Produkcia a využitie dreva nemusí znamenať drancovanie

LignoSilva vytvára rámec pre prepojenie reťazca produkcie, spracovania a využitia dreva. Jeho výsledkom bude aj zohľadnenie prechodu k nízkouhlíkovej ekonomike s využitím obnoviteľných zdrojov. To všetko sa deje aj za asistencie eurofondov.

Vízia dobudovania novej haly výskumnej stanice Juh v Gabčíkove.Vízia dobudovania novej haly výskumnej stanice Juh v Gabčíkove. (Zdroj: Vizualizácia: archív VÚPC)

Národné lesnícke centrum (NCL) buduje vo Zvolene medzinárodné teamingové centrum excelentnosti LignoSilva s prepojením na európsky lesnícko-drevársky komplex.

Európska komisia tomuto projektu udelila tzv. pečať excelentnosti Seal of Excelllence, čo umožnilo aj prístup k jeho financovaniu z eurofondov. Realizátori naň získali z Európskeho fondu regio-nálneho rozvoja 9,88 milióna eur. Celkové náklady na projekt, ktorý sa má zavŕšiť v roku 2023, predstavujú 10,5 milióna eur. NLC v súčasnosti pôsobí ako koordinátor pracovnej skupiny pre lesníctvo v rámci medzinárodnej iniciatívy BIOEAST, zodpovedné je za prípravu spoločnej výskumno-inovačnej agendy 11 krajín za oblasť lesníctva a je tiež koordinátorom národnej podpornej skupiny Lesníckej technologickej platformy.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je jeho cieľom

Motívom pre vznik projektu je fakt, že aktuálny stav vedeckého výskumu na Slovensku neodráža celkový stav lesnícko-drevárskeho sektora u nás.

Potrebuje investovať do nových produktov a služieb s vyššou pridanou hodnotou tak, aby sa zároveň podporila konkurencieschopnosť tohto odvetvia.

Čo je cieľom projektu? Centrum začína budovať platformu pre bioekonomiku v makroregióne strednej a juhovýchodnej Európy.

Má v sebe zahrnúť výskumný, vývojový a inovačný potenciál lesnícko-drevárskeho a celulózo-papierenského komplexu do prepojeného reťazca produkcie, spracovania a využitia dreva.

Odpovedá tak na celospoločenskú požiadavku zmeny tohto sektora na odvetvie s vyššou pridanou hodnotou a prechod od fosílnej k nízkouhlíkovej ekonomike založenej na využití obnoviteľných zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu

Kto na ňom spolupracuje

LignoSilva bude v úzkej spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR prepájať výskumné kapacity Národného lesníckeho centra vo Zvolene, Výskumného ústavu papiera a celulózy v Bratislave s podnikateľskými subjektmi v odvetví produkcie a spracovania dreva a európskymi iniciatívami a výskumnými organizáciami.

Okrem Zvolena sú miestami realizácie projektu Čadca, Gabčíkovo, Košice – mestská časť Staré Mesto a Banská Štiavnica.

Čo prinesie

Projekt prinesie vytvorenie modelových a prototypových pracovísk a kľúčových technologických celkov pre výskumné a demonštračné účely v oblasti produkcie dreva, detekcie kvality dreva, energetického a celulózo-papierenského spracovania dreva. Nezanedbateľným výstupom bude aj vytvorenie údajovej a poznatkovej bázy potrebnej pre transformáciu lesnícko-drevárskeho komplexu smerom k bioekonomike a znalostnej ekonomike.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: VL

Euractiv Slovensko

Pre samosprávy sú zelené projekty prioritou, veľká byrokratická záťaž a náročnosť procesov pri uchádzaní sa o eurodotácie sú v prípade obcí a malých miest brzdou rozvoja. Rozprávali sme sa so SLÁVKOU LENČÉŠOVOU, expretkou na oblasť životného prostredia v Združení miest a obcí Slovenska.


Na Slovensku sa vôbec nedá hovoriť o regionálnej kontrole energetiky. Regióny na to doteraz nemali žiadne kapacity, legislatíva s tým nerátala a verejné financie nepodporovali regionálnu energetickú sebestačnosť, hovorí JURAJ ZAMKOVSKÝ, výkonný riaditeľ združenia Priatelia zeme CEPA.


Budovy sú zodpovedné za 36 percent emisií CO2 v Európskej únii, vďaka čomu možno tento sektor považovať za jedného z najvýznamnejších producentov skleníkových plynov. V rozhovore o tom rozpráva RICHARD PAKSI, analytik združenia Budovy pre budúcnosť.


Súvisiace témy: Euractive Slovensko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 603
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 106
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 127
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 278
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 242
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 879
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 705
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 613
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu