Zaslúžila sa o to, že u niektorých ľudí sa prvotný záujem o ľudové remeslo preformoval z obyčajného hobby do činnosti, ktorá ich živí.
Žijeme v Európe, ale sme rozdielni
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) sa už trištvrte storočia usiluje o ochranu a rozvoj tradičných remesiel a ľudovej umeleckej výroby. Jeho činnosť je dnes o to dôležitejšia, že každý z národov spojených pod jednou európskou strechou sa usiluje priniesť do spoločného domu aj niečo jedinečné, charakteristické, obdivuhodné.
ÚĽUV
Ústredie ľudovej umeleckej výroby je celoštátne dokumentačné, informačné a vzdelávacie centrum, ktoré už takmer trištvrte storočia od svojho vzniku zachováva a rozvíja kultúrne dedičstvo na Slovensku. V spolupráci s výrobcami podporuje tradičné remeslá, a tým aj záujem o ľudovú umeleckú výrobu.
Na Slovensku má tri centrá remesiel. Vznik košického podporili eurofondy.
Dnes nikto nepochybuje o tom, že slovenský kroj, výšivky na ňom, hudobné nástroje typické pre našu krajinu, keramika s tradičnými vzormi takým príspevkom je. O to, aby sa „nestratili“, obhájili si svoj punc originality budujúcej na odkazoch tvorivosti predkov, sa usilujú aj v regionálnych centrách remesiel, ktoré ÚĽUV postupne zriadil v prirodzených centrách troch slovenských krajov.
Po Bratislave, Banskej Bystrici aj v Košiciach
Ako posledné do jeho zoznamu po Bratislave a Banskej Bystrici pribudlo v roku 2015 regionálne centrum remesiel ÚĽUV v Košiciach.

Stalo sa tak po náročnej rekonštrukcii meštiackeho domu na Mäsiarskej ulici, ktorý je zapísaný v zozname národných kultúrnych pamiatok.
Financie na rekonštrukciu poskytla aj Európska únia prostredníctvom Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Vyjadrené v peniazoch – rekonštrukcia stála 1 961 254 eur, 85 percent pochádzalo v európskych peňazí, 15 percent z rozpočtu Slovenskej republiky.
V metropole východného Slovenska tak skrásnela nielen kultúrna pamiatka, ale pribudol aj priestor pre zmysluplnú činnosť reprezentujúcu najlepšie tradície krajiny.
Čo sa môžete na kurzoch naučiť
Hrnčiarsky – točenie na kruhu, výroba drobných úžitkových predmetov, modelovanie, glazovanie.
Tkáčsky – tkanie na krosnách, rôzne druhy väzieb, vytváranie vzorov.
Rezbársky – práca s rezbárskymi nožíkmi a dlátami, rezbárske techniky.
Textilný – abovská výšivka, paličkovanie.
Drotársky – postupy pletenia a opletania úžitkových, ozdobných predmetov a šperkov.
Maľba na sklo – práca s farbami a štetcom, tvorba vlastných obrázkov.
Batika – postupy vzorovania textílií .
Výroba zo šúpolia – spracovanie a príprave materiálu, výroba úžitkových predmetov zo šúpolia.
Pletenie z prútia – postupy spracovania, prípravy materiálu a pletenia.
Výroba z kože – postupy výroby drobných úžitkových predmetov, výzdoba šitím a razením.
Pilierom centra je škola remesiel
Nový kultúrny kontaktný bod na východe Slovenska sa tak stretol nielen so zadosťučinením, že dobrá vec sa podarila, ale aj s množstvom ambícií, ktoré ÚĽUV plánoval zmeniť na realitu.