Sen sa naplnil
Hornooravská nemocnica má nové gynekologicko-pôrodnícke oddelenie. Novou prístavbou a komplexnou rekonštrukciou pôvodných priestorov sa podarilo vytvoriť kvalitné a estetické zázemie pre pacientky a personálu dať zodpovedajúci priestor na poskytovanie tej najpokrokovejšej zdravotnej starostlivosti.

O tom, čo nemocnica teraz vybudovala, sníval primár Marian Tholt už pri nástupe na oddelenie pred 38 rokmi. Dnes je aj riaditeľom nemocnice. Sen začal nadobúdať reálne podoby na jar 2017, keď sa tím pustil do prípravy projektu.
„Na jeseň sme ho dali na ministerstvo zdravotníctva,“ vracia sa na začiatky projektový manažér Jaroslav Podolák. „Dokumentácia mala dokopy asi 15 kilogramov. Bolo to náročné obdobie.“
Schváleniu europrojektu pomohli aj odborné a personálne kritériá, ale tiež ekonomika. Nemocnica nemohla mať žiadne dlžoby, a to trstenská ako jediná v kraji splnila. Keď projekt kompetentní schválili a odklepli peniaze, na hornej Orave sa s vervou pustili do práce.
„Modernizácia riešila zlepšenie priestorových kapacít aj prístavbu lôžkovej časti. Na stavebné práce išlo 1,280 milióna eur, ďalších 2,3 milióna do zdravotnej techniky,“ hovorí Podolák.
„Ide o viac ako dvesto prístrojov, od elektroniky na vyšetrovanie cez sonografy, defibrilátory, laparoskopy, monitorovací systém na JISke až po zariadenia na dezinfekciu priestorov. Najdrahším bol mamograf.“
Zníženie počtu lôžok znamenalo zvýšenie komfortu. V pôrodnici je 21 postelí, na gynekológii 22, vrátane tých na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Komfort pre pacientov
„Oddelenie nám môžu závidieť ďaleko za hranicami Slovenska,“ povedal riaditeľ Marian Tholt. „Som nesmierne rád, že v regióne s vysokou pôrodnosťou budú mať ženy nádherné, nadštandardné podmienky na to, aby tu mohli priviesť na svet svoje deti.“
V prístavbe oddelenia pribudli nové operačné sály, pooperačné izby a jednotka intenzívnej starostlivosti.
Každá rodička má samostatnú pôrodnú izbu, ale so špičkovým prístrojovým vybavením a monitorovaním.
V prípade, že by došlo ku komplikácii, pár metrov vedľa je operačná sála. Po narodení dieťatka ho môže mať mamička pri sebe.
„Ľudia tu berú narodenie dieťaťa ako dar od Boha,“ poznamenal Tholt.
„Snažili sme sa preto oddelenie koncipovať tak, aby každé dieťa prišlo na svet v nadštandardných podmienkach, či je z chudobnejšej, či bohatšej rodiny. Aby si boli všetky pri narodení rovné.“
Poďakoval zamestnancom, kolegom, že boli verní myšlienke a náročné obdobie vydržali.
