Sme dobrí v inteligentnom priemysle. Na tom treba stavať

S Miroslavom Balogom zo Slovenskej akadémie vied hovoríme o stave slovenskej vedy a výskumu.

(Zdroj: Ilustračné foto: SME)

Veda má praktický dosah na náš život. Vieme to ale vždy doceniť? Hovoríme s Miroslavom Balogom, samostatným vedeckým pracovníkom Centra spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied.

Na akej úrovni sú dnes na Slovensku výdavky na vedu a výskum? Aké percento HDP tvoria?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Žiaľ, Slovensko vynakladá na výskum a vývoj málo zdrojov. V roku 2019 to bolo len 0,83 percenta HDP, čo je v porovnaní s inými krajinami veľmi málo. Inovační lídri, ako sú Nemecko (3,176 percenta), Švédsko (3,45) alebo Fínsko (2,79), dávajú omnoho viac. Aj naši susedia investujú viac zdrojov do podpory výskumu a vývoja (Česko 1,94, Poľsko 1,32, Rakúsko 3,19 percenta).

SkryťVypnúť reklamu

A aký by bol optimálny podiel?

Strategickým cieľom Slovenska je od roku 2013 dosiahnuť 1,2 percenta, čo sa nám do súčasnosti nepodarilo. Výzvou je postupne sa začať približovať aspoň k tomuto cieľu, ak už nie k európskemu priemeru. Slovensko na tom nie je dobre ani v iných porovnaniach. Európska komisia každoročne pripravuje European Innovation Scoreboard, čo je rebríček krajín, ktorý zahŕňa množstvo parametrov. V porovnaní 27 európskych krajín v roku 2020 sa Slovensko umiestnilo na siedmom mieste od konca. Naša inovačná výkonnosť je naozaj nízka.

Na aký rozsah vedeckej práce vyčlenené výdavky zo štátneho rozpočtu na Slovensku stačia?

Štátny rozpočet poskytuje najmä inštitucionálne financovanie, ktoré pokrýva prevádzku verejných výskumno-vývojových organizácií, ako sú univerzity alebo SAV. Tieto zdroje udržujú organizácie pri živote, ale neumožňujú systematický výskum a vývoj. Grantové zdroje, ktoré nie sú prideľované automatickými mechanizmami, ale naopak prostredníctvom verejnej súťaže výskumníkov, sú však dlhodobo nedostatočné. Existujúce agentúry, ktoré prerozdeľujú tieto zdroje (VEGA, APVV), majú len veľmi obmedzené rozpočty a v niektorých prípadoch nie sú schopné zabezpečiť pravidelné vyhlasovanie niektorých výziev. Predvídateľnosť je jednou z podmienok pre zlepšenie systému poskytovania grantov. Platí to aj pre eurofondy, ktoré v minulosti zásadným spôsobom zlyhali.

SkryťVypnúť reklamu

Čo všetko by sa mohlo dosiahnuť, keby došlo k spoločenskému i finančnému doceneniu vedy a výskumu?

Veda nám ponúka široké množstvo možností pre jej praktické využitie. Nie vždy však môže v krátkom horizonte prinášať priame peňažné efekty. Výskum je častokrát beh na dlhé trate s množstvom slepých uličiek, najmä v prípade jedinečných tém. Cielená podpora rozvoja perspektívnych technológií je u nás len v plienkach. Musí byť systémová a dlhodobá. Ak sa tak stane, Slovensko má potenciál uspieť v rozvoji niektorých technológií. Veda neponúka odpovede len v rozvoji technológií. Ukazuje to aj kovidová kríza. V istom okamihu sa aj politici začali odvolávať na vedecké autority.

Kde všade sa môže uplatniť veda?

Veda je širokospektrálna a ponúka riešenia, napríklad aj v oblasti efektívnejšieho riadenia spoločnosti. Slovensko však tieto prístupy na úrovni riadenia spoločnosti prakticky nevyužíva. Našťastie sa to postupne mení. Lastovičkou je Centrálny koordinačný orgán, ktorý zastrešuje všetky eurofondy na Slovensku. Pri nastavení nového programového obdobia využil jednu z takýchto metód, tzv. analytický hierarchický proces. Umožňuje vyberať z množstva riešení, keď neexistuje jedno jednoznačne najlepšie.

SkryťVypnúť reklamu

Ak na Slovensku nedochádza k spoločenskému doceneniu vedy a výskumu, zrejme je rovnaká situácia aj v ich financovaní. Mýlim sa?

V inteligentnom priemysle je cesta od idey po uplatnenie v praxi relatívne krátka. Tu máme potenciál.

Miroslav Balog

Nejde iba o konkrétnu sumu peňazí, ktorá je na nich vyčlenená, ale hlavne o systém ich financovania. V prvom rade si treba uvedomiť, že financovanie výskumu a vývoja by nemalo byť považované za výdavok, ale za investíciu, ktorá efekty prinesie v budúcnosti. Preto treba k financovaniu vedy a výskumu pristúpiť systematicky. Je potrebné nastaviť množstvo vzájomne sa dopĺňajúcich nástrojov a nie sa upnúť len na jeden alebo dva, od ktorých sa očakávajú zázračné výsledky. Podpora musí byť predvídateľná a pravidelná, aby výskumníci vedeli plánovať, čo dnes na Slovensku absentuje.

Viete zbilancovať, ako nám v tejto oblasti pomáhajú eurofondy?Aký objem financií sme dostali v minulom programovom období?

V končiacom programovom období boli výskum, vývoj a inovácie podporované zo zdrojov operačného programu Výskum a inovácie, v ktorom boli viac ako dve miliardy eur. Eurofondy zápasili s množstvom problémov. Ukázalo sa, že naším najvážnejším je neschopnosť tieto peniaze investovať. Zrušenie niekoľkých výziev, v ktorých bolo niekoľko sto miliónov eur, predstavovalo tvrdú ranu pre mnohé verejné výskumno-vývojové organizácie. Diplomaticky povedané, efekty v prostredí verejných vedeckých a výskumných organizácií sú podkritickej veľkosti.

No predsa, existujú aj pozitívne príklady?

Našťastie aspoň ministerstvo hospodárstva zachraňovalo situáciu a podporovalo rôzne inovačné aktivity v podnikoch. Za dobrý prístup možno považovať zavádzanie prvkov konceptu Priemysel 4.0. Ide napríklad o podporu automatizácie, robotizácie, zavádzanie prvkov umelej inteligencie alebo digitálnych technológií.

A nové programové obdobie?

V programovom období rokov 2021 – 2027 bude možné výskum, vývoj a inovácie financovať z eurofondov, ale aj zdrojov, ktoré odomkne plán obnovy a odolnosti. S doplnkovým financovaním zo štátneho rozpočtu a podnikov by malo ísť do výskumu, vývoja a inovácií niekoľko miliárd eur. Efekty však budú závisieť od schopnosti koordinovať tieto zdroje.

Čo nám vyplynulo z problémov s implementáciou projektov financovaných z eurofondov?

Slovensko nezápasí s tým, že by sme nevedeli, do čoho investovať. Kľúčovou výzvou nového obdobia je preto naučiť sa efektívne implementovať dostupné zdroje. Bez systémových zmien to však nepôjde. Zmeny je potrebné uskutočniť, zjednodušene, na dvoch úrovniach. V prvom rade je potrebné redizajnovať inštitucionálne usporiadanie. Mali by sme prehodnotiť úlohy a nastavenie niektorých verejných podporných agentúr. Druhou úrovňou je zásadným spôsobom prekopať všetky procesy spojené s prideľovaním zdrojov. Najväčším problémom sú eurofondy viazané množstvom regulácií a podmienok, ktoré častokrát idú nad rámec očakávaní EÚ. Dobrou správou je, že v tejto oblasti ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie systematicky zjednodušuje podmienky.

A ak ich chceme využiť, do akých oblastí by mali byť predovšetkým nasmerované?

Smerovanie sa určí v tzv. stratégii inteligentnej špecializácie, ktorá sa práve aktualizuje. Jej cieľom je, aby jednotlivé členské krajiny smerovali obmedzené zdroje do perspektívnych oblastí, v ktorých majú predpoklady uspieť. Zacielenie na oblasti, ktoré by mali byť podporované, sa určuje so zapojením množstva rôznych aktérov. Tento komplexný prístup sme zvládli na dobrej úrovni.

Skúste byť osobný. Ak by to záležalo iba od vás, ktorú oblasť vedy a výskumu by ste z hľadiska európskej pomoci najviac preferovali?

Určite by sme mali podporovať oblasti, ktoré sú perspektívne a máme v nich kapacity. To je splnené napríklad v oblasti rozvoja inteligentného priemyslu. Máme výskumné kapacity na univerzitách a v SAV, ale aj v priemysle.

Na druhej strane na Slovensku je aj potenciál z hľadiska dopytu po takýchto inovatívnych riešeniach. Ich výhodou je, že sú uplatniteľné aj na spoločnom európskom trhu, ale aj na tretích trhoch. Cielenou podporou vývoja v tejto oblasti by sme dokázali lepšie previazať verejné vedecké a výskumné organizácie s potrebami ekonomiky a konkurencieschopnosti domácich podnikov.

Prečo práve táto oblasť?

Výhoda výskumu v tejto oblasti je aj v tom, že v porovnaní s niektorými inými oblasťami je cesta od idey po uplatnenie u zákazníka relatívne krátka. Okrem toho tu existuje potenciál na uplatnenie riešení z iných technologických oblastí, ako napríklad materiálového výskumu, v ktorom sme taktiež silní.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 647
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 208
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 574
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 588
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 983
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 749
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 513
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY regióny - správy

Jarná cena vo vrhu guľou sa koná v Základnej škole Martina Kukučína v Dolnom Kubíne.

Ďalší ročník bude jubilejný desiaty.


Na mieste zasahujú členovia viacerých záchranných zložiek.


1
Aj dnes parkovalo pred základnou školou policajné auto.

Chlapec má len pätnásť rokov.


10
Bývalí zamestnanci si nenechali ujsť príležitosť vidieť budovu posledný raz ako obchodný dom.

Prvé pohyblivé schody Priora fascinovali generácie detí.


  1. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  2. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  3. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Ján Škerko: Deň D, keď sa Amerika utrhla z reťaze. Šok a zdesenie
  7. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 565
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 867
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 36 711
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 375
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 701
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 348
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 906
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 14 636
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Tupou Ceruzou: Medvede
  6. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  1. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  2. Juraj Tušš: O láske - trochu inak.
  3. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Ján Škerko: Deň D, keď sa Amerika utrhla z reťaze. Šok a zdesenie
  7. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 565
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 867
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 36 711
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 375
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 701
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 348
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 906
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 14 636
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Tupou Ceruzou: Medvede
  6. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
SkryťZatvoriť reklamu