PREŠOV Trend zamestnať sa za hranicami v rámci rôznych opatrovateľských pozícií dnešnú dobu charakterizuje.
Reaguje na to aj školstvo v rámci ponuky svojej výučby. Prešovská univerzita myslí pri svojom programe celoživotného vzdelávania aj na jazykové zručnosti. A nejde pritom len o sociálnu oblasť, jazyk treba ovládať aj v cestovnom ruchu či v pozíciach administratívy.
Aby dospelí spĺňali požiadavky trhu
Projekt, ktorý momentálne na univerzite prebieha, sa zameriava práve na jazykové znalosti pre viacero profesií. Kto si teda vyberie vzdelanie na Prešovskej univerzite, ten si môže zvoliť z viacerých vzdelávacích modulov. Ponúkajú angličtinu pre fyzio-terapeutov, domácu opatrovateľskú starostlivosť, ošetrovateľstvo v zdravotníckych zariadeniach, ale aj angličtinu pre rádiologických technikov, nemčinu pre ošetrovateľstvo, ale i zvyšovanie digitálnej gramotnosti – základy práce online, ale aj pre sprievodcov cestovného ruchu, ďalej základy pre prácu s multimédiami, 3D technológie a administratívu a korešpondenciu.
Cieľom projektu je prehĺbiť kvalifikáciu i efektívnosť vzdelania.
Na čo sa zameriava predovšetkým?
„Vytvoriť a uskutočniť vzdelávacie programy na rozvoj kompetencií dospelých v súlade s požiadavkami trhu práce,“ uvádza sa v ponuke univerzity.
Projekt odštartoval v septembri 2018, finále má v auguste 2020. Európska únia ho podporila príspevkom vo výške 120-tisíc eur.
Búrajú bariéry pri hľadaní práce
Projekt sa zameriava na potreby cieľových skupín (mladí ľudia vo veku do 25 rokov, osoby zúčastnené na aktivitách v rámci celoživotného vzdelávania, starší ľudia v produktívnom veku) a snaží sa odbúrať ich bariéry pri ich uplatnení sa na trhu práce.
Celoživotné vzdelávanie je na univerzite zamerané na dve oblasti. Jedna z nich súvisí s potrebami trhu práce. Faktom je, že významnú cieľovú skupinu tvoria mladí ľudia vo veku do 25 rokov a starší ľudia, ktorí sú znevýhodnení na trhu práce.
Pre služby doma i v zahraničí
Druhou oblasťou je záujmová oblasť – vzdelávacie programy, ktoré reagujú na záujem cieľových skupín.
Pre mladých ľudí, resp. študentov, je možnosť si doplniť vzdelanie v študijných odboroch sprievodca cestovného ruchu, 3D technológie, administratíva a korešpondencia.
Pre starších ľudí je to zase práca v sociálnych, zdravotníckych a hotelových službách doma a v zahraničí, ktorá je na východnom Slovensku často jediným východiskom z nezamestnanosti v preddôchodkovom veku.
Tento projekt sa uskutočňuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
