So švajčiarskou spoločnosťou Stadler uzavrela zmluvu na nákup štyroch veľkokapacitných ekologických vlakov typu KISS, ktoré sa na slovenských tratiach osvedčili.
Okrem toho vo verejnom obstarávaní hľadá dodávateľov nových elektrických a batériových jednotiek, ale aj lôžkových a ležadlových vozňov. „Hoci prvé kroky sa realizujú už v tomto a budúcom roku, výraznejšie prínosy cestujúci pocítia približne o dva až tri roky. Dôležité je začať, aby sme v budúcnosti zabezpečili čo najvyššiu kvalitu cestovania,“ hovorí Peter Helexa, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.
Starnúce vlaky budú minulosťou
Priemerný vek vozidiel Železničnej spoločnosti Slovensko je dnes 16 rokov, viac ako polovica súprav je staršia ako desať rokov. Mnohé sú už technicky zastarané, poruchové a náhradné diely sa zháňajú čoraz ťažšie. Niektoré nočné vozne pochádzajú ešte z osemdesiatych rokov.
Peter Helexa upozorňuje, že bez zásadnej obmeny nebude čo v budúcnosti modernizovať. „Ak dnes neurobíme rozhodujúce kroky, o niekoľko rokov už nebudeme mať na čom jazdiť.“
Modernizácia má okrem komfortu a bezpečnosti pripraviť štátneho dopravcu aj na liberalizáciu železničného trhu. Ak nebude technicky konkurencieschopný, pri príchode iných dopravcov môže prísť o časť výkonov.
„Modernizácia je podmienkou konkurencieschopnosti železnice. Ak štátny dopravca nebude pripravený, trh ho jednoducho obíde. Teraz je čas využiť eurofondy,“ uviedla štátna tajomníčka ministerstva dopravy Denisa Žiláková.

Posilnia frekventovanú trasu medzi Bratislavou a Žilinou
Už na budúci rol by mala byť na slovenské trate nasadená ďalšia moderná elektrická jednotka Stadler KISS.
Národný dopravca podpísal zmluvu na nákup štyroch veľkokapacitných vlakov. Nové súpravy zvýšia kapacitu, komfort aj ekologickosť dopravy na jednej z najvyťaženejších tratí. Tie sa v najbližších dvoch rokoch zaradia do pravidelnej prevádzky medzi Bratislavou a Žilinou.
Celková hodnota zákazky môže presiahnuť 100 miliónov eur, pričom projekt je financovaný primárne z európskych fondov. „Podpisom tejto zmluvy transformujeme strategické zámery na hmatateľné výsledky,“ povedala štátna tajomníčka Denisa Žiláková. Podľa nej budú nové vlaky nielen komfortnejšie, ale aj udržateľnejšie. „Modernizácia osobnej železničnej dopravy je súčasťou vízie dynamickej, zelenšej a plne integrovanej mobility,“ dodala.
Vlaky s vysokou kapacitou a nízkou spotrebou
Nové elektrické jednotky budú mať kapacitu minimálne 560 miest na sedenie a maximálnu rýchlosť 160 km/h. Potešia aj nízkopodlažným riešením pre ľahší nástup cestujúcich, vrátane osôb so zníženou pohyblivosťou.
Z hľadiska energetickej efektivity budú patriť k najúspornejším v regióne – spotreba energie by mala dosahovať len 12 kWh na vlakový kilometer, čo predstavuje zníženie až o štvrtinu oproti starším vozidlám. Súčasťou výbavy budú moderné informačné systémy, digitálne panely a zvukové hlásenia.
„Na slovenské koľaje privedieme inovatívne jednotky, ktoré zvýšia komfort a spokojnosť cestujúcich a každoročne ušetria desiatky ton emisií,“ skonštatoval Peter Helexa. Nové vlaky podľa neho stelesňujú ekologické riešenia, ktoré posúvajú slovenskú železničnú dopravu na vyššiu úroveň.
Osvedčený typ aj v zahraničí
Vlaky typu KISS sú známe aj slovenským cestujúcim – už dnes premávajú na linkách medzi Bratislavou a Novými Zámkami či Púchovom. Podobné jednotky využívajú aj železničné spoločnosti v Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku i Holandsku, kde si ich cestujúci cenia pre komfort, tichý chod a nízku spotrebu energie.
Výkonný viceprezident Stadler Group Ansgar Brockmeyer pri podpise zmluvy vyjadril radosť z ďalšej spolupráce. „Sme nesmierne hrdí, že môžeme napísať ďalšiu kapitolu technologického pokroku slovenskej železnice. Naše jednotky sú stelesnením švajčiarskej precíznosti, inovácií a vášne pre udržateľnú mobilitu,“ poznamenal.
Trať Bratislava – Žilina patrí k najdôležitejším železničným spojeniam v krajine. Železničná spoločnosť Slovensko očakáva, že do roku 2030 vzrastie počet cestujúcich na tejto trase až o šesť percent, čo súvisí aj s demografickým rastom v okolí hlavného mesta. Nové vlaky tak majú pomôcť zabezpečiť vyššiu kapacitu, spoľahlivosť a ekologické štandardy.

Ďalšie plány
Súčasťou jednej z najväčších modernizácii vlakov za viac ako miliardu eur bude aj dodávka nových elektrických a batériových jednotiek, ale aj lôžkových a ležadlových vozňov.
Najväčšiu položku predstavujú elektrické jednotky určené pre diaľkovú dopravu. Za približne 645 miliónov eur bez DPH chce ZSSK získať osem súprav s možnosťou objednať ďalších sedem. Vlaky budú mať bistrovozeň, priestory pre cestujúcich s deťmi, imobilných či cyklistov a ponúknu Wi-Fi, moderné informačné systémy a rýchlosť až 200 km/h. V každej jednotke má byť minimálne 550 miest na sedenie.
Výrazný technologický skok prinesie aj nasadenie batériových elektrických vlakov, ktoré budú schopné jazdiť aj na tratiach bez elektrifikácie. Za takmer 306 miliónov eur bez DPH z toho opcia tvorí 170 miliónov plánuje národný dopravca nakúpiť 16 súprav s opciou na ďalších 20. Nahradia dieselové súpravy, budú bezemisné a klimatizované.
Zážitok z cestovania v lôžkových vozňoch
Železničná spoločnosť Slovensko plánuje výrazne zlepšiť komfort nočnej dopravy prostredníctvom modernizácie svojho vozového parku. Spoločnosť vyhlásila verejné obstarávanie na nákup 10 nových lôžkových vozňov s možnosťou rozšírenia o ďalších 14 kusov. Súčasťou zákazky, ktorej hodnota presahuje 90 miliónov eur, je aj kompletný desaťročný servis.
Investícia by mala priniesť cestujúcim vyššiu úroveň pohodlia a bezpečnosti počas nočných jázd, pričom nové vozne budú vybavené modernými prvkami ako klimatizácia, Wi-Fi pripojenie, pohodlné lôžka či uzamykateľné kupé.
"Našou ambíciou je, aby nočné vlaky neboli len praktickým spôsobom dopravy, ale ponúkali skutočný zážitok z cestovania. Chceme, aby ľudia vnímali nočné vlaky na Slovensku ako symbol pohodlia, spoľahlivosti a moderného prístupu. Nové modernizované lôžkové vozne by nám umožnili zlepšiť komfort cestovania a prilákať ďalších cestujúcich. Nočné vlaky už teraz využívajú desaťtisíce ľudí ročne, a vďaka tejto modernizácii by záujem mohol vzrásť ešte viac," myslí si Peter Helexa.

Pre tých, ktorí uprednostňujú pohodlie
Prieskumy ukázali, že až 35 % cestujúcich preferuje služby lôžkových vozňov, pričom najviac oceňujú súkromie v uzamykateľných kupé, pohodlné lôžka a dostupnosť Wi-Fi. Národný dopravca očakáva, že nové vozne prilákajú do nočných vlakov ďalších cestujúcich, ktorí dochádzajú za prácou a štúdiom.
Priemerný vek lôžkových vozňov v súčasnosti presahuje 40 rokov, pričom len tretina z nich je vybavená klimatizáciou. Modernizované vozne by priniesli nielen vyšší komfort, ale aj výrazné ekologické benefity vďaka efektívnejšiemu využitiu energie a zníženiu environmentálneho zaťaženia.
Nové vozne by mali zároveň posilniť medzinárodné spojenia, čím by Slovensko mohlo konkurovať zahraničným železničným dopravcom. "Modernizované lôžkové vozne nie sú len budúcou investíciou do komfortu cestujúcich, ale aj do budúcnosti našich železníc. Potenciálnym zavedením moderných technológií a ekologických riešení zabezpečíme, že nočné vlaky sa môžu stať atraktívnou voľbou pre ľudí, ktorí uprednostňujú pohodlie a udržateľnosť," dodal Helexa.
Dopravca tiež plánuje modernizovať desať starších ležadlových vozňov typu Bmeer. V nich pribudnú vákuové toalety, nové kúrenie a chladenie, elektro-magnetické brzdy a nový informačný systém. Investícia by mala presiahnuť 36 miliónov eur bez DPH.