Novoročné predsavzatia boli utópiou po niekoľkých dňoch, šport a naháňanie za chudnutím často dobiehame počas leta.
Je však vhodné športovať v horúčavách? Koľko tekutín by sme mali piť, je pivo ideálnou voľbou? Čo si obliecť a kto by si mal dať pozor na studenú sprchu?
MAREK TKÁČ, primár fyziatricko-rehabilitačného oddelenia z Nemocnice AGEL v Bratislave popisuje najčastejšie fakty a mýty o športe počas letných mesiacov.
Keď sa v lete pri športe viac potím, viac chudnem.
Mýtus - Potením dochádza k strate tekutín vo forme potu, nie k strate tuku. Viac potenia neznamená efektívnejšie chudnutie, pretože spaľovanie tukov závisí od kalorického deficitu, nie od množstva potu.
Cvičiť vonku treba skoro ráno alebo neskoro večer.
Fakt - Počas horúcich letných dní je bezpečnejšie cvičiť ráno alebo večer, z dôvodu nižších teplôt a UV indexu. Znižujeme tak riziko možného prehriatia a úpalu.
Pivo má veľa vitamínov, jedno alebo dve si môžem dať aj ako náhradu vody.
Mýtus - Pivo síce obsahuje niektoré vitamíny skupiny B, ale obsahuje aj alkohol, ktorý spôsobuje dehydratáciu a negatívne ovplyvňuje regeneráciu. Preto pivo nie je vhodná náhrada vody. Pri potrebe dať si pivo ako zdroj tekutín je vhodné zvoliť bezalkoholový variant.
Pivo nie je vhodná alternatíva tekutín ani po športovom výkone. Aj keď obsahuje niektoré živiny, alkohol v pive dehydratuje organizmus, spomaľuje regeneráciu svalov a môže negatívne ovplyvniť aj spánok.
Dôležitú úlohu pri športovaní v horúčavách zohráva aklimatizácia.
Fakt – Je dokázané, že postupná aklimatizácia (napr. 7–14 dní adaptácie na teplo) zlepšuje schopnosť tela regulovať teplotu, znižuje riziko prehriatia a zvyšuje výkonnosť.
Seniori a deti by v lete vonku nemali športovať vôbec.
Mýtus - Nie je pravda, že seniori a deti by nemali v lete športovať, ale je nevyhnutné prispôsobiť ich pohybovú aktivitu času dňa, intenzite záťaže a zdravotnému stavu.
Je nutné dbať na dostatočnú hydratáciu a tieň. Ich termoregulácia je menej účinná, preto sú zraniteľnejší na vyčerpanie z prehriatia.

Počas vysokých horúčav môžem / musím vypiť viac vody ako zvyčajne, pokojne aj tri a viac litrov.
Fakt - Áno, vyšší príjem tekutín počas horúčav je dôležitý, ale nadmerné pitie vody bez elektrolytov môže spôsobovať aj stratu minerálov z tela.
Preto je vhodné piť nielen podľa smädu, ale dopĺňať aj soli a minerály, najmä pri významnejšom a dlhšie trvajúcom výkone.
Športovanie v horúčavách je nebezpečné pre srdce.
Fakt – U ľudí s ochorením srdca sa v horúčavách zvyšuje riziko zhoršenia ich stavu v podobe arytmie, ischémie alebo kolapsu.
Aj zdraví jedinci však môžu mať problémy so srdcom pri dehydratácii a prehriatí.
Studená sprcha po tréningu v horúčave pomáha telu.
Fakt – Schladenie po záťaži studenou sprchou pomáha znižovať telesnú teplotu a zlepšuje pocit regenerácie. Najvhodnejšia je pre zdravých jedincov a športovcov.
U ľudí so zdravotnými ťažkosťami je vhodné sa vyvarovať šoku z rýchlej zmeny teplôt, chladiť sa postupne a primerane k ich zdravotnému stavu.
Ovocie a zelenina sú v horúčavách najlepší doplnok výživy.
Fakt – Čerstvé ovocie a zelenina sú potraviny bohaté na vodu, minerály, vitamíny, antioxidanty a vlákninu.
Vyživujú a udržujú organizmus dostatočne hydratovaný, preto sú nevyhnutnou súčasťou letného jedálnička.
V lete môžem športovať v čomkoľvek, hlavne nech je to tenké.
Mýtus – Oblečenie určené na letný šport by malo byť z funkčného a priedušného materiálu, ktorý odvádza pot a chráni pred UV žiarením.
Niektoré materiály môžu viac zadržiava pot a podporovať prehriatie organizmu.
Počas horúcich dní je lepšie športovať v interiéri
Fakt – Počas horúcich dní s extrémnymi teplotami je cvičenie v klimatizovanom alebo vetranom interiéri bezpečnejšou a vhodnejšou voľbou.
Znižuje sa tým riziko prehriatia organizmu, úpalu a dehydratácie.