Ak sa osamelo žijúci senior pošmykne, spadne či odpadne, nemá mu kto pomôcť. Tejto bezmocnosti chce mesto Liptovský Mikuláš predísť a žiada o eurofondy na projekt, vďaka ktorému si seniori v núdzi okamžite privolajú pomoc.

„Investícia spočíva v nákupe vodotesných náramkov s núdzovým tlačidlom a prístrojov domáceho tiesňového volania, cez ktoré je zabezpečené spojenie s dispečingom,“ vysvetlila Viktória Čapčíková, hovorkyňa mesta Liptovský Mikuláš.
Ako to funguje? Ak sa osamelo žijúci človek dostane do zdravia či život ohrozujúcej situácie, stlačením gombíka na náramku aktivuje tiesňové volanie na dispečing. Nemusí mať v tej chvíli poruke telefón ani vytáčať žiadne číslo.
“Dispečing s človekom komunikuje a podľa konkrétnej situácie zabezpečí adekvátnu pomoc. V prípade, že dispečing nemá na volanie žiadnu odozvu, automaticky zavolá záchrannú službu.
„
„Dispečing s človekom komunikuje a podľa konkrétnej situácie zabezpečí adekvátnu pomoc. V prípade, že dispečing nemá na volanie žiadnu odozvu, automaticky zavolá záchrannú službu. Náramky majú aj detektor pádu, ktorý vyvolá tiesňové volanie bez toho, aby bolo potrebné stlačiť tlačidlo,“ doplnila Čapčíková s tým, že službu dispečingu zabezpečuje spoločnosť, ktorá ponúka náramky a prístroje.
Mesto žiada ministerstvo investícií o takmer 20-tisíc eur, v prípade úspešnosti sa bude na financovaní spolupodieľať sumou dvetisíc eur. Žiadosť poslali ešte v júni a teraz čakajú na vyhodnotenie.
