Sociálny podnik, ktorý sa opiera predovšetkým o práčovňu, kde si dávajú prať hotely, reštaurácie a ďalšie subjekty, totiž prišiel v krátkom čase o náplň práce. Hotely aj reštaurácie sa zatvorili a prať nebolo čo. Našťastie, v tom čase boli rúška na našom trhu nedostatkový tovar a dopyt po nich bol obrovský. Ušili ich viac ako 200-tisíc kusov.
„Nám to v tom čase veľmi pomohlo,“ hovorí Ivan Mako, predseda predstavenstva sociálneho podniku, ktorý súčasne stojí aj na čele Asociácie subjektov sociálnej ekonomiky.

Na návšteve aj prezidentka
Toto leto ich dokonca prišla navštíviť veľvyslankyňa USA na Slovensku Bridget Brink a tiež prezidentka Zuzana Čaputová, keďže v tunajšej práčovni sa perú aj uniformy prezidentskej čestnej stráže. Zuzana Čaputová aj Bridget Brink označili projekt za mimoriadne inšpiratívny.
Vďaka nemu dostali príležitosť pracovať dlhodobo nezamestnaní , ženy po materskej dovolenke, osamelé matky, zdravotne znevýhodnené osoby či ľudia nad 50 rokov. Ak by pre korona-krízu prišli títo ľudia o zamestnanie, na trhu práce by sa uplatnili iba ťažko.
Prepúšťať zatiaľ nemuseli
„Z 31 zamestnancov sme zatiaľ nemuseli prepustiť nikoho, no druhá vlna nás môže zasiahnuť,“povedal Ivan Mako.
O šitie rúšok sa už oprieť nemôžu, keďže tých je na trhu dostatok a hotely sú opäť zatvorené, alebo je ich činnosť obmedzená.
„Samozrejme, priamo sa nás to dotklo a zatiaľ nevieme presne odhadnúť, do akej miery to ovplyvní celý náš chod,“ dodal.
Hoci sociálne podniky na Slovensku dávajú prácu tým najzraniteľnejším, kompenzácie za obdobie opatrení v súvislosti pandémiou nového koronavírusu sa nedočkali. „Áno, sme malý segment, sociálne podniky zamestnávajú iba okolo 1 200 ľudí. Z hľadiska ich poslania a obsahu je to však nepochybne veľký segment,“ hovorí s tým, že napríklad na chod Wasca si vzali úver, ktorý treba splácať.
Prípadnú pomoc z eurofondov považujú za dlhodobé riešenie, ktoré by mohlo pomôcť napríklad v spojení s partnermi zo samospráv. V lete napríklad podpísala asociácia memorandum o spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom, v rámci ktorého chcú jednotne presadzovať spoločné záujmy.
Ako počas návštevy podniku konštatovala prezidentka Zuzana Čaputová, legislatívne podmienky na podporu sociálnych podnikov sú vytvorené a je potrebné odstrániť administratívne prekážky, aby mohli efektívne fungovať.
Na Slovensku je momentálne 170 takých podnikov. Žiadny z nich nemá finančnú rezervu alebo banku, ktorá by im pomohla preklenúť toto obdobie.
Kým klasický podnikateľ má na starosti biznis, oni sa starajú aj o iné záležitosti, s

pojené so sociálnymi témami, ktoré sa týkajú zamestnancov.