Keď sa v polovici marca školské zariadenia zatvorili, nemal pre koho variť.
„Nikto nepočítal, že by mohla takáto situácia nastať. Denne varíme okolo 600 obedov a zrazu nič. Až neskôr sa za prísnych hygienických opatrení spustilo varenie pre seniorov, k čomu nás vyzval Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Martine. Čiastočne nám to pomohlo, no aj tak tržby poklesli o 90 percent. Vo firme som v tom čase zamestnával 10 ľudí, ďalší boli na dohode. Žiaľ, s dohodármi sme sa museli rozlúčiť,“ opísal situáciu z prvej vlny pandémie martinský podnikateľ.

Prekvapila ho ochota
Hneď ako vláda prišla s balíčkom opatrení – s tzv. Prvou pomocou, ktorá je financovaná z eurofondov, začal sa o ňu zaujímať. „Najprv som volal na informačnú linku a oboznámili ma so schémami pomoci. Naštudoval som si opatrenia a zašiel na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Príjemne ma prekvapilo, ako som mnou úradníčky komunikovali. Boli maximálne ústretové a ochotné. Nemali problém telefonovať so mnou, rýchlo odpovedali na e-maily. Rozobrali sme spolu viacero alternatív a ja som sa napokon rozhodol pre tú, ktorá mi najviac pasovala,“ vysvetlil Tomáš Jedinák.

Zachránili pracovné miesta
Martinský podnikateľ sa napokon zapojil do schémy pre dočasnú štátnu pomoc na podporu udržania zamestnanosti a podporu osôb samostatne zárobkovo činných v období spôsobenej nákazou COVID-19.
„V praxi to znamenalo, že štát mi preplatil 80 percent náhrady mzdy pre šesť pracovníčok, ktoré ostali doma. Zvyšok sme im doplatili. Dve pracovníčky, keďže majú malé deti, boli na OČR a dve varili obedy pre seniorov. Veľmi nám to pomohlo. Stratám sme sa, samozrejme, nevyhli, musel som siahnuť na rezervy, no dve tretiny nám pomohla vykryť spomínaná pomoc,“ podotkol Tomáš Jedinák.
Martinský podnikateľ bol nesmierne rád, že ľudí nemusel prepúšťať.
Peniaze prišli a vie, že za tým všetkým je aj európska pomoc.
„Bolo by mi ťažko prepúšťať, predsa len už sme spolu čo-to odkrútili. Ale bolo jasné, že sa život časom vráti do starých koľají a variť pre školákov bude opäť treba. Ťažko by sa mi potom zháňali noví ľudia, ak by si moje kolegyne medzitým našli inú prácu.“
Druhá vlna pandémie
V súčasnosti Slovensko zaliala druhá vlna pandémie, žiaci II. stupňa základných škôl sa už učia distančnou formou. Individuálne, kde sa objaví nákaza, sa však i v Martine zatvárajú celé školy i škôlky. „Už som sa informoval, ako je to teraz so štátnou pomocou. Zdá sa, že plynule budem môcť nadviazať na pomoc z prvej vlny. Zatiaľ ešte robíme, ale všetko sa razom môže zmeniť,“ povzdychol si Tomáš Jedinák.
