Stoštyridsaťtri metrov dlhú lávku ponad rieku Morava, spájajúcu slovenskú obec Kopčany s moravskými Mikulčicami, slávnostne odovzdali do užívania verejnosti.
Projekt v hodnote takmer 3,8 milióna eur bol financovaný z programu Interreg Slovenská republika – Česká republika (85 percent), ktorý je súčasťou Európskeho fondu regionálneho rozvoja, z národných zdrojov ČR a SR (10 percent), ako aj z rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja a Juhomoravského kraja (5 percent).
“Je to, samozrejme, veľká atrakcia pre tunajších ľudí a už dnes vidíme, akej veľkej obľube sa teší.
„
Cieľom úspešne ukončeného projektu je zatraktívnenie kultúrneho dedičstva práve prostredníctvom vybudovaného bezpečného prepojenia medzi Mikulčicami a Kopčanmi pre cyklistov, peších návštevníkov i miestnych obyvateľov v rámci unikátnej lokality pamiatok slovanského hradiska Veľkej Moravy.
Vybudovanie nového spojenia brehov urobí z dvoch striktne národných lokalít oblasť cezhranične previazanú a podporí tak jej prirodzený nadnárodný význam. Hlavnou aktivitou projektu bola stavba už spomínanej lávky cez hraničnú rieku Moravu a vybudovanie nadväzujúcich prístupových komunikácií v celkovej dĺžke 3,1 km s vyznačením 8,5 kilometra novej cyklotrasy, ktorá sa napojila na už existujúcu infraštruktúru.
Lávka je už niekoľko týždňov na svojom mieste, je skolaudovaná a už dnes ju využívajú stovky ľudí z oboch krajín. Tomuto všetkému však predchádzali mesiace plánovania, konštruovania a hodiny inštalácie.
Samotnú inštaláciu lávky sprevádzalo niekoľko zaujímavostí. Podľa riaditeľa trenčianskej spoločnosti Stavokov Ivana Čahoja, ktorá pokládku mosta robila, použili najťažší žeriav v rámci Česka i Slovenska, lávku s najväčším, až 91-metrovým rozponom poľa a najväčšou hmotnosťou oblúka premostenia, ktorý váži viac ako 200 ton.
Naplno sa využíva
Podľa starostu obce Kopčany Dušana Dubeckého, jedného z autorov idey prepojenia lokalít na oboch stranách rieky Moravy, ide o jedinečný projekt, ktorý výrazne pomôže cestovnému ruchu v regióne. „Je to, samozrejme, veľká atrakcia pre tunajších ľudí a už dnes vidíme, akej veľkej obľube sa teší,“ povedal starosta slovenskej obce niekoľko dní pred oficiálnym slávnostným otvorením objektu. Ako tiež informoval, skolaudovanú lávku i cesty už využívajú stovky ľudí na bicykloch, kolieskových korčuliach i peších. Ukončenému projektu sa teší aj župan Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. „Po rokoch dlhých debát a plánov a za finančnej pomoci Európskej únie sa nám podarilo unikátne dielo uskutočniť,“ neskrýval radosť J. Viskupič. Výstavba projektu trvala od septembra 2017 do októbra 2019.
Hradisko ležiace medzi obcami Mikulčice a Kopčany pri rieke Morave je jedným z najvýznamnejších terajších centier spojených aj s pôsobením kresťanskej misie Konštantína a Metoda. Lokalita je dnes unikátna svojimi archeologickými nálezmi a má štatút národnej kultúrnej pamiatky.
Zapíšu lokalitu do UNESCO?
Rovnako ašpiruje na zápis do zoznamu pamiatok UNESCO. Juhomoravský kraj a Trnavský samosprávny kraj podporujú zachovanie dedičstva týchto historických koreňov nášho osídlenia. V lokalite Mikulčíc je už vybudovaná moderná expozícia s návštevníckym centrom a v pláne sú ďalšie projekty. Rovnako tak slovenská strana usiluje o oživenie a sprístupnenie významných pamiatok v lokalite Kopčian. Nachádza sa tam z časti pôvodný Kostol sv. Margity Antiochijskej z 9. storočia, ktorý spadá do pamiatkovej zóny Kopčany.
Súčasný ráz krajiny dotvárajú pamiatky z neskoršej doby – cisársky žrebčín v Kopčanoch či neďaleký zámok Holíč.
