ANKETA: Ako štát využíva zdroje dostupné z eurofondov na zmiernenie dopadov koronakrízy?
Katarína Macháčková, primátorka Prievidze

Z môjho pohľadu považujem za najdôležitejšie tie nástroje pomoci, ktoré pomáhajú slovenskému zdravotníctvu. Pokiaľ ide o pandémiu, tak práve nemocnice pomáhali a pomáhajú doslova v prvej línii. Navyše Covid-19 odhalil všetky nedostatky a slabiny nášho zdravotníctva. Zdravotný personál je vyťažený. Máme málo lekárov a nemocnice na liečenie pacientov využívajú zastaralú techniku. Preto vnímam pozitívne finančnú podporu z eurofondov na zníženie dopadov koronakrízy v našich nemocniciach. Z výzvy Ministerstva zdravotníctva SR mohla napr. Nemocnica s Poliklinikou Prievidza zo sídlom v Bojniciach čerpať eurofondy vo výške cca 1,6 milióna eur. Tieto peniaze budú môcť byť použité napr. na zakúpenie zdravotnej techniky. V tomto kontexte vnímam pozitívne aj postavenie Plánu obnovy SR.
Na úrovni samosprávy dochádza v dôsledku pandémie k výpadku príjmov a súčasne k neplánovaným výdavkom v súvislosti s riešením epidemiologickej situácie. Preto, ak by sme mali hovoriť o zmiernení dopadov pandémie, resp. o pomoci samosprávam zo strany štátu, je dôležité vidieť pomoc v dvoch rovinách. Prvou je klesajúci príjem z podielových daní od štátu, čo samozrejme samosprávam spôsobuje ekonomické výpadky. Štát mestám a obciam síce pomohol bezúročnými pôžičkami. Avšak mestá a obce budú musieť tieto peniaze vrátiť. Ak by bol príjem z podielových daní zachovaný, potom by bezúročné pôžičky vôbec neboli potrebné. Okrem toho, štát samosprávam mohol pomôcť aj nefinančne a to úpravou legislatívy tak, aby samosprávy mohli finančné prostriedky z rezervného fondu použiť na výdavkovú časť bežného rozpočtu. Tieto finančné operácie boli umožnené napr. v rokoch 2020, 2021 ale nebudú možné v roku 2022.
Druhou rovinou štátnej pomoci sú rôzne finančné dotácie. Mestu Prievidza bola napr. schválená žiadosť o poskytnutie nenávratného finančného príspevku z Európskeho sociálneho fondu s názvom Podpora opatrovateľskej služby II v meste Prievidza, ako podpora obnovy po kríze spojenej s pandémiou Covid 19 vrátane jej sociálnych dôsledkov vo výške 489 600,- €. Zo zdrojov Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR, prostredníctvom ÚPSVaR Prievidza, bol v roku 2020 mestu poskytnutý príspevok na mimoriadne odmeny za prácu v 1. línii pre zamestnancov mesta (opatrovateľky, učiteľky, zamestnancov školských jedální v materských školách ) ako aj pre zamestnancov rozpočtových organizácií mesta (Zariadenia pre seniorov a Základnej umeleckej školy) rovnaká forma podpory bola poskytnutá pre zamestnancov neziskovej organizácie v zakladateľskej pôsobnosti mesta - Harmónia n.o.
V rokoch 2020, 2021 sme zo štátnych zdrojov získali dotácie na zmiernenie dopadov pandémie COVID-19 v čase vyhlásenia mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu. Prostriedky boli poskytnuté zo zdrojov Ministerstva vnútra SR formou refundácie nákladov vynaložených na nákup osobných ochranných pracovných prostriedkov v súvislosti s pandémiou pre zamestnancov mesta, jeho rozpočtových organizácií ako aj pre ľudí bez domova žijúcich na jeho území. Zo zdrojov tohto ministerstva bola mestu v rámci projektu "Zachráňme spolu životy" poskytnutá podpora na financovanie nákladov spojených s celoplošným testovaním COVID -19 v roku 2020 aj v roku 2021, dotácia bola vyplácaná prostredníctvom Okresného úradu Prievidza.
Uvedomujem si, že pomoc musí prísť aj do ďalších odvetví, ktoré sú pandémiou taktiež silno zasiahnuté. Okrem toho nemôžeme zabúdať na to, že aktuálne sa najväčším problémom stávajú následné problémy, ako napr. rastúce ceny energií. Tie budú mať dopad na domácnosti, samosprávy a vôbec na všetky oblasti verejného života.
Alexander Udvardy, starosta Haliče

O zvládnutí či nezvládnutí celej pandémie zo strany štátu, bohužiaľ, hovoria reálne čísla nakazených, no najmä tých prípadov, ktoré skončili fatálne. Najmä v začiatkoch pandémie obce do veľkej miery suplovali úlohy štátu v krízovom riadení, museli sme vynakladať nemalé finančné prostriedky na prijímané opatrenia a na druhej strane sme prišli o nemalé prostriedky z podielových daní. Nepriamo sme takto boli ovplyvnení aj výpadkami tržieb podnikateľských subjektov či nižšími príjmami zamestnancov a rýchlosťou ich odškodňovania zo strany štátu.
Využili sme preto pomoc štátu vo forme úveru na vykrytie straty príjmu z podielových daní. Bohužiaľ, vyhlasovanie výziev z prostriedkov štátneho rozpočtu, či fondov Európskej únie vhodných pre podmienky našej obce bolo počas trvania pandémie veľmi sporadické, a disponibilné zdroje aj v tom mále výziev nemohli uspokojiť dostatočný počet žiadateľov.
Až v ostatných mesiacoch sa začali riadiacimi orgánmi zverejňovať výzvy, do ktorých sa aj môžeme zapojiť a aj sa zapájame a veríme, že budeme úspešní. Práve prostriedky z plánu obnovy môžu výrazne pomôcť zamestnanosti a tým aj reštartu ekonomiky. Bolo by ale potrebné, aby sa všetky procesy smerujúce k samotnej realizácii projektov (od podania žiadosti, cez vyhodnotenie a podpis zmluvy, proces verejného obstarávania) podstatne zjednodušili a zrýchlili. To sú veci, ktoré sú na pleciach štátu a brzdia celý proces využívania prostriedkov Európskej únie.
Jozef Černek, podnikateľ, riaditeľ Domu matice slovenskej v Komárne, šéf divadelných súborov Dramaťák a Slovenskí rebeli

Nuž, ja som mimoriadne sklamaný z tejto vlády. Nielenže pomoc prichádza veľmi pomaly, niekde dokonca vôbec a je totálne minimálna, ale aj v najťažších časoch sa nepostavila poriadne na stranu zdravotníkov a ani polície. V tejto chvíli by podnikatelia nepotrebovali zďaleka takú pomoc ako potrebujú, ak by vláda zodpovedne pristúpila k očkovaniu. Miesto žabomyších sporov mali mať priority inde. A nebolo by treba toľko tej pomoci.
Opatrenia nefungujú lebo sú chaotické a nevysvetľované a hlavne nikto nevyžaduje ich dodržiavanie. A je to len a len ich vina. Len preto, že kalkulujú s priazňou voličov v nadchádzajúcich voľbách. Som veľmi nahnevaný na opozíciu, že aj za cenu ľudských životov, si prihrieva politickú polievočku na antivaxerskej kampani. Lenže to stojí ľudské životy a to je privysoká cena za volebné preferencie. A to, že táto vláda jednoducho nemá ľudské zdroje a kapacity, sa žiaľ naplno ukázalo v najväčšej kríze. Som presvedčený, že keby si chlapsky sadli a povedali si… odložme politiku a poďme teraz zachániť životy ľudí, nemuselo to zájsť až tak ďaleko. Keby polícia vystupovala na začiatku razantnejšie a zdravotníci by mali väčšiu úctu vládnych činiteľov, nie sme tam, kde sme sa dostali.
Ja pracujem v kultúre, zubami-nechtami sa snažíme udržať pri živote jediné slovenské divadlo v okrese Komárno. Kde sa dalo, tam sme pomáhali. Keď sa testovalo, testovali sme, keď potrebovala pomôcť nemocnica s očkovaním (s administratívou), boli sme tam. Už dva roky kričíme, že nám divadlo krachuje pod rukami. Viete, akú pomoc nám táto vláda poskytla? Viem vám to vyčísliť na cent presne: 0 €.