Slováci míňajú na hazard čoraz viac, kamenné herne však ťahajú za kratší koniec

Slováci vlani na hazardné hry celkovo minuli 1,45 miliardy eura a uzatvorili stávky vo výške 24,2 miliardy eur.

(Zdroj: Open AI)

Na výhrach bolo slovákom vyplatených 22,8 miliardy eur, informoval minulý týždeň Úrad pre reguláciu hazardných hier (ÚRHH).

Najviac sa darí online hazardu

Medzi obľúbené druhy hazardu, ktoré do štátneho rozpočtu prinášajú najviac financií, patria už tradične kurzové stávky a internetové hazardné hry. „Najväčší podiel na trhu si aj naďalej držia internetové kasína, ktoré medziročne zaznamenali nárast výťažku o 29,9 % na takmer 476 miliónov eur,“ priblížil generálny riaditeľ ÚRHH Martin Bohoš. Ich výrazný rast podľa neho súvisí s inováciami v digitálnych službách, so zmenou správania spotrebiteľov a s efektívnou reguláciou zo strany štátu.

Kamenným herniam sa nedarí

Kamenné herne podľa slov ÚRHH však ako jediný druh hazardných hier zaznamenali pokles pri všetkých ukazovateľoch. „Zo strany štátu počúvame, že chýbajúce financie chcú nahradiť práve vyššími výbermi odvodov z hazardu, pričom my zaznamenávame historicky najvyšší prepad tržieb,“ komentuje pokles výnosov Dominika Hlobenová, hovorkyňa Asociácie zábavy a hier. Úrad pre reguláciu hazardných hier pritom zároveň predpokladá, že v tomto roku by mohli príjmy z kamenných herní a kasín klesnúť ešte viac. Dôvodom majú byť prísnejšie regulácie na úrovni samospráv. „Herne miznú z miest a to málo, čo zostalo, už takmer ani nenájdete pre úplne zakázanú reklamu kamenných prevádzok,“ pokračuje Dominika Hlobenová.

Likvidačné regulácie

„Každý týždeň pribúdajú VZN na zákaz kamenných herní v mestách a obciach. Za posledný polrok skončilo viac ako 140 prevádzok. Legislatíva, ktorá prakticky zo dňa na deň umožňuje bez akejkoľvek odbornej diskusie zakázať toto podnikanie, nemá v žiadnom inom segmente obdobu,“ hodnotí ďalej situáciu Dominika Hlobenová. A práve likvidačné regulácie sú tým, pred čím dlhodobo varujú nielen samotní prevádzkovatelia, ale neraz aj odborníci na prevenciu a liečbu závislostí. Tvrdé zákazy zo strany samospráv neschvaľuje ani Úrad pre reguláciu hazardných hier, ktorý zdôraznil, že to „môže viesť k presunu hráčov na nelegálny trh, čo si vyžiada sprísnenie dohľadu a zavedenie efektívnejších mechanizmov na elimináciu nelegálnych aktivít.“

Riziká zákazu

Na radikálny krok takýmto spôsobom dopláca napríklad mesto Nitra, kde po zavedení zákazu herní a kasín na pôde mesta kontrolóri pri raziách opakovane nachádzajú nelegálne automaty. Takéto prístroje a prevádzky, na rozdiel od legálnych prevádzok, neodvádzajú žiadne dane do rozpočtov miest a obcí, resp. štátneho rozpočtu, a navyše v nich neexistuje žiadna ochrana rizikových skupín. „V dobe, keď má herňu tak či tak každý vo svojom vrecku v podobe smartfónu s prístupom na internet, sa netreba hneď oháňať likvidačným obmedzením vo forme VZN. Poďme sa radšej rozprávať o tom, ako môže byť existencia pravidelných odvodov od prevádzkovateľov herní mestám a obciach prospešná a ako zaviesť takú reguláciu, ktorá bude prijateľná pre obe strany.“ Kamenné herne a kasína sú pritom jediným druhom hazardu, odkiaľ pramenia financie z odvodov priamo do pokladnice miest a obcí, na území ktorých podnikajú. Samosprávy tak môžu nimi v neistých časoch zaplátať nemalé diery v rozpočte a vyhnúť sa tomu, aby ich museli ťahať z vreciek vlastných obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 953
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 494
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 6 257
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 117
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 233
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 807
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 621
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 327
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu