Na oblasť kultúry a športu sa majú vyčleniť peniaze z dodatočných eurofondov, na podporu kultúry má ísť 20 miliónov eur.
Použiť sa majú na zmiernenie strát, ktoré kreatívny priemysel zaznamenal počas prvej i druhej vlny pandémie koronavírusu.

Časť peňazí aj na vstupné
„Momentálne nám Únia dáva peniaze aj do súčasného programového obdobia, bude to okolo 780 miliónov eur. Ide o mimoriadne peniaze z nástroja React-EU, ktorý rozšíri eurofondy pre Slovensko v súčasnom programovom období,“ skonštatovala podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová s tým, že okrem podpory kultúry vo výške asi 20 miliónov eur má ísť časť peňazí aj napríklad na refundáciu vstupného.
Remišová skonštatovala, že oblasť kreatívneho priemyslu je jednou z tých, ktoré prepadli cez záchrannú sieť podpory v minulých mesiacoch.
„Aj v spolupráci s rezortmi sa budeme snažiť nastaviť schémy pomoci tak, aby boli efektívne, rýchle,“ dodala.
“Na Slovensku pracuje v oblasti kultúry a kreatívneho priemyslu toľko ľudí ako v priemysle spojenom s autami.
„
Umenie je podľa podpredsedu výboru pre kultúru a média Miroslava Kollára pomerne významné odvetvie hospodárstva. „Na Slovensku je v oblasti kultúry a kreatívneho priemyslu zamestnaných 66-tisíc ľudí a na nich je naviazaných ďalších asi 150-tisíc ľudí v službách, ktoré sú spojené s kultúrnym a kreatívnym priemyslom, čo je porovnateľný počet ľudí, ako pracuje v automobilovom priemysle,“ dodal s tým, že podporuje uznesenie Európskeho parlamentu, ktoré odporúča národným vládam, aby minimálne dve percentá z financií, ktoré budú využité v pláne obnovy, išli na kultúru a kreatívny priemysel.
Spracovávajú dáta
Ministerstvo kultúry momentálne spracováva dáta o finančných stratách v jednotlivých oblastiach nezávislej kultúry a spresňuje počty ľudí pracujúcich v kultúrnom a kreatívnom priemysle, ktoré sú dôležité na určenie objemu dotačných peňazí. (TASR, VL)

ANKETA
Vláda nedávno deklarovala pomoc slovenskej kultúre z eurofondov vo výške 20 miliónov eur. Budete sa o ňu uchádzať?

Peter Cabadaj, manažér kultúrnych projektov, literát, publicista
Tento krajne zložitý rok v plnej nahote obnažil skutočné postavenie kultúry a kreatívneho priemyslu na Slovensku. Ocitli sa na poslednom mieste v záujmovej hierarchii politických elít a boli prví na rane – doslova na odstrel – po prijatí koronaopatrení.
Žiaľ, opätovne sa potvrdilo, že nielen politici, ale i značná časť spoločnosti chápe kultúru stále ako nejakú „nadstavbu“, snobskú záležitosť a márnivého požierača peňazí. Čo na tom, že u nás v kultúrnom a kreatívnom priemysle pracuje spolu okolo deväť percent ľudí (asi 220-tisíc osôb)! Katastrofálna situácia je najmä v segmente nezriaďovanej (neštátnej) kultúry, ktorá sa po Nežnej revolúcii rozvinula mimo dosah ministerstva kultúry. Práve ľuďom z tohto sektora uvoľnila vláda spomínaných 20 miliónov eur. Samozrejme, vďaka za to, ale (nielen) ja o nijakú finančnú podporu žiadať nebudem.
V priebehu prvej koronavlny som sa ako človek fungujúci „na voľnej nohe“ intenzívne venoval literárnej, publicistickej a redakčnej činnosti, vymýšľaniu a písaniu projektov. Dojem malého zázraku dnes môže vzbudzovať fakt, že sme v extrémne zložitých podmienkach dôstojne uskutočnili napríklad Cyrilometodské či Jánošíkove dni v Terchovej, alebo Slovesnú jar v Martine preloženú z júna na začiatok jesene...

Juraj Hnilica, hudobník
Určite by som bol rád, keby som zapadal do nejakej vhodnej kategórie, kde sa dá o pomoc uchádzať. V tejto dobe každé euro poteší, keďže ešte stále sme všetci v neistote a nevieme, dokedy nám budú v práci brániť. Nikto nevie, kedy bude môcť opäť zas organizovať živé podujatia.
Úprimne, v tejto dobe boli živé koncerty pre mňa ako muzikanta hlavný zdroj príjmu, keďže digitalizovanie nahrávok spôsobilo to, že na predaji CD sa už nezarába a ste vôbec radi, ak predaj nahrávok pokryje náklady na výrobu albumu a za propagačné materiály.
V podstate počas tohto obdobia som v muzike prišiel o 80 percent príjmu. Mám však to šťastie, že mám ešte aj iný zdroj príjmu a muzikou si nevytváram tlak, že niečo musím. Som rád, že na základe tohto môžem tvoriť oveľa slobodnejšie a nie tak, ako by niekto odo mňa očakával.
Ak sa podarí, že nejaké financie od štátu by som dostal, určite by som ich venoval do muziky a do tvorby ďalších diel.
Ja totiž muziku beriem ako takú recykláciu energií. Toľko, koľko mi prinesie, toľko aj odovzdávam, aby bola zachovaná rovnováha, ktorá je pre mňa veľmi dôležitá.