ROVINKA. Za posledných dvadsaťdva rokov počet jej obyvateľov vzrástol päťnásobne. Zatiaľ, čo ich v roku 2002 žilo v Rovinke niečo cez 1200, v súčasnosti je ich viac ako 6300.
Obec sa stále rozrastá, aj záujem developerov o tunajšie pozemky je stále veľký. Je Rovinka dobré miesto pre život?
Na to sme sa spýtali domácich, starostu obce, realitných maklérov či dopravného analytika.
V Rovinke je otvorená jedna základná školy a štyri materské, z ktorých až tri sú súkromné.
Billa tu má jednu prevádzku, v tesnej blízkosti obce nedávno otvoril svoj obchod aj Lidl, vedľa ktorého už postupne pribúdajú ďalšie stavby komerčného charakteru. V poslednom období tu otvorili viacero nových prevádzok, nedávno aj fitness centrum.
Šťastné bývanie
Sieť regionálnych novín MY spustila špeciálny projekt - mapuje Šťastné bývanie Slovákov. Ktoré lokality prinášajú dostupné bývanie, ktoré spájajú dobré pracovné príležitosti i občiansku vybavenosť? Kde naopak nájdeme pokoj od mestského hluku a rýchleho života?
Počas mesiacov máj a jún sa bližšie pozrieme na Šťastné bývanie pri Bratislave. Hlavné mesto láka najmä pracovnými príležitosťami ľudí z celého Slovenska.
Kde sa však s rodinou usadiť v okolí hlavného mesta? V rýchlo rastúcich satelitoch alebo v blízkych okresných mestách?
My vám prinesieme informácie, výber necháme už na vás.
Hasiči sa starajú o štrkovisko
Obec sa za posledných 15 rokov zmenila výrazne k lepšiemu. Potvrdil nám to Tomáš Ferenčík, ktorý v obci žije spolu so svojimi rodičmi takmer dvadsať rokov.
„Od čias, kedy som tu navštevoval základnú školu, sa počet tried rozšíril o 3-4 v každom ročníku, celkovo sa škola rozrástla a pekne prerobila, pribudli škôlky, opravili sa cesty, máme nový krásny kostol, pribudli obchody a športoviská,“ dodal.
Kvituje aj novú stanicu dobrovoľných hasičov, ktorí sa okrem iného podieľajú aj na starostlivosti o tunajšie štrkové jazero.
„Veľmi pozitívne hodnotím nový diaľničný obchvat Bratislavy pri Rovinke, ktorý úplne odľahčil dopravu v obci. Cesty sú tak bezpečnejšie, rýchlejšie a zlepšilo sa aj ovzdušie,“ uviedol.

Laura Nováková je taktiež veľmi spokojná s bývaním v rodinnom dome v Rovinke. Za priority označila vynikajúcu dostupnosť do Bratislavy, situácia sa výrazne zlepšila po otvorení nového úseku diaľnice D4, ďalej hrádzu a cyklochodník, ktorý vedie až do Šamorína, spomenula aj autobusovú dopravu, ktorá premáva každých 15 až 30 minút.
„Za posledných desať rokov sa Rovinka výrazne zmenila. Rozvoj bývania, infraštruktúry a občianskej vybavenosti zlepšili kvalitu života obyvateľov,“ doplnila.
Obaja sa však zhodli na najväčšom mínuse, ktorým trpí nielen Rovinka, ale i ďalšie obce. Ide o neďalekú rafinériu Slovnaft.
„Vždy závisí od smeru vetra a tlaku vzduchu. Ak fúka v smere od rafinérie a je nízky tlak, charakteristický a ťažký zápach zo spracovania ropy je veľmi intenzívny. Niekedy musíme pozatvárať okná,“ dodala Nováková.
Počet obyvateľov rastie
Rovinka sa podľa oficiálnych štatistík za posledných 22 rokov takmer 5x zväčšila čo do počtu obyvateľov, v roku 2002 mala 1277 obyvateľov, v roku 2024 mala 6322 obyvateľov, v skutočnosti, ale v Rovinka žije cca 8000 obyvateľov.
Medzi rokmi 2005 – 2014 bol priemerný ročný prírastok 175 obyvateľov, medzi rokmi 2015 – 2024 bol priemerný ročný prírastok 330 obyvateľov.
Aj medzi mladými
Trend bývania do 30 kilometrov od Bratislavy má rastúcu tendenciu najmä medzi mladými, ktorí si nemôžu dovoliť nehnuteľnosť v hlavnom meste.
Potvrdila nám to Karin Zápalová, odborníčka na reality a majiteľka realitnej kancelárie Karin & Partners.
Ešte pred samotnou výstavbou a spustením nových úsekov diaľnic R7 a D4 to bolo naopak, vtedy vyhľadávali záujemcovia viac nehnuteľností práve v Bratislave.
„Šamorín, Rovinka, Dunajská Lužná sú v súčasnosti stále veľmi žiadané lokality,“ potvrdila Zápalová.
Dopravný analytik Jozef Drahovský nám potvrdil, že od vybudovania úseku diaľnice R7/D4 sa výrazne zlepšila dostupnosť práve v smere od Dunajskej Stredy a o odľahčenie dopravy aj na pôvodných cestách, vrátane Rovinky.

Výhod to má viacero, nižšie ceny nehnuteľností a časová dostupnosť porovnateľná s tou, keď sa presúvate iba v rámci Bratislavy. Aj napriek tomu, že sa prednedávnom dobudovali nové úseky ciest, počet obyvateľov satelitov rastie tak rapídne, že onedlho bude potrebné dobudovať ďalšie, skonštatoval dopravný analytik.
Ceny nehnuteľností v Rovinke vzhľadom na obrovský dopyt iba rastú. Podľa portálu nehnuteľnosti.sk sa ceny za 4-izbové domy pohybujú cez 3- tisíc eur za meter štvorcový.
Ešte je miesto na rast
Obec stále rastie, ešte nie sú zastavané všetky lokality určené v územnom pláne na zastavanie, ale tempo výstavby je už pomalšie.
„Je to preto, lebo zostávajúce lokality sú komplikovanejšie na výstavbu a vzhľadom na rast úrokov a sprísnenie hypotekárnych pravidiel sa aj znížil dopyt po nehnuteľnostiach,“ uviedol to Tomáš Káčer, starosta Rovinky.
Podľa jeho slov záujem developerov o ďalšiu výstavbu je stále veľký, v aktuálnom období sa pripravujú väčšie zmeny a doplnky územného plánu, ktoré by mali otvoriť nové lokality na výstavbu.
„Podmienkou otvárania nových lokalít však bude dobudovanie chýbajúcej technickej infraštruktúry. Za posledné roky obec narástla tak rýchlo, že nestačila budovať verejné kapacity, ktoré by pokryli rastúci dopyt po nich,“ spresnil starosta.
Najväčší deficit má obec v oblasti školstva, ale kapacity chýbajú aj v športovej infraštruktúre, zdravotníctve či sociálnej oblasti.
Zo strany samotných obyvateľov je najväčší dopyt po miestach v materskej a základnej škole, chýbajú taktiež verejné športoviská a komplexnejšie zelené plochy ako napríklad parky.
Domáci volajú aj po zlepšení dopravnej situácie a vytvorenie parkovacích plôch najmä po zavedení chodníkovej novely.
Aj obnova kulturáku
Medzi najväčšie investičné výstavby obce za posledných 10 rokov možno zaradiť nadstavbu základnej školy, vytvorenie modulovej ZŠ a MŠ, modernizáciu verejného osvetlenia, vybudovanie novej telocvične, novej tribúny na štadióne. Pribudli aj detské ihriská, obnovili sa viaceré ulice.
V nasledujúcich rokoch sa plánuje rekonštrukcia domu smútku, vytvorenie oddychovej zóny na Platanovej ulici či obnova budovy SLSP na elokované pracovisko základnej školy.
„Dlhodobejšie projekty, ktoré už majú projektovú dokumentáciu a riešia sa povolenia a finančné zdroje, sú: rozšírenie modulovej materskej školy, rozšírenie školského areálu, cyklocesta Okružná – Železničná a turbo okružná križovatka na Hlavnej ulici,“ informoval starosta.
V budúcnosti by chcela obec aj opraviť a zmodernizovať kultúrny dom, rekonštrukciu niektorých ulíc i rozšírenie areálu školy.