Hovoríme s Táňou Altusovou a Vladkom Suchaničom, moderátormi obľúbeného podcastu S batohom cez hory.
Najskôr pár slov o tohtotýždňovej novinke. Je ňou podcast o Medvedej štôlni, jedinej sprístupnenej bani v Tatrách, a o Kriváni, pod vrcholom ktorého je u nás najvyššie položená štôlňa Terézia. Zaujali vás? Čím?
Vladimír Suchanič: Každý náš diel je niečím zaujímavý - v poslednej časti sme sa pozreli pod povrch. Doslova - objavovali sme, aké pestré poklady sa skrývajú pod Tatrami. Zaujímavejší je príbeh ľudí, ktorí ich roky hľadali, dolovali a zápasili s prírodou, aby sa dostali k vzácnym kovom a rudám.
Tatiana Altusová: V podcaste hovoríme aj o jaskyniach. Je ich na Slovensku spolu s priepasťami štyridsaťštyri a do trinástich z nich môže ísť aj verejnosť. A niektoré vyžadujú od návštevníkov aj dobrú kondíciu. Napríklad v Belianskej jaskyni, jedinej prístupnej v Tatranskom národnom parku, treba zdolať 860 schodov.
V.S.: A pritom počúvať meditačnú hudbu a obdivovať maľby na stenách, ktoré tam nechali prví hľadači pokladov.
T.A.: Maľby z jaskýň sú zrekonštruované aj v Múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. A ľudia sa tam ocitnú v ozajstnej štôlni. Ale v podcaste hovoríme aj o Medvedej štôlni, najdlhšej v Západných Tatrách. A je opradená naozaj veľkým tajomstvom.
Akým? Prezradíte ho?
V. S.: Namiesto rozprávania mám pozvánku. Kliknite si na najnovší podcast na stránke cezhory.sk/podcasty a dozviete sa o ňom viac. Okrem neho je v archíve niekoľko desiatok ďalších, stačí si vybrať. A nie sú určené iba pre tínedžerov, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Sú medzi nimi aj témy, ktoré zaujmú aj skôr narodených poslucháčov.
Jedným z nich je aj špeciál, ktorý ste nahrávali s režisérom dokumentárnej série Lebo medveď, ktorú pre Voyo nakrútil režisér Miroslav Remo. Nedávno ste sa navyše objavili aj v markizáckom Teleráne. Aké to tam bolo?
V. S.: Príjemné. Zaujímavý zážitok.
T. A.: Pýtali sa nás aj na to, ako hovoríme v podcastoch s rovesníkmi o horách. Ale chceli tiež vedieť niečo aj o našich zážitkoch z hôr a dostali sme aj otázky, prečo to robíme.

Takže, prečo treba s mladými či dospelými hovoriť o horách? A ako sa sformoval váš vzťah k nim?
T. A.: U nás to bol vždy ocino, ktorý nás, keď bolo trochu voľného času, vypratal do hôr. A hoci občas boli aj revy, potom na výlete sa všetko napravilo a vždy išlo o veľmi dobre strávený čas.
V. S.: Mňa aj s bratom brali do hôr rodičia. Už odmala. Urobili sme spolu rôzne kopce, chaty, videli sme veľa zaujímavostí. Sú to vždy zážitky. Máme ich veľmi veľa a myslím si, že podcasty sú dobrou formou, aby sme ich podali ďalej. Teraz, keď som starší, idem do lesa aj sám, alebo s kamarátmi. Občas nám napíšu poslucháči, že sa aj vďaka nám vybrali na túru.
V čom sú pre vás slovenské hory výnimočné?
T.A.: V tom, že sa dokáže počasie v nich zmeniť každých pár minút – a vždy niečím prekvapia. Každá chata, každý kopec má svoj príbeh. A o tom je vlastne aj náš podcast.
Ako ste sa vy dvaja dali dohromady? Na túrach? Kde sa to stalo, že ste začali spolu robiť na podcastoch?
V. S.: Prvú sériu som nahrával sám, boli to zaujímavé príbehy o našich chatách. Chodím na dramaťák a milujem knižky – ono to prišlo tak nejako samo. Na dramaťáku som spoznal aj Táničku, v dvojici sa nahráva lepšie, je to veselšie. T. A.: Od roku 2023 som v tíme s Vladkom, a veľa som sa toho o horách naučila, a hlavne nachodila…
Povedzte vetou, dvoma, čím sa vaše podcasty zaoberajú?
V. S.: Všetkým, čo súvisí s Tatrami. Venujeme sa ochrane prírody, hovoríme o ľuďoch, tatranských povolaniach, zaujímavostiach, pridávame tipy na túry...
T. A.: ...ale aj pozvánky na podujatia, ktoré sa v Tatrách odohrávajú. Hovoríme o tom, ako sa majú ľudia v horách správať. K sebe navzájom, ale aj k prírode ako takej. Prosto, tém je nepreberné množstvo. Máme z čoho vyberať.
Pre koho sú podcasty určené?
V. S.: Na začiatku boli predovšetkým deti, ale aj ich rodičia, ktorí hľadali kvalitný obsah v zmesi informácií dnešného sveta pre svoje deti.
T. A.: Všetci sme dnes na mobiloch – taká je doba. Mám pocit, že málokto chodí pravidelne do prírody. A nie každý na to má možnosti alebo zdravie. Ale každý si môže pustiť náš podcast v slúchadlách.
Ste iba tínedžeri, čo vás baví na podcastoch, ktoré nahrávate?
V. S.: Asi partia ľudí, ktorú tieto podcasty spájajú. Okrem Táničky je v nej zvukár Jarko Kizek a dramaturgička Peťa Tvrdá. A páči sa mi aj to, že sa prihovárame práve deťom. Bolo by dobre, keby si čoraz viac detí obľúbilo naše Tatry.
T. A.: Máme dobrú spätnú väzbu. Keď chodíme medzi deti a ony sa majú zapojiť, vidno, vedia reagovať. Zaujíma ich téma Tatier. A už nás aj pochválili, že robíme niečo také, ako je podcast pre deti a mladých ľudí.
Zažili ste v horách niečo nečakané, čo vám utkvelo v pamäti?
T. A.: Raz pred túrou som si doma obula topánky, ktoré som si predtým neskontrolovala, či sú v poriadku. Už cestou na kopec sa mi zdalo, že niečo nesedí, že divne našľapujem. Keď sme vystúpili hore, pozrela som sa na topánky bližšie a zistila som, že podrážka na jednej z nich prevísa cez okraje a je prichytená iba na jednom maličkom mieste. Západ slnka, kvôli ktorému sme ten výstup robili, som si vychutnala, no s obavami, ako pôjdem dole. Zišla som, ale namiesto riadnej podrážky mi topánku vystielalo už iba tenké plátno, cítila som každý kameň.
V. S.: Tatino podcenil raz počasie pri jednej hrebeňovke, a tak sme museli prekonávať snehovú víchricu - bola to náročná túra. Mali sme na mále, ale dopadlo to, našťastie, dobre. Ale odvtedy aj viackrát skontrolujem počasie, kým vyrazíme. To je vlastne aj jedna z tých rád, ktorú stále hovoríme poslucháčom.

Vo svojom podcaste ste mali ako hosťa aj Mira Rema, režiséra dokumentárnej série Lebo medveď. Prečo vás tento filmár zaujal?
T. A.: Je to veľmi milý, šarmantný pán, s ktorým máme aj spoločnú tému. Aj my v podcastoch riešime medvede. Veľmi dobre sme sa porozprávali. Bolo to poučné.
Práve v súvislosti s touto témou treba pripomenúť, že mnoho ľudí má obavy chodiť do hôr. Boja sa stretnutia s medveďmi. Ako to máte vy? Čo radíte svojim poslucháčom?
T. A.: Prvé, čo v podcastoch spomíname, je dobrá príprava, ktorá vychádza aj z predpovede počasia. Podľa toho sa treba zbaliť, obliecť, obuť, pripraviť si aj náhradné oblečenie, mobil pre prípad pomoci alebo lepšej orientácie v teréne. A čo sa týka medveďov, treba sa držať osvedčených pravidiel – nechodiť po hore jednotlivo, neschádzať zo značených chodníkov, rozprávať sa, robiť primeraný hluk, dať o sebe vedieť.
Na ktorú tému reagovali doposiaľ vaši fanúšikovia najviac, či najlepšie?
V. S.: Určite to bola téma tatranských chát. Lebo tie chaty a aj ich chatári majú spravidla jedinečný príbeh. A každá je o niečom inom. Tie príbehy fascinujú, lebo hovoria o ľuďoch, ktorí tvorili ich históriu, alebo tvoria ich súčasnosť.
Poznajú vás a váš podcast tatranskí chatári? Podporujú vás, že robíte dobrú prácu?
T. A.: Niektorí nás poznajú lepšie, iní z počutia. Práve sa chystáme, keď skončí zimná uzávera, na Chatu pod Rysmi. Máme naplánovaný podcast s tamojším chatárom Viktorom Beránkom.
Výstup na Rysy nie je najľahšia túra. Povedzte, ktorá má vo vašich spomienkach čierny bodík?
V. S.: Cestou do Bratislavy sme sa o tom zhovárali. Zhodli sme sa, že to bola Téryho chata, keď sme boli ešte malí. Neboli to veľké trapasy, skôr nepríjemnosti. Dážď, zima, mokré topánky.
T. A.: Mňa pichla osa pod pazuchou. A už sme boli ďaleko od štartu túry a ďaleko aj od chaty. Rozhodli sme sa, že budeme pokračovať. Ale pre mňa to bola otrava. Aj som bola hladná, chcela som tie parené buchty čo najskôr. Dohromady mi to všetko túru znechutilo.

Ak spomíname čierne bodíky, povedzme si niečo aj o tom, ktorá túra vo vás zanechala nezabudnuteľný dojem?
V. S.: U mňa je to jednoznačne Kriváň a tie limby cestou. Sú to najstaršie stromy u nás a cesta hore, aj keď nie je ľahká, je krásna. Vrátane tej atmosféry, ktorá sa s týmto miestom spája.
T. A.: Súhlasím. Ten Kriváň má v sebe niečo neodolateľné, svojské, zapamätateľné.
Aj tento rok súťaží váš podcast S batohom cez hory v ankete Orange Podcast roka. Veríte si?
V. S.: V minulých ročníkoch sme súťažili v kategórii Miláčik a zakaždým sme sa umiestnili do dvadsiateho miesta z približne 1 300 najlepších slovenských podcastov. Vnímame to ako úspech. Dúfam, že podobne to v tejto kategórii bude aj v tomto roku. Doposiaľ sme pripravili viac ako osemdesiat dielov venovaných horách a niekoľko špeciálov.
T. A.: Vopred ďakujeme za každý hlas, ktorý dostaneme.