JAROVNICE Známa obec s najväčšou koncentráciou Rómov na východnom Slovensku.
Taký prívlastok majú Jarovnice v Sabinovskom okrese.
Výrazný podiel minority vplýva na samotný život v obci, o ktorom ale starosta Florián Giňa hovorí, že nie je o nič iný či horší, ako v iných obciach.
Bežnou súčasťou práce obce je orientácia na rôzne projekty. Pravidelne sa snažia zapájať najmä do tých, ktoré sú zacielené na Rómov, čím sa snažia znižovať ich nezamestnanosť a prispieť k ich informovanosti a zapojeniu sa do spoločnosti v rôznych oblastiach.
Aktuálne sa zamerali na boj s diskrimináciou rómskych žien.
Starosta: Sme obec ako každá iná
Jarovnice sú neraz vykresľované v menej príjemných farbách a súvislostiach. Dôvod je prozaický – počená rómska populácia.
„Každý povie, že sú Jarovnice špecifické. Ale ja sa pýtam – v čom? V tom, že je tu toľko Rómov? Ale aj oni sú občanmi Slovenska, tak, ako iní. Len to, že sú národnosti rómskej?“ pýta sa starosta Florín Giňa.
Znova prízvukuje, že si tu žijú rovnako ako v iných obciach.
„Veľa ľudí si myslí, že tu nikto nemôže vyjsť z domu, lebo Rómovia chodia po celej dedine a neviemčo robia. Ale my si tu normálne žijeme ako v každej inej dedine, s rovnakými starosťami i radosťami“ vysvetľuje s úsmevom starosta.
Svojim ľuďom – občanom Jarovníc, teda aj Rómom, je k dispozícii na obecnom úrade skutočne dennodenne.
Záleží mu aj na ich adaptácii do spoločnosti a vzdelávaní či zamestnanosti.

Aby si našli potrebné informácie
V Jarovniciach sa preto pustili do projektu Prevencia a eliminácia diskriminácie rómskych žien financovaného z Európskej únie. Aj to je jedna z ciest, ako pomôcť zvyšovaniu gramotnosti tamojších obyvateliek.
V praxi to znamená, že rómskym ženám by cez rôzne vzdelávacie a konzultačné aktivity poskytli dostatok informácií v oblasti prevencie, eliminácie i diskriminácie.
Poučia ich v otázkach diskriminácie na trhu práce
Projekt je orientovaný na vzorku 100 rómskych žien, pričom pomer by bol 60 vydatých a 40 slobodných dievčat, priamo z rómskej komunity.
Ako vysvetľuje starosta, aktivity projektu sú priamo zamerané na zvýšenie informovanosti o predchádzaní všetkých foriem diskriminácie. Takisto by išlo aj o prezentáciu spôsobov, ako sa chrániť pred takýmito prípadmi diskriminácie.
Ženám napríklad povedia aj, ako sa brániť proti diskriminácii pri hľadaní si práce. Otázka zamestnanosti je v Jarovniciach stále aktuálna a čísla nie sú priaznivé, no obec sa stále snaží prinášať nové možnosti.
Zaučia ich aj pri práci s počítačmi
Rozmeňme projekt na drobné. Jeho aktivity sú zložené z prednáškovej, praktickej a konzultačnej (poradenskej) činnosti. Zameraná je pritom na široké spektrum oblastí – počítačová, pracovná, ekonomická či zdravotná oblasť i ďalšie.
Získané informácie v rámci vzdelávania a konzultácií budú môcť rómske ženy následne využiť. Mali by byť schopné vďaka získaným informáciám a zručnostiam identifikovať diskrimináciu i vedieť sa voči nej brániť. Miestom realizácie projektu je budova Rómskeho pastoračného centra v rodinnom dome.
Projektom to neskončí
Trvanie projektu je stanovené na necelé dva roky. Tým však proces vzdelávania neskončí. Po ukončení projektu je víziou obce, aby naďalej fungovala jedna inštitúcia – OZ Jarovnice. Tá by mala poskytovať vzdelávanie a poradenstvo alebo robiť opatrenia v oblasti prevencie diskriminácie.