Čerpanie eurofondov sťažuje byrokracia

Slovensko sa v súčasnosti nachádza pred viacerými výzvami a možnosťami, ako čo najefektívnejšie využiť európske zdroje na financovanie svojich projektov v rámci končiaceho programovacieho obdobia.

Primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa (vľavo) a moderátor diskusie Jaroslav Kizek. Primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa (vľavo) a moderátor diskusie Jaroslav Kizek. (Zdroj: M KREO)

SLOVENSKO.  Ako sa krajine, samosprávnym krajom, mestám a obciam darilo využívať európske zdroje? Na čo sa vo svojich projektoch zameriavali a aká je úspešnosť ich realizovania? Aké majú v rámci tohto programového obdobia plány? Pred nami je nové programové obdobie, ako sa naň pripravujú? S akými problémami sa musia popasovať a ako vidia budúcnosť Slovenska v súvislosti s čerpaním eurofondov?

Nielen na tieto otázky sa v ďalšej diskusii regionálnych novín MY rozprávali europoslankyňa MIRIAM LEXMANN, národný koordinátor pre nadnárodné projekty z ministerstva informatizácie a regionálneho rozvoja MICHAL BLAŠKO a ako zástupca samospráv primátor mesta Krásno nad Kysucou JOZEF GRAPA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko čerpalo málo

Dôležitú úlohu v schvaľovaní eurofondov zohráva Európsky parlament. Ten má spoluúčasť na legislatívnom procese pri vytváraní európskych fondov. Dôležitou informáciou je, že do tohto procesu môžu poslanci vstupovať, legislatívu však navrhovať nesmú.

Súvisiaci článok Viceprezidentka Únie miest SR: Nové programové obdobie má odrážať potreby samospráv


„Počas prvého programového obdobia, ktorého sa Slovenská republika zúčastnila v rokoch 2007 až 2013, sa podarilo vyčerpať 97 % všetkých prostriedkov. Keď to porovnám s terajším (2014 až 2020), sme na úrovni 40 %. Z tejto situácie sa musíme poučiť,“ povedala na úvod Miriam Lexmann. Doplníme, že v tomto programovom období platilo pravidlo N+3, ktoré znamená, že Slovenská republika môže čerpať finančné prostriedky do konca roka 2023.


V súčasnosti ide o veľké výzvy spojené najmä s pandémiou. Tá sa aj na Slovensku postarala o nárast chudoby, ktorá je momentálne na úrovni 12 %. „Ľudia cítia, že investície sú nevyhnutné. A my nie sme schopní vyčerpať prostriedky, ktoré nám členstvo v Európskej únii ponúka,“ je ľúto slovenskej europoslankyni.

SkryťVypnúť reklamu

Výzvy súvisiace so životným prostredím

Dôležitá je realizácia samotných eurofondov. Jedným z aspektov je aj medzinárodná spolupráca. Pre územie Slovenskej republiky sú dôležité dva programy – Stredná Európa a Dunaj.

„Slovensko určilo na programy nadnárodnej spolupráce 20 miliónov eur. Napriek tomuto malému príspevku celkový rozpočet na sedemročné obdobie je viac ako pol miliardy eur. Je to balík peňazí, o ktorý sa oplatí zabojovať,“ povedal Michal Blaško s tým, že viaceré výzvy súvisia so životným prostredím.

„Zmena klímy, vodné hospodárstvo, znečisťovanie vôd, znečisťovanie ovzdušia. Pre nás je veľmi dôležitá téma zlepšovania podmienok pre inovácie, prípadne dopravná energetika.“

Súvisiaci článok ANKETA SO ŽUPANMI: Ako hodnotíte končiace programové obdobie a čo vás čaká v tom nasledujúcom?



Podľa slov riaditeľa odboru programov nadnárodnej spolupráce s čerpaním prostriedkov problém nemajú. Využili ich viac ako 80 %. Väčšina projektov bude v dohľadnej dobe dokončená.

SkryťVypnúť reklamu

Zložitá byrokracia

Uplynulé programové obdobie zhodnotil ako zástupca samospráv primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa.

„Bol by som rád, keby sa Slovensku podarilo vyčerpať prostriedky ako v prvom období. Tomu však neverím. Po byrokratickej stránke je to veľmi zložité a aj to samosprávy odrádza,“ povedal Grapa a pokračoval:
„Využívame aj fakt, že sme prihraničnou oblasťou s Českom a Poľskom. Často im závidím, pretože majú lepšie nastavené podmienky, hlavne verejné obstarávanie. K realizácii príde u nás o rok až rok a pol. Zmenia sa ceny a samosprávy nemôžu reagovať. Pomaly sa končí plánovacie obdobie a nebudú sa dať predlžovať termíny. Budeme v strese, či to vôbec stihneme a nebudeme musieť vracať finančné prostriedky. Dúfam, že v novom plánovacom období sa z toho, čo sme robili zle, poučíme.“ Treba však doplniť, že tieto pravidlá neurčuje Brusel, ale my doma na Slovensku.

„Hovoríme, že sme pápežskejší ako pápež. Poviem k tomu jeden príklad. Potrebujeme milión dokladov a potvrdení od rôznych inštitúcií. Ešte aj tie niekedy kladú polená pod nohy. Pred desiatimi či dvanástimi rokmi sme robili drahý projekt cezhraničnej cyklotrasy za 3,5 milióna eur. Museli sme vybaviť množstvo stavebných povolení a vecí s tým súvisiacich. A nevedeli sme, či budeme úspešní. Ak áno, tak nám čiastočnú položku za projekt vyplatia. A ak nie, tak máme drahý projekt v skrini, za ktorý musíme zaplatiť,“ povedal Grapa a dodal:
„Bol som prekvapený, že Poliaci prišli na rokovanie s jednou malou štúdiou cyklotrasy. A až keď sú úspešní, tak idú do vybavovania všetkých vecí okolo toho. A neskôr ide o oprávnenú položku, ktorú im Európska únia a štát preplatia.“
Primátor Krásna nad Kysucou sa často stretáva s kolegami, ktorí sú menej úspešní. „V šuplíkoch majú veľa drahých projektov. Poslanci a verejnosť ich potom kritizujú za to, že dali verejné zdroje do projektov, ktoré boli neúspešné. Oni však za to nemôžu,“ doplnil.

Na reformy má poslúžiť Plán obnovy

Diskutovanou témou verejnosti je aj Plán obnovy. Ide o spoločnú reakciu krajín Európskej únie na pokles ekonomiky v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Ako sa píše na oficiálnej stránke tohto plánu, jeho hlavným cieľom je podporiť reformy a investície, ktoré umožnia Slovensku dobiehať životnú úroveň priemeru EÚ.

Miriam Lexmann od začiatku upozorňovala na to, aby bol tento plán napojený na čerpanie klasických eurofondov.

„Z eurofondov sa má budovať a z Plánu obnovy sa majú robiť reformy. Starosta obce Zborov v okrese Bardejov Ján Šurkala (KDH) postavil integrované stredisko zdravotnej starostlivosti, ktoré má byť spádové pre štrnásť okolitých obcí. Chce tým zabezpečiť, aby mali ľudia zdravotnú starostlivosť blízko a nemuseli ďaleko cestovať,“ povedala europoslankyňa.

Zároveň však vyslovila obavu v tom zmysle, že do týchto stredísk ťažko prilákajú mladých medikov zo zahraničia či mesta, kde medicínu študovali. A práve aj Plán obnovy by im v tom mal pomôcť.

„Keď budeme čerpať programy na vedu a výskum, možno budú títo lekári ochotní ísť pracovať do obcí. Boli by tak súčasťou tohto programu, ktorý by im umožnil prístup k dátam, účasť na nadnárodných konferenciách, vzdelávanie či osobný rozvoj. Toto je podľa mňa riešenie na to, aby sme si udržali našich lekárov,“ doplnila Lexmann.

Kalvária, vyhliadková veža či cyklotrasy

Keďže sa programové obdobie blíži ku koncu a väčšinu prostriedkov nestihla Slovenská republika vyčerpať, je takmer isté, že o ne prídeme.

„Nedávno som bol vo Varšave a videl som rozdiel medzi tým, ako čerpajú eurofondy Poliaci a my. Doslova menia tvár jednotlivých miest,“ porovnal rozdiely primátor Krásna nad Kysucou.

Slovensku nezostáva nič iné, len sa do budúceho obdobia poučiť. Jozef Grapa, ktorý je primátorom Krásna nad Kysucou nepretržite už od roku 2009, priblížil niektoré pozitívne veci z mesta.

„Vždy som si dal víziu a povedal som ľuďom, čo by som chcel realizovať. Pred trinástimi rokmi sa u nás zvyšovala úmrtnosť obyvateľstva. Zlomili sme to sedem rokov dozadu, rodí sa nám viac detí. Viac ľudí do mesta prichádza ako odchádza,“ vymenoval najskôr a zakončil:
„V roku 2010, keď sa fabriky zatvárali, pritiahli sme nových investorov, vybudovali sme priemyselný park. Postavili sme nové sídlisko, ktoré zahŕňa štrnásť bytových domov. Mesto sa rozvíja. Za môjho pôsobenia sme vybudovali dve cyklotrasy. Predvlani sme vybudovali z poľského projektu kalváriu a z českého zase nad tým vyhliadkovú vežu. Navštevujú ju ľudia z celého Slovenska.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  2. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  3. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  5. Na Marka oharka do jarka
  6. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 019
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 903
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 097
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 369
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 843
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 136
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 738
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 482
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  2. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  3. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  4. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  5. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  6. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  7. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  8. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 755
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 324
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 418
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 677
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 120
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 035
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 576
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  1. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  2. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  3. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  4. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  5. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  6. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  7. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  8. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 755
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 324
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 418
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 677
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 120
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 035
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 576
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťZatvoriť reklamu