiesto individuálnych kotolní obec vybudovala malú obecnú tepláreň a z nej by zásobovala teplom väčšinu domov. Domácnostiam by odpadla práca, špinavá prevádzka a starosti, obec by si vytvorila trvalý zdroj príjmov a poskytla prácu viacerým občanom a všetci by získali stabilné ceny za teplo a čisté ovzdušie. Lenže takýto zámer neurobíte na kolene. Potrebujete na to kapacity, čas a peniaze. Čas a zrejme ani peniaze by nemali byť problém. Kapacity áno.

Súvisiaci článok Nekvalitné ovzdušie prispieva na Slovensku k 5000 nevyžiadaným úmrtiam ročne

Zdroje z EÚ sa v rámci podpory znižovania znečisťovania ovzdušia zameriavajú najmä na zemný plyn ako zdroj tepla. Je to v poriadku? Resp. ako by podpora z EÚ mala vyzerať, aby bola dostupná pre všetkých obyvateľov Slovenska?

Subvencovanie plynu je, dúfam, nenávratná minulosť. Program Slovensko, cez ktorý budú do regiónov prúdiť eurofondy vyčlenené na roky 2021 – 2027, nebudú podporovať zdroje tepla na báze plynu. Aj keď si to málokto vie predstaviť (opäť sme pri kapacitách...), z plynu bolo, je a bude rozumné odstrihnúť sa čím skôr. Bez ohľadu na to, či ide o lacný plyn z Ruska alebo drahý z USA, Venezuely alebo z Blízkeho východu. V súčasnej situácii by sa zdroje z EÚ mali maximálne koncentrovať na komplexnú obnovu budov, najmä tých energeticky najhorších a v chladnejších klimatických podmienkach. Tam dosiahneme najväčší efekt. Optimalizácia energetickej potreby je absolútna priorita. Čím chudobnejší človek, domácnosť alebo región, tým viac to platí.

Prečo je pre Slovensko potrebné mať klimatický zákon a čo môže našej krajine priniesť?

Dobrý klimatický zákon môže vniesť systém do súčasnej živelnosti. Môže uzákoniť deľbu kompetencií, uložiť úlohy a vytvoriť pravidlá, ktoré dnes neplatia a vďaka ktorým ako krajina dosť „tápeme“ v tom, ako držať krok s EÚ. Uhlíková neutralita za 28 rokov je cieľ, ktorý si iba málokto vie aspoň trochu plasticky predstaviť. Ak ho dosiahneme, budeme ako spoločnosť aj jednotlivci žiť v predvídateľnejšom prostredí, v stabilnejšej ekonomike a naše životné náklady budú výhodnejšie ako keby sme klimatický rozvrat a jeho dôsledky ignorovali.

Euractiv Slovensko

Pre samosprávy sú zelené projekty prioritou, veľká byrokratická záťaž a náročnosť procesov pri uchádzaní sa o eurodotácie sú v prípade obcí a malých miest brzdou rozvoja. Rozprávali sme sa so SLÁVKOU LENČÉŠOVOU, expretkou na oblasť životného prostredia v Združení miest a obcí Slovenska.


Budovy sú zodpovedné za 36 percent emisií CO2 v Európskej únii, vďaka čomu možno tento sektor považovať za jedného z najvýznamnejších producentov skleníkových plynov. V rozhovore o tom rozpráva RICHARD PAKSI, analytik združenia Budovy pre budúcnosť.


Krajina má v rámci ochrany klímy a životného prostredia rezervy, ktoré sa postupne snaží odstraňovať. Pomôcť má aj klimatický zákon, ktorý sa do medzirezortného pripomienkového konania dostane v závere roka.


Súvisiace témy: Euractive Slovensko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  2. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  3. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  4. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 14 087
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 188
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 443
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 2 926
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 758
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 563
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 009
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 1 947
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  2. Jozef Varga: Vojna SMERU voči médiam sa stupňuje
  3. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  4. Tomas Hlavaty: "Pellegriniho som spravil ja. Dufam, ze si to uvedomuje".
  5. Martin Sústrik: Tarify a európsky Spoločný Trh
  6. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (16. - 22.5.1952)
  7. Štefan Šturdzík: Klamstvá a šírenie bludov v podaní Smeru.
  8. Dušan Koniar: Juraj Cintula, Do vlastných radov, 2009
  1. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 204
  2. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 10 613
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 778
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 605
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 8 114
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 5 284
  7. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 256
  8. Jozef Pivarník: Rovnako veľký, ale násobne chudobnejší: Prečo je rozdiel medzi Slovenskom a Švajčiarskom taký priepastný? 4 978
  1. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  2. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  3. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  5. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  6. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
  7. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Nemcov nie.
  8. Anna Brawne: Všetci môžeme za atentát a šírenie nenávisti, len súdruhovia sú lietadlo..
  1. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  2. Jozef Varga: Vojna SMERU voči médiam sa stupňuje
  3. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  4. Tomas Hlavaty: "Pellegriniho som spravil ja. Dufam, ze si to uvedomuje".
  5. Martin Sústrik: Tarify a európsky Spoločný Trh
  6. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (16. - 22.5.1952)
  7. Štefan Šturdzík: Klamstvá a šírenie bludov v podaní Smeru.
  8. Dušan Koniar: Juraj Cintula, Do vlastných radov, 2009
  1. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 204
  2. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 10 613
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 778
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 605
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 8 114
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 5 284
  7. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 256
  8. Jozef Pivarník: Rovnako veľký, ale násobne chudobnejší: Prečo je rozdiel medzi Slovenskom a Švajčiarskom taký priepastný? 4 978
  1. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  2. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  3. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  5. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  6. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
  7. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Nemcov nie.
  8. Anna Brawne: Všetci môžeme za atentát a šírenie nenávisti, len súdruhovia sú lietadlo..
SkryťZatvoriť reklamu