Pondelok, 27. marec, 2023 | Meniny má Alena

Slováci smerujú na Mars, vysoké pokuty pre rodičov za záškoláctvo, rýchle šírenie agresívneho vírusu

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.

MY | TOP správy z regiónov MY | TOP správy z regiónov

Newsletter TOP správy z regiónov vám každý týždeň prináša tie najzaujímavejšie informácie a najčítanejšie správy z našich regionálnych webov MY o aktuálnom dianí v regiónoch celého Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Matka o probléme s odlúčením od hospitalizovaného syna: Za dverami som počúvala jeho plač

Na psychický stav detského pacienta má prítomnosť rodiča kľúčový vplyv Na psychický stav detského pacienta má prítomnosť rodiča kľúčový vplyv (zdroj: Martina Blažeková)

Porušenie práva dieťaťa na nepretržitú prítomnosť rodiča, je na Slovensku bežnou praxou. „Stála som za dverami a počúvala synov plač,“ hovorí matka, ktorá si tým tiež prešla. Petíciu na zmenu podpísalo už viac než 55 000 ľudí.

Čítajte viac: https://mykysuce.sme.sk/c/23126229/matka-o-probleme-s-odlucenim-od-hospitalizovaneho-syna-stala-som-za-dverami-a-pocuvala-plac-vlastneho-dietata.html

SkryťVypnúť reklamu

Mladíci zrazili chodca pri naháňačke, namiesto prvej pomoci vymýšľali, čo povedia policajtom

Nehoda pri Predmieri. Nehoda pri Predmieri.

Bezohľadnosť a nezodpovednosť mladých vodičov, si vyžiadala ľudský život. Svedok udalostí, ktorý prišiel na miesto nehody pár minút po incidente, našiel mladých telefonovať a v tej chvíli zrejme už vymýšľali, čo povedia polícii. Chodec ležal pri ceste dlho bez pomoci.

Čítajte viac: https://myzilina.sme.sk/c/23124875/mladici-zrazili-chodca-pri-nahanacke-namiesto-prvej-pomoci-vymyslali-co-povedia-policajtom.html


Matka po strate: Myslela som, že rodiť mŕtve dieťa bude bolestivé, bol to ale môj najkrajší zážitok

Alžbeta Bajáková s manželom Petrom. Alžbeta Bajáková s manželom Petrom. (zdroj: archív (AB))

„Myslela som si, že rodiť mŕtve dieťa bude bolestivé, bol to ale môj najkrajší zážitok," hovorí Alžbeta Bajáková, ktorá prišla o dcéru v 34. týždni tehotenstva. Pre rodičov je dôležité, aby sa okolie netvárilo, že sa nič nestalo.

SkryťVypnúť reklamu

Čítajte viac: https://myorava.sme.sk/c/23125388/matka-po-strate-myslela-som-ze-rodit-mrtve-dieta-bude-bolestive-bol-to-ale-moj-najkrajsi-zazitok.html


Rodičia ani päť rokov po vražde nepoznajú meno objednávateľa, dom Kuciaka a Kušnírovej zbúrajú

Zlatica Kušnírová (vľavo) spolu s rodičmi Jána Kuciaka na premiére filmu v Karlových Varoch. Zlatica Kušnírová (vľavo) spolu s rodičmi Jána Kuciaka na premiére filmu v Karlových Varoch. (zdroj: TASR/Jakub Kotian)

Ani päť rokov po smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nepoznajú rodičia meno objednávateľa vraždy. Dom snúbencov zrovnajú so zemou. Na jeho mieste postavia pomník

Čítajte viac: https://vychod.sme.sk/c/23123626/pat-rokov-marne-cakaju-na-spravodlivost-dom-zavrazdenych-snubencov-zburaju.html


Agresívny vírus sa rýchlo šíri, je veľmi blízko Banskobystrického kraja

V laboratóriu Štátneho veterinárneho ústavu vo Zvolene. V laboratóriu Štátneho veterinárneho ústavu vo Zvolene. (zdroj: Ján Krošlák/Petit Press)

Podľa informácií Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) potvrdili už minulý týždeň výsledky laboratórnych analýz vtáčiu chrípku na farme Lúčny dvor v okrese Galanta. Ide o 5665 kusov hydiny, konkrétne nosníc, moriek a kačíc.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte predtým, konkrétne 17. januára veterinári informovali o pozitívnom chove s 25 kusmi hydiny v Bzenove.

Čítajte viac: https://mynovohrad.sme.sk/c/23126168/agresivny-virus-sa-rychlo-siri-je-velmi-blizko-banskobystrickeho-kraja.html


Žilinčania smerujú na Mars. Vyvíjajú dron na mapovanie vesmírnych telies

(zdroj: Branislav Koscelník)

Žilinčania smerujú na Mars. Žilinská technologická spoločnosť prerazila do exkluzívneho sveta vesmírneho výskumu. Stala sa súčasťou konzorcia západoeurópskych firiem. Vyvíjajú dron na mapovanie vesmírnych telies.

Čítajte viac: https://myzilina.sme.sk/c/23126551/zilincania-smeruju-na-mars-vyvijaju-dron-na-mapovanie-vesmirnych-telies.htmlR1 či R3? Odpoveď majú dať štúdie, no stavať sa aj tak skoro nezačne

Podľa Andreja Doležala by sa výsledky štúdie mali posúdiť komlexne. Podľa Andreja Doležala by sa výsledky štúdie mali posúdiť komlexne. (zdroj: TASR)

Rezort dopravy sa rozhoduje o najideálnejšom severojužnom prepojení Slovenska. Štúdiu, ktorá by mu mala dať odpoveď, či začať stavať R1 alebo R3, chce mať na stole do leta.

Čítajte viac: https://myturiec.sme.sk/c/23123945/r1-ci-r3-odpoved-maju-dat-studie-no-stavat-sa-aj-tak-skoro-nezacne.html


Tretí mochovský blok už začal vyrábať elektrinu. Rozsvietil prvé žiarovky

Dostavba 3. bloku v Mochovciach dosiahla historický míľnik. Do siete začal dodávať elektrinu. Dostavba 3. bloku v Mochovciach dosiahla historický míľnik. Do siete začal dodávať elektrinu. (zdroj: ilustr. Jana Némethová)

Spúšťanie 3. mochovského bloku dosiahlo dôležitý míľnik. V noci začala prúdiť do siete elektrina. Podľa slov generálneho riaditeľa Slovenských elektrární je to krok k splneniu dohody s vládou. Domácnostiam majú dodávať lacnú elektrinu.

Čítajte viac: https://mylevice.sme.sk/c/23124627/treti-mochovsky-blok-uz-zacal-vyrabat-elektrinu-rozsvietil-prve-ziarovky.html


Riaditeľ letiska v Piešťanoch: Festivaly a zrazy áut si už nemôžeme počas leta dovoliť

Bohumil Klečák, riaditeľ letiska v Piešťanoch. Bohumil Klečák, riaditeľ letiska v Piešťanoch. (zdroj: archív (BK))

Pred piatimi rokmi bolo letisko v Piešťanoch na pokraji zániku, tento rok tam bude lietať pravidelná linka do Izraela. Riaditeľ letiska Bohumil Klečák potvrdil, že s hudobnými festivalmi či zrazmi áut počas leta skončili.

Čítajte viac: https://mytrnava.sme.sk/c/23125335/z-piestan-sa-bude-lietat-do-izraela-zmluvu-maju-podpisat-v-polovici-februara.html


Za záškoláctvo detí môžu rodičia po novom dostať pokutu v stovkách eur. Odborníci nový zákon odsudzujú

Záškoláctvo. Niektoré deti odídu ráno s taškou, potom sa s kamarátmi túlajú. Záškoláctvo. Niektoré deti odídu ráno s taškou, potom sa s kamarátmi túlajú. (zdroj: fotolia)

Podľa nového zákona môžu samosprávy ukladať pokuty v stovkách eur rodičom, ktorých deti zanedbávajú povinnú školskú dochádzku. Expert na samosprávu upozorňuje, že pre niektoré rodiny je toto riešenie likvidačné.

Čítajte viac: https://mytrencin.sme.sk/c/23125729/za-zaskolactvo-deti-mozu-rodicia-po-novom-dostat-pokutu-v-stovkach-eur-odbornici-novy-zakon-odsudzuju.html


Historické tabuľky s evidečnými číslami sú minulosť. Moderný dizajn im dala študentka

Výroba nových EČV. Výroba nových EČV. (zdroj: I.K.)

Od prvého januára tohto roka je v obehu takmer štyritisíc nových ešpézetiek, ktoré už neobsahujú príslušnosť k okresu. Za dizajnom nových značiek je študentka vysokej školy výtvarných umení Simona Čásarová.

Čítajte viac: https://mybystrica.sme.sk/c/23125650/moderny-look-starym-evidecnym-znackam-dala-studentka-zo-sucasnosti.htmlAlkoholička: Na liečenie som šla, keď som sa zobudila vo vlastných zvratkoch a mama sa smiala, že robím česť rodine

Ilustračná foto Ilustračná foto (zdroj: AdobeStock)

Alkoholizmu prepadla na materskej dovolenke. Po prvom liečení vydržala abstinovať päť rokov. „Keď som sa prebudila vo vlastných zvratkoch a matka sa smiala, že robím česť rodine, na liečenie som odišla dobrovoľne,“ hovorí Jana.

Čítajte viac: https://mypovazska.sme.sk/c/23125742/alkoholicka-na-liecenie-som-sla-ked-som-sa-zobudila-vo-vlastnych-zvratkoch-a-mama-sa-smiala-ze-robim-cest-rodine.html


Psychológ: Ak sa pri domácom násilí vyskytuje škrtenie, možnosť, že obeť bude zavraždená, sa zvyšuje o stovky percent

Psychológ Juraj Zajac. Psychológ Juraj Zajac. (zdroj: archív J.Z.)

„Ak sa pri domácom násilí vyskytuje škrtenie, šanca, že táto žena bude v budúcnosti zavraždená, sa zvyšuje o 750 percent,“ hovorí psychológ Juraj Zajac. Domáce násilie sa týka asi každej tretej ženy a jedenástich percent mužov.

Čítajte viac: https://mytrencin.sme.sk/c/23125421/psycholog-ak-sa-pri-domacom-nasili-vyskytuje-skrtenie-moznost-ze-obet-bude-zavrazdena-sa-zvysuje-o-stovky-percent.html


V reštauráciách nechápu, prečo sa veľa pýtame, vraví celiatička Lenka Bezáková

Lenka Bezáková v Prievidzi založila občianske združenie pre celiatikov. Tam si budú ľudia s týmto ochorením navzájom pomáhať. Hovoriť budú aj o výrobkoch pre celiatikov, ktoré Lenka drží na fotke v ruke. Lenka Bezáková v Prievidzi založila občianske združenie pre celiatikov. Tam si budú ľudia s týmto ochorením navzájom pomáhať. Hovoriť budú aj o výrobkoch pre celiatikov, ktoré Lenka drží na fotke v ruke. (zdroj: archív Lenky Bezákovej)

Celiatici musia po diagnostikovaní dodržiavať špeciálnu diétu. Mnohým chýbajú základné informácie, nevedia, čo môžu a nemôžu jesť a na aké potraviny na predpis majú nárok. Prievidžanka Lenka Bezáková sa to rozhodla zmeniť.

Čítajte viac: https://myhornanitra.sme.sk/c/23125288/celiaticka-v-restauraciach-nechapu-preco-sa-vela-pytame.html


Nemocnica v Čadci kúpila unikátny prístroj, ktorý stavia na nohy ľudí po mozgovej príhode

Prístroj Prístroj (zdroj: Pavol Stolárik)

V Kysuckej nemocnici začali využívať robotickú rehabilitáciu pre pacientov, ktorí ktorí sú hospitalizovaní po cievnej mozgovej príhode. Takýto prístroj je len druhý na Slovensku. Výhod má viac a pacienti si ho nevedia vynachváliť.

Čítajte viac: https://mykysuce.sme.sk/c/23124716/nemocnica-v-cadci-kupila-unikatny-pristroj-ktory-stavia-na-nohy-ludi-po-mozgovej-prihode.html


Vozil vicežupana, nafúkal na služobnej ceste. Úrad o tom oficiálne nevedel

Riaditeľ Privalinec hovorí o nulovej tolerancii alkoholu na pracovisku. Riaditeľ Privalinec hovorí o nulovej tolerancii alkoholu na pracovisku. (zdroj: mh)

Vodič, ktorý bol zamestnaný na nitrianskej župe, nafúkal na služobnej ceste. V tom čase vozil najmä podžupana Mariána Kéryho. Priestupkom sa nadriadení nezaoberali. Oficiálne o ňom na úrade nevedeli, nikto ich neinformoval.

Čítajte viac: https://mynitra.sme.sk/c/23126414/vozil-podzupana-nafukal-urad-o-tom-oficialne-nevedel.html


Z bytu cítili zápach a nárek zvierat, polícia ale nemohla urobiť nič

Ilustračná foto. Ilustračná foto. (zdroj: Polícia SR)

Po zosnulom človeku môžu v byte zostať zvieratá, ktoré budú potrebovať pomoc. Podľa zákona však polícia nemá právomoc otvoriť byt, v ktorom sa také zviera nachádza. Iniciatíva Zvierací ombudsman bojuje za zmenu legislatívy.

Čítajte viac: https://myzahorie.sme.sk/c/23125506/z-bytu-citili-zapach-a-narek-zvierat-policia-ale-nemohla-urobit-nic.html


Začali stavať ďalší úsek Vážskej cyklotrasy, pribudne očakávaný most

Poklepali základný kameň, čím začala oficiálne výstavba Vážskej cyklomagistrtály z Ladiec do Púchova. Poklepali základný kameň, čím začala oficiálne výstavba Vážskej cyklomagistrtály z Ladiec do Púchova. (zdroj: archív TSK)

Na Považí začali s výstavbou piateho úseku cyklomagistrály, ktorá má byť po dokončení dlhá sto kilometrov. Najnovšie na nej pribudne most, ktorý zjednoduší ľuďom cestu do práce

Čítajte viac: https://mypovazska.sme.sk/c/23122912/zacali-stavat-dalsi-usek-vazskej-cyklotrasy-pribudne-ocakavany-most.html

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Nové bývanie a hypotéka za 1,49 %? Pomôže developer
 3. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49%
 4. Toto sú víťazi súťaže Hermes Komunikátor roka
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 7. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 8. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 1. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu?
 2. Čo robí takmer 100 % ľudí, ktorí si chcú kúpiť ojazdené auto?
 3. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 4. Toto sú víťazi súťaže Hermes Komunikátor roka
 5. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
 6. Sodastream sa mení
 7. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
 8. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 618
 2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 6 577
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 676
 4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 475
 5. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 669
 6. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 569
 7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 2 196
 8. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 1 684
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY regióny - správy

Ilustračná fotografia.

Matky majú problém nájsť si prácu, ktorá zodpovedá ich schopnostiam či kvalifikácii. Často sa musia uspokojiť so zle plateným miestom, kde nevyužijú svoj potenciál.


3 h

Dvadsaťštyristranový časopis plný rád a inšpirácií nájdete vložený v regionálnych novinách MY.


24. mar
O jazdy historickými vlakmi je na strednom Slovensku obrovský záujem.

Jazdy historickými vlakmi si obľúbili aj návštevníci spoza hraníc.


16 h
Námestovský brankár Jakub Novák proti Fiľakovu neinkasoval.

V tretej lige Východ sa obaja naši zástupcovia dostali v tabuľke vyššie.


18 h

Blogy SME

 1. Andrea Bérešová: Exkurzia v továrni na výrobu tradičnej kosy
 2. Juraj Králik: Na jar sa sneh roztopil
 3. Miroslav Lisinovič: Putovanie po slovenských Kalváriách (212) - Lošonec
 4. Milan Buno: Zmiznutie tínedžerky na chorvátskom pobreží | 7 knižných tipov
 5. Vladimír Zervan: Mám sa báť?
 6. Michael Achberger: 0 potravín s takmer nulovými kalóriami, ktoré môžete bez obmedzení konzumovať a udržať si štíhlu líniu!
 7. Ivan Čáni: Chcem byť poslancom slovenského parlamentu.
 8. Ján Šeďo: Také typické, našské, alebo prečo onemela učiteľka a my tiež.
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 15 597
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 9 561
 3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 496
 4. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 786
 5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 450
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 586
 7. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 272
 8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 226
 1. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Blogy SME

 1. Andrea Bérešová: Exkurzia v továrni na výrobu tradičnej kosy
 2. Juraj Králik: Na jar sa sneh roztopil
 3. Miroslav Lisinovič: Putovanie po slovenských Kalváriách (212) - Lošonec
 4. Milan Buno: Zmiznutie tínedžerky na chorvátskom pobreží | 7 knižných tipov
 5. Vladimír Zervan: Mám sa báť?
 6. Michael Achberger: 0 potravín s takmer nulovými kalóriami, ktoré môžete bez obmedzení konzumovať a udržať si štíhlu líniu!
 7. Ivan Čáni: Chcem byť poslancom slovenského parlamentu.
 8. Ján Šeďo: Také typické, našské, alebo prečo onemela učiteľka a my tiež.
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 15 597
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 9 561
 3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 496
 4. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 786
 5. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 6 450
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 586
 7. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 272
 8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 226
 1. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťZatvoriť reklamu