Článok pokračuje pod video reklamou
Národný projekt Škola otvorená všetkým (ŠOV), ktorý podporuje európska pomoc, nie je len o vzdelávaní žiakov zo sociálne slabších rodín či marginalizovaných skupín, ale aj materiálnej pomoci školám. Tá uľahčí integráciu detí zo znevýhodnených rómskych komunít do edukačného procesu.

V školskom roku 2018/2019 putovala do základných a materských škôl, zapojených do projektu materiálna pomoc vo forme didaktických balíčkov. Ich hodnota bola takmer 250-tisíc eur.
Fakty
Od začiatku uplynulého školského roka do decembra 2018 vzniklo s podporou projektu na školách 2077 záujmových útvarov. Zapojilo sa do nich 19 285 žiakov.
Čo sa týka súťaží, tak o začiatku projektu, konkrétne februára 2016, až do konca minulého roka, sa do nich zapojilo 468 žiakov, pričom celkovo bolo odovzdaných 36 ocenení.
„Do 130 základných škôl sme dodali sedem unifikovaných balíčkov zameraných na hry, hudobné nástroje, spotrebný kreatívny tovar, hygienické aj športové potreby či kuchynské a záhradnícke potreby,“ vyjadrila sa Viera Čontofalská, manažérka projektu ŠOV s tým, že súčasťou balíčka pre 50 materských škôl bol aj spotrebný výtvarný materiál.
Podľa Pavla Kočiša, odborného garanta projektu v prostredí základných škôl, tkvie podstata inkluzívnej edukácie v búraní bariér a predsudkov.
„Didaktický balíček uľahčí integráciu detí z marginalizovaných rómskych komunít do edukačného procesu,“ pripomenul s tým, že materiálna podpora predstavuje učebné a kompenzačné pomôcky, technické vybavenie učební aj prostriedky pre motorický rozvoj detí a žiakov.
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu zdôrazňuje najmä nutnosť venovať sa predovšetkým deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktoré doma nemajú vytvorené vhodné podmienky.
„Práve tvorivé využitie voľného času aj po vyučovaní je podporované pravidelným vyhlasovaním tematických súťaží,“ pripomenula Čontofalská.