Viac ako 1 milión eur z tejto výzvy ide na podporu 50 projektov na zmiernenie dosahov pandémie na Slovensku.

Spolu chcú tri zariadenia
Medzi obcami, ktoré uspeli vo výzve, sú aj Bzince pod Javorinou v okrese Nové Mesto nad Váhom. Projekt s názvom Cesta ku zdraviu dostal podporu viac ako 33-tisíc eur. Cieľom je zlepšenie ochrany zdravia ohrozených skupín obyvateľstva pomocou mobilného hygienicko-sanitačného zariadenia a motorového prístroja na studené zahmlievanie – sterilizáciu, hygienu a prevenčné činnosti v čase pandémií. Podľa starostu Dušana Málika pôjde spolu o tri zariadenia.
Prvý prístroj bude slúžiť na protivirotickú sterilizáciu vonkajších a vnútorných priestorov studeným zahmlievaním s možnosťou aplikácie špeciálnych roztokov.
„Tento prístroj má stanovené technické špecifikácie, veľkosti nádoby, tlak a podobne. Druhé zariadenie patrí do vonkajšieho prostredia, je to v podstate taká kovová brána, cez ktorú sa prechádza a automaticky dochádza k dezinfekcii,“ objasnil Málik. Spresnil, že tretím zariadením je príves alebo mobilné hygienicko- sanitačné zariadenie, ktoré obsahuje dve postele, sprchový kút a základné prostriedky pre poskytnutie prvej pomoci. Všetky tieto zariadenia sú určené predovšetkým na opatrenia súvisiace s COVID-19, ale dajú sa využívať nielen pri hromadných akciách obce na dezinfekciu priestorov, ale aj pre rómsku komunitu, prípadne pre občanov, ktorí potrebujú takúto starostlivosť.
“Ak verejné obstarávanie a nákup prístrojov nebudú mať zbytočné prestoje a všetko bude v poriadku, nové prístroje by nám už mohli slúžiť do konca tohto roka.
„
Spolupráca s dobrovoľníkmi
Cieľom projektu Cesta ku zdraviu je aj vytvorenie spolupráce medzi obcou, miestnym dobrovoľným hasičským zborom a záchrannými zložkami s cieľom pomáhať ohrozeným skupinám pri predchádzaní vzniku živelných pohrôm, pandémií a iných závažných chorôb.
„Chceme tak viesť mladú generáciu k dobrovoľníckym aktivitám, aby sa začala angažovať v prospech spoločnosti.“
V Bzniciach pod Javorinou žije viac ako 2 100 obyvateľov.
Obyvateľstvo obce tvoria aj ohrozené komunity, ako sú dôchodcovia, marginalizovaná rómska komunita, zdravotne postihnutí obyvatelia, sociálne slabšie rodiny – rodiny v sociálnej a hmotnej núdzi, ako aj komunita miestnych ľudí bez domova.
Ako uvádza obec v žiadosti, ohrozené komunity v obci majú nedostatok hygienických štandardov bez dostupnosti k stálemu zariadeniu osobnej hygieny.
„Možnosť vykonania osobnej hygieny pre tieto skupiny je nedostatočná, čo znamená určitý druh ohrozenia aj pre ostatných obyvateľov.“
Dodržiavanie hygienických štandardov je nevyhnutné v ohrozených komunitách a takisto na miestach, kde sa zdržiava väčší počet obyvateľov.
Preto je spomínaný projekt pre obec veľmi prospešný a zariadenia, ktoré kúpi, veľmi užitočné.

Vírus zatiaľ držia od seba
S koronavírusom tu však zatiaľ výraznejšie bojovať nemuseli.
„Musím si zaklopať, ale sme jedna z obcí, ktorá mala minimum prípadov.
Mali sme jeden až dva prípady, ale podchytili sme to včas a všetko sme vyriešili v pokoji a neboli žiadne stresy.
Samozrejme, ľudia sú opatrní, tak ako všade, ale snažíme sa to zbytočne nehrotiť a neuvádzať ich ešte do vyššieho štádia nervozity. Mnohí pracujú v Novom Meste nad Váhom, v Starej Turej,“ uviedol Málik.
Termín, dokedy musia zariadenia na dezinfekciu nakúpiť, je koniec marca budúceho roka.
Starosta predpokladá, že ak prebehne verejné obstarávanie a dodanie tovaru bez komplikácií, nové prístroje budú slúžiť obyvateľom už na konci tohto roka.
