Počas pandémie spôsobenej šíriacim sa koronavírusom je prioritou dodržiavanie opatrení nariadených úradom verejného zdravotníctva.
Ich samotné dodržiavanie však závisí od viacerých faktorov. Jedny z najdôležitejších sú práve hygienické opatrenia.
Ako bolo dokázané, Covid-19 sa šíri predovšetkým v obciach a mestách, kde obyvatelia nemajú ako dodržiavať jednu zo zásadných prevencií, akou je umývanie rúk.

Chcú, aby ľudia mali pitnú vodu
Preto sa Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (MV SR) rozhodlo vyhlásiť ďalší projekt zameraný na prístup k pitnej vode v obciach s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít (MRK), ktorá je spolufinancovaná z fondov Európskej únie. Táto pomoc tak dáva možnosť obciam a mestám zabezpečiť prístup ľudí k pitnej vode.
Prístup k bezpečnej pitnej vode patrí medzi základné ľudské práva. Voda je základná podmienka života človeka a má kľúčovú hygienickú funkciu.
Pristúpilo sa k vyhláseniu výzvy
Sprostredkovateľský orgán opätovne pristúpil k vyhláseniu tejto výzvy, aby umožnil ďalším žiadateľom zlepšiť prístup k pitnej vode svojim obyvateľom pomocou vodovodov, budovania vodných zdrojov, výdajných miest alebo úpravní povrchových vôd.
Uskutočnením týchto opatrení budú môcť obce a mestá zmierniť šírenie a následky pandémie ochorenia Covid-19. Jedným zo špecifických cieľov tohto projektu je zvýšiť počet rómskych domácností s prístupom k zlepšeným podmienkam bývania, čoho neoddeliteľnou súčasťou je aj prístup k pitnej vode.
Pomôže to aj v prevencii šírenia koronavírusu
Prostredníctvom zabezpečenia prístupu k pitnej vode sa zlepší kvalita bývania a hygieny obyvateľov, čím môžeme prispieť aj k zamedzeniu šírenia ochorenia Covid-19.
Európska podpora bude smerovať najmä do lokalít s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít, ktoré boli predtým pripojené k menej kvalitnému zdroju pitnej vody, alebo neboli pripojené k žiadnemu zdroju pitnej vody. Je to logické, lebo práve v osadách je najviac problémov v prístupe k hygiene.
Na výzvu je z fondov Európskej únie vyčlenených 10 miliónov eur.
Oprávnenými žiadateľmi vo výzve sú obce a mestá z Atlasu rómskych komunít 2019, predovšetkým z východného Slovenska, teda aj z Košického kraja. Oprávnené obce a mestá sa na projekte budú podieľať päťpercentnou spoluúčasťou.
