Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Lyžiarske strediská zatvoria, obec ohromila zahraničných turistov, rýchlejšia doprava na juhu Slovenska

Prečítajte si výber TOP správ z regiónov.

MY | TOP správy z regiónov MY | TOP správy z regiónov

Newsletter TOP správy z regiónov vám každý týždeň prináša tie najzaujímavejšie informácie a najčítanejšie správy z našich regionálnych webov MY o aktuálnom dianí v regiónoch celého Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Orava hlási rekordne vysoké teploty. Ak neprimrzne, lyžiarske strediská zatvoria

Takto to včera vyzeralo na Kubínskej holi.Takto to včera vyzeralo na Kubínskej holi. (zdroj: S)

Aj na Orave je extrémne teplo. V najchladnejšej dedine Slovenska, Oravskej Lesnej, padol osemdesiatročný rekord. Niektoré lyžiarske strediská už prerušili prevádzku, iným hrozí rovnaký osud

Čítajte viac: https://myorava.sme.sk/c/23106463/orava-hlasi-rekordne-vysoke-teploty-ak-neprimrzne-lyziarske-strediska-zatvoria.html

SkryťVypnúť reklamu

Je to boj o žiaka a kvalita klesá. Veľa školákov nezaujíma ich budúcnosť, tvrdí výchovná poradkyňa

Väčšina mladých netusí, čo chce v živote robiť. Hana Návojská (vľavo) z Michala nad Žitavou, Patrik Tringela z Kmeťova a Dominika Poláková (vpravo) z Trávnice majú už na základnej škole predstavu o tom, aké povolanie by chceli v živote vykonávať.Väčšina mladých netusí, čo chce v živote robiť. Hana Návojská (vľavo) z Michala nad Žitavou, Patrik Tringela z Kmeťova a Dominika Poláková (vpravo) z Trávnice majú už na základnej škole predstavu o tom, aké povolanie by chceli v živote vykonávať. (zdroj: Anton Hrachovský)

Na Slovensku prebieha boj o žiakov. "Detí je málo a kvalita tak klesá. Niektoré z dnešných detí by za našich čias skončili možno učňovku a nie ako teraz, že idú aj na vysoké školy," hovorí študijná poradkyňa Michaela Porubská.

Čítajte viac: https://mynovezamky.sme.sk/c/23075356/je-to-boj-o-ziaka-a-kvalita-klesa-vela-skolakov-nezaujima-ich-buducnost-tvrdi-vychovna-poradkyna.html


Prelomový rok pre hornú Nitru: O prácu prídu stovky ľudí, zmeny nastanú aj vo vykurovaní

Koncom roka 2023 a začiatkom roka 2024 príde o prácu v HBP približne tisíc ľudí. Ilustračné foto.Koncom roka 2023 a začiatkom roka 2024 príde o prácu v HBP približne tisíc ľudí. Ilustračné foto. (zdroj: TASR)

V roku 2023 bude mať transformácia uhoľného regiónu horná Nitra najvážnejšie dôsledky. Úplný koniec ťažby hnedého uhlia sa stane realitou a o prácu príde tisíc ľudí. Bude to mať vplyv aj na spôsob zásobovania teplom a teplou vodou.

Čítajte viac: https://myhornanitra.sme.sk/c/23104486/v-novom-roku-zavrsi-najvacsie-prepustanie-v-historii-hornej-nitry-o-pracu-pridu-stovky-ludi.html

SkryťVypnúť reklamu

Na juhu Slovenska zmodernizujú železničné trate, doprava bude rýchlejšia. Inde sa predĺži

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (zdroj: Erika Ďurčová/TASR)

Na juhu Slovenska začína modernizácia dvoch tratí, vlaky po nich budú jazdiť rýchlejšie. Kým budú opravy hotové, treba rátať s výlukami. Tie začnú od pondelka aj na východe krajiny. Na iných tratiach sa zas cestovanie predĺži.

Čítajte viac: https://mynovezamky.sme.sk/c/23107306/na-juhu-slovenska-zmodernizuju-zeleznicne-trate-doprava-bude-rychlejsia.html


Na drobnej kotínskej minci objavili najstaršie písmo Liptova

(zdroj: Ľubica Stančíková)

Na družstevnom poli, ktoré je roky terčom aj hľadačov pokladov, stále nachádzajú pozostatky z dávno zaniknutého mesta. Absolútnou raritou je drobná minca. Našli na nej znaky a zistili, že ide o najstaršie písmo na území celého Liptova.

Čítajte viac: https://myliptov.sme.sk/c/23105216/na-drobnej-kotinskej-minci-objavili-najstarsie-pismo-liptova.html

SkryťVypnúť reklamu

Bitka trvala aj 12 hodín. Pľul na ňu, kopal ju do rozkroku a znásilňoval

Ilustračná foto. Ilustračná foto.

Životný príbeh o odvahe odísť o tyrana, alkoholika a drogovo závislého partnera. O nekonečných bitkách, pľuvancoch, urážkach a znásilneniach. Po narodení dcéry jeho agresia smerovala aj k nej, bil ju už keď mala dva týždne.

Čítajte viac: https://myzahorie.sme.sk/c/23104670/bitka-trvala-aj-12-hodin-plul-na-nu-kopal-ju-do-rozkroku-a-znasilnoval.htmlOchranárom sa podarilo zastaviť dvadsať ohňostrojov v Národnom parku Nízke Tatry

Ilustračná snímka.Ilustračná snímka. (zdroj: TASR/Ladislav Vallach)

Ochranárom sa podarilo zastaviť dvadsať ohňostrojov v Národnom parku Nízke Tatry. Na Donovaloch bola aktivita zábavnej pyrotechniky veľmi intenzívna. V dôsledku výbuchov zábavnej pyrotechniky v minulosti zahynulo 16 kamzíkov.

Čítajte viac: https://myliptov.sme.sk/c/23104468/ohnostroj-chceli-odpalovat-v-narodnom-parku-problemove-su-demanovska-dolina-a-donovaly.html


Po Silvestri ostala na uliciach spúšť. Ľudia pyrotechniku odpaľovali aj z detských autíčok

Ľudia zrejme na odpaľovanie použili aj hracie autíčka pre deti. Detské ihrisko na Gazdovskej ulici v Prievidzi.Ľudia zrejme na odpaľovanie použili aj hracie autíčka pre deti. Detské ihrisko na Gazdovskej ulici v Prievidzi. (zdroj: Kvetka Ďurčová)

Mnohí ľudia si príchod nového roku bez pyrotechniky nevedia predstaviť. V niektorých častiach Prievidze ostala po Silvestri doslova spúšť. Ľudia pyrotechniku odpaľovali aj na detskom ihrisku z autíčok pre deti, ktoré tým zničili.

Čítajte viac: https://myhornanitra.sme.sk/c/23104470/po-silvestri-ostala-na-uliciach-spust-ludia-pyrotechniku-odpalovali-aj-z-detskych-auticok.html


Logopedička: Niektoré diagnózy sa na dvoch ľuďoch prejavia absolútne inak

Logopedička Ivana BeťkováLogopedička Ivana Beťková (zdroj: archív IB)

„Keď človeku zoberiete reč, narušíte mu tým vlastnú identitu. Niektoré diagnózy sa na dvoch ľuďoch prejavia absolútne inak,“ hovorí logopedička Ivana Beťková. V rozhovore priblížila prácu s dospelými a ich najčastejšie problémy.

Čítajte viac: https://mykysuce.sme.sk/c/23104683/logopedicka-ked-cloveku-zoberiete-rec-narusite-mu-tym-jeho-vlastnu-identitu.html


Neobvyklá terapia: Klienti čakajú na autobus, ktorý nikdy nepríde

Klientka zariadenia Mária Surmová s riaditeľkou Katarínou Kozákovou pred retrozastávkou. Klientka zariadenia Mária Surmová s riaditeľkou Katarínou Kozákovou pred retrozastávkou. (zdroj: mh)

Zariadenie sociálnych služieb má v záhrade autobusovú zastávku s prístreškom, na ktorej žiadny autobus nestojí. Slúži ako terapia. Projekt má názov Čakáreň na minulosť. „Mnohí tu čakajú na svojich príbuzných, ktorých sa nikdy nedočkajú. Ale už to čakanie má pre nich význam,“ dopĺňa riaditeľka zariadenia Katarína Kozáková

Čítajte viac: https://mynitra.sme.sk/c/23103630/neobvykla-terapia-klienti-cakaju-na-autobus-ktory-nikdy-nepride.html


Banskobystričan žije 20 rokov v Kanade. Tu som nikdy nezažil závisť alebo ohováranie, hovorí

Adrián s jednou zo svojich dcér Evkou na Slovensku. Adrián s jednou zo svojich dcér Evkou na Slovensku. (zdroj: I. Kapráliková)

Adrián sa udomácnil vo svojej vysnívanej krajine. Tvrdí, že na Slovensko by sa už nikdy nevrátil. "Kanaďania žijú svoj vlastný život, neriešia druhých ľudí. Nezažil som tu závisť alebo ohováranie," hovorí Adrián.

Čítajte viac: https://mybystrica.sme.sk/c/23105502/banskobystrican-zije-20-rokov-v-kanade-tu-som-nikdy-nezazil-zavist-alebo-ohovaranie-hovori.html


Porazila ochrnutie, hviezdila v televízii a napokon preslávila halušky v Čechách

Ivana Malecová, rodáčka zo Senice, ktorá sa zúčastnila populárne kuchárskej súťaže.Ivana Malecová, rodáčka zo Senice, ktorá sa zúčastnila populárne kuchárskej súťaže. (zdroj: archív: I. M.)

„Kvôli dobe hovorili, že je to samovražda,“ tvrdí Ivana Malecová a napriek tomu si išla za svojim snom. Hviezdila v populárnej kuchárskej súťaži, porazila ochrnutie a založila podnik, ktorým preslávila slovenské halušky v Čechách. Prečítajte si zaujímavý rozhovor.

Čítajte viac: https://myzahorie.sme.sk/c/23106416/ivana-malecova-masterchef-porazila-ochrnutie-v-cechach-uspela-s-haluskami.htmlSlovenský Lišov objavujú aj zahraniční turisti. Odchádzajú ohromení

(zdroj: Zuzana Jóbová)

Pre mnohých je Lišov neočakávaným zážitkom. Po štyroch rokoch v tamojšom múzeu obnovili dom z roku 1887. Múzeum preslávilo aj okolo päťsto totemových masiek z celého sveta, vrátane päťtisícročnej masky z Egypta či masky Lady Gaga.

Čítajte viac: https://myzvolen.sme.sk/c/23106554/slovensky-lisov-objavuju-aj-zahranicni-turisti-odchadzaju-ohromeni.html


Dokumentarista chcel v Tadžikistane fotiť súťaž s mŕtvou kozou, našiel však niečo lepšie

Ženy v dedine v Tadžikistane opekali kozie hlavy v peci.Ženy v dedine v Tadžikistane opekali kozie hlavy v peci. (zdroj: archív: M. R.)

"Vyzeralo to tam ako v 18. storočí. Ľudia však boli veľmi pohostinní," hovorí dokumentárny fotograf Marcel Rebro, ktorý sa vybral do Tadžikistanu. Chcel fotiť šport, v ktorom sa namiesto lopty používa telo mŕtvej kozy alebo ovce. Napokon našiel niečo lepšie, úradne neexistujúce osady. Zažil úžasné dobrodružstvá.

Čítajte viac: https://myzahorie.sme.sk/c/23105705/dokumentarista-chcel-v-tadzikistane-fotit-sutaz-s-mrtvou-kozou-nasiel-vsak-nieco-lepsie.html


Švajčiarske električky na Horehroní už odviezli vyše tristo cestujúcich

Švajčiarska električka na horehronskej trati.Švajčiarska električka na horehronskej trati. (zdroj: ČHŽ)

Unikátnu Čiernohronskú železnicu prestavajú na Čiernohronskú elektrickú železnicu. Chcú ju zapojiť do integrovaného dopravného systému Banskobystrického kraja.

Čítajte viac: https://mynovohrad.sme.sk/c/23107396/svajciarske-elektricky-na-horehroni-uz-odviezli-vyse-tristo-cestujucich.html


Prezidentka ocenila autorku, ktorej mladosť a tvorba sú späté s Levicami

Prezidentka Zuzana Čaputová ocenila poetku Emíliu Haugovú.Prezidentka Zuzana Čaputová ocenila poetku Emíliu Haugovú. (zdroj: FB Zuzana Čaputová)

Patrí k najprekladanejším slovenským autorkám, inšpirovala najmladšiu generáciu básnikov a poetiek a jej báseň čaká uložená v časovej schránke. Milu Haugovú ocenila prezidentka Pribinovým krížom.

Čítajte viac: https://mylevice.sme.sk/c/23104892/prezidentka-ocenila-autorku-ktorej-mladost-a-tvorba-su-spate-s-levicami.html


Zničili ju plamene. Coburgovská šaľanda zatiaľ stále stojí len vďaka dobrodincom

Horehronci nechcú prísť o budovu, ktorá je významnou súčasťou ich histórie. Horehronci nechcú prísť o budovu, ktorá je významnou súčasťou ich histórie. (zdroj: FB/Coburgovci na Slovensku)

Mnohí si mysleli, že historická budova, ktorá kedysi slúžila ako ubytovňa hámorníkov, je národnou kultúrnou pamiatkou. Po požiari sa však zistilo, že ňou nie je. Do zoznamu ju zapísali až pred pár dňami. Mohlo by to pomôcť pri jej obnove.

Čítajte viac: https://mynovohrad.sme.sk/c/23106869/znicili-ju-plamene-coburgovska-salanda-zatial-stale-stoji-len-vdaka-dobrodincom.html

Dočítajte tento článok
s predplatným MYregiony.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Inzercia - Tlačové správy

 1. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 2. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 3. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 4. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 5. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 6. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 7. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 8. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 1. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí
 2. Na bezpečnom internete záleží
 3. Ako vyzerá inteligentný bytový dom? Tajomstvo je v technológiách
 4. Podporujme imunitu aj vysokočistým beta glukánom
 5. Môjobchod posilňuje svoju pozíciu v Košickom kraji
 6. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 8. O2 predstavilo novú generáciu O2 Paušálov
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 5 737
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 3 951
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 264
 4. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí 3 138
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 880
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model 697
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka 659
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY regióny - správy

Jakub Švec v drese Zlatých Moraviec.

Do Skalice prišiel na hosťovanie do konca sezóny z Českých Budějovíc.


3 h
Zber hrozna na výrobu ľadového vína.

Hrozno pre ľadové vína potrebuje sedem stupňov pod nulou.


3 h
Policajti zastavili v Lučenci auto s osemčlennou posádkou. Je podozrenie, že ide o nelegálnych migrantov.

Policajti zastavili vozidlo s podozrivou posádkou


3 h
Ilustračné foto.

Zákazník od októbra čaká na preplatok od plynárov. Pošlú ho vraj o niekoľko dní.


6 h

Blogy SME

 1. Tupou Ceruzou: Norbert Bödör je obžalovaný v ďalšej kauze
 2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Prišiel si pozrieť korupčný prípad Lipšicovho nominanta. Súd mu nariadil sledovať kauzy
 3. Jozef Stasík: EU a roboty
 4. Marek Mačuha: Falošný poplach - 2. Klimatické modely
 5. Roman Daniel Baranek: Varíme s Medveďom - Tekvica + cuketa v jednom jedle
 6. Pavel Macko: 8. február - deň, ktorý mal vojsť do dejín.
 7. Tomáš Vodvářka: Morálka nebo prachy?
 8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Nitrianska Blatnica
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 30 008
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 18 331
 3. Richard Sulík: Ako sme vyriešili najväčší problém tejto krajiny a teraz ponúkame reštart 9 276
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 7 110
 5. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 611
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii 3 212
 7. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 2 665
 8. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 509
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon

Blogy SME

 1. Tupou Ceruzou: Norbert Bödör je obžalovaný v ďalšej kauze
 2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Prišiel si pozrieť korupčný prípad Lipšicovho nominanta. Súd mu nariadil sledovať kauzy
 3. Jozef Stasík: EU a roboty
 4. Marek Mačuha: Falošný poplach - 2. Klimatické modely
 5. Roman Daniel Baranek: Varíme s Medveďom - Tekvica + cuketa v jednom jedle
 6. Pavel Macko: 8. február - deň, ktorý mal vojsť do dejín.
 7. Tomáš Vodvářka: Morálka nebo prachy?
 8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Nitrianska Blatnica
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 30 008
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 18 331
 3. Richard Sulík: Ako sme vyriešili najväčší problém tejto krajiny a teraz ponúkame reštart 9 276
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 7 110
 5. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 611
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii 3 212
 7. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 2 665
 8. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 509
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
SkryťZatvoriť reklamu