Národné lesnícke centrum (NCL) buduje vo Zvolene medzinárodné teamingové centrum excelentnosti LignoSilva s prepojením na európsky lesnícko-drevársky komplex.
Fakty
Centrum excelentnosti prinesie inovácie do piatich prepojených prioritných oblastí:
- Lesné zdroje a trvalo udržateľná produkcia dreva
- Biomasa a bioenergia
- Celulózo-papierenské technológie
- Recyklačné a kaskádové systémy využitia dreva a drevených výrobkov
- Regionálny rozvoj
Európska komisia tomuto projektu udelila tzv. pečať excelentnosti Seal of Excelllence, čo umožnilo aj prístup k jeho financovaniu z eurofondov. Realizátori naň získali z Európskeho fondu regio-nálneho rozvoja 9,88 milióna eur. Celkové náklady na projekt, ktorý sa má zavŕšiť v roku 2023, predstavujú 10,5 milióna eur. NLC v súčasnosti pôsobí ako koordinátor pracovnej skupiny pre lesníctvo v rámci medzinárodnej iniciatívy BIOEAST, zodpovedné je za prípravu spoločnej výskumno-inovačnej agendy 11 krajín za oblasť lesníctva a je tiež koordinátorom národnej podpornej skupiny Lesníckej technologickej platformy.
Čo je jeho cieľom
Motívom pre vznik projektu je fakt, že aktuálny stav vedeckého výskumu na Slovensku neodráža celkový stav lesnícko-drevárskeho sektora u nás.
Potrebuje investovať do nových produktov a služieb s vyššou pridanou hodnotou tak, aby sa zároveň podporila konkurencieschopnosť tohto odvetvia.
Čo je cieľom projektu? Centrum začína budovať platformu pre bioekonomiku v makroregióne strednej a juhovýchodnej Európy.
Má v sebe zahrnúť výskumný, vývojový a inovačný potenciál lesnícko-drevárskeho a celulózo-papierenského komplexu do prepojeného reťazca produkcie, spracovania a využitia dreva.
Odpovedá tak na celospoločenskú požiadavku zmeny tohto sektora na odvetvie s vyššou pridanou hodnotou a prechod od fosílnej k nízkouhlíkovej ekonomike založenej na využití obnoviteľných zdrojov.
Kto na ňom spolupracuje
LignoSilva bude v úzkej spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR prepájať výskumné kapacity Národného lesníckeho centra vo Zvolene, Výskumného ústavu papiera a celulózy v Bratislave s podnikateľskými subjektmi v odvetví produkcie a spracovania dreva a európskymi iniciatívami a výskumnými organizáciami.
Okrem Zvolena sú miestami realizácie projektu Čadca, Gabčíkovo, Košice – mestská časť Staré Mesto a Banská Štiavnica.
Čo prinesie
Projekt prinesie vytvorenie modelových a prototypových pracovísk a kľúčových technologických celkov pre výskumné a demonštračné účely v oblasti produkcie dreva, detekcie kvality dreva, energetického a celulózo-papierenského spracovania dreva. Nezanedbateľným výstupom bude aj vytvorenie údajovej a poznatkovej bázy potrebnej pre transformáciu lesnícko-drevárskeho komplexu smerom k bioekonomike a znalostnej ekonomike.

Autor: VL