Ministerstvo životného prostredia (MŽP) malo poskytnúť na monitorovanie a hodnotenie vôd 5,5 milióna eur z európskych zdrojov. Aktuálne je ich o pol milióna menej.
Cieľom výzvy je zabezpečenie povinností v oblasti monitorovania vôd, vyplývajúcich z Rámcového programu monitorovania vôd Slovenska na obdobie rokov 2016 – 2021.
Európska pomoc je určená na sledovanie a hodnotenie povrchových a podzemných vôd.
Vzniknúť má potom ucelený informačný systém, z ktorého budú okrem ministerstva čerpať informácie aj ďalšie inštitúcie zapojené do zavádzania európskej smernice v oblasti vodnej politiky do praxe.
Záujem o európske peniaze je veľký
Výzvu uzavreli v decembri minulého roku, ako o tom informoval portál ministerstva. Vyčerpali sa na ňu finančné prostriedky. Zároveň došlo k zníženiu výšky podpory, keďže časť financií bolo treba presmerovať na iné aktivity. Výška financií vyčlenených na výzvu aktuálne predstavuje 4,994 mil. eur.
Ministerstvo zároveň informovalo žiadateľov, že sa nepodarí rozhodnúť o žiadostiach do 70 pracovných dní od termínu uzavretia príslušného kola. Dôvodom je množstvo žiadostí, ktoré treba posúdiť.
Vodohospodári monitorujú kvalitu vody už roky
Do monitorovania fyzikálno-chemických a biologických prvkov kvality vôd sa v minulých rokoch zapojil vo všetkých slovenských krajoch aj Slovenský vodohospodársky podnik so spolupracujúcimi subjektami.
Jeho cieľom je získať informácie potrebné na hodnotenie kvality povrchových vôd a stavu útvarov povrchových vôd.

Získavať sa tak mali podklady pre prípravu budúcich programov monitorovania, ako aj hodnotenia dlhodobých zmien prírodných podmienok, do ktorých zasahuje ľudská činnosť.
Ako sa uvádza v projekte, informácie budú slúžiť aj pre vypracovanie vodohospodárskej bilancie a zabezpečenie výkonu činnosti správy vodných tokov, ale aj podklady o aktuálnych hodnotách fyzikálno-chemických a biologických prvkov kvality vôd.
Predpokladá to aj už spomínaný Rámcový program monitorovania vôd Slovenska na obdobie rokov 2016 – 2021.
Na projekt získal Slovenský vodohospodársky podnik svojho času 4,259 milióna eur, doteraz z nich vyčerpal viac ako tri štvrtiny. Projekt sa má podľa zmluvy zavŕšiť v auguste tohto roku.
Databáza je už prístupná verejnosti
Vlani v decembri Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý sa do spomínanej výzvy tiež zapojil svojimi projektmi, spustil webovú stránku s názvom Výsledky monitorovania podzemnej vody.
Verejnosti poskytuje databázu výsledkov kvalitatívneho monitorovania podzemnej vody za roky 2017 – 2019.
Ako pre TASR vtedy uviedol hovorca ústavu Ivan Garčár, interaktívna stránka umožňuje vygenerovať mapovú vizualizáciu podzemnej vody so zobrazením výsledkov analýz znečisťujúcich látok vo vybranej stanici a porovnanie nameraných hodnôt s limitnými hodnotami príslušnej vyhlášky, ktorou sa stanovujú podrobnosti o kvalite pitnej vody.
Ako dodal hovorca, ambíciou Slovenského hydrometeorologického ústavu je v roku 2021 rozšíriť sprístupnené údaje monitorovania kvality podzemnej vody za posledných päť rokov s možnosťou medziročného porovnania nameraných hodnôt.

Autor: VL