V bezplatnej právnej poradni odpovedajú na vybrané otázky čitateľov členovia Advokátskej kancelárie Silvie Tatarkovej v Martine.
Ak máte otázku na advokáta, pošlite nám ju mailom na adresu jana.wurstova@petitpress.sk.
Moja teta chce na mňa prepísať pozemok. Má dokument, v ktorom je zapísaná ako vlastníčka pozemku, ale na katastri evidovaná nie je. Povedali nám, že bolo nové zameriavame pozemkov a už tam nič nemá. Nikomu nič nepredala ani nič nepodpísala. Je to vôbec možné? Máme nejakú šancu, aby mala svoje pozemky riadne zapísané?
Vaše popísanie veci spolu s otázkou nám dáva málo informácií, aby sme vám vedeli korektne odpovedať, čo sa dá v danej veci robiť. Nie je zrejmé akým dokumentom vaša teta disponuje, či v danej lokalite prebehli nejaké zmeny.
Uvádzame priamo zo stránky Slovenského pozemkového fondu, že existuje konanie o obnove evidencie niektorých pozemkov a právnych vzťahov k nim podľa zákona č.180/1995 Z. z. v znení neskorších predpisov, kde sa zisťujú dostupné údaje o pozemkoch a právnych vzťahoch k nim a na ich základe sa zostavuje a schvaľuje register obnovenej evidencie pozemkov (ROEP), t. j. do katastra nehnuteľností sa premietnu vlastnícke práva k pozemkom, ktoré sú vymedzené plošne vlastníckymi vzťahmi alebo držbou a doteraz neboli v katastri nehnuteľností evidované.

Podklady potrebné na zostavenie registra sa zisťujú z katastrálneho operátu, štátnych archívov, z listín predložených účastníkmi konania, z údajov poskytnutých nájomcami pozemkov, pozemkovými spoločenstvami alebo inými oprávnenými osobami, z výpovedí svedkov a z iných dôkazov získaných najmä pri prešetrovaní v obci.
Výsledkom spracovania a zápisu registra je písomná časť a grafická časť údajov. Písomná časť je súčasťou súboru popisných informácií katastra, údaje sú zapísané na listoch vlastníctva ako parcely registra E.
Odporúčame vám, aby ste s uvedenou listinou navštívili advokátsku kanceláriu, ktorá vám určite poradí na základe danej listiny a preverenia základných informácií, ako postupovať.
Ďalšou možnosťou je priamo kontaktovať Okresný úrad, katastrálny odbor s priloženou fotokópiou listiny preukazujúcej vlastnícke právo a požiadať o poskytnutie informácií, akým spôsobom došlo k vykonaniu zmien, ak uvedené parcely existujú, ale nie je teta evidovaná ako vlastníčka.
Na základe získaných informácií je potom potrebné rozhodnúť, akým smerom sa bude treba uberať (podaním žaloby o určenie vlastníckeho práva) a či s nejakou šancou na úspech v danej veci.
