Radnica do tejto sféry prispieva finančne, organizuje podujatia i buduje zázemie pre viacero druhov športov. A aj plány do budúcnosti sľubujú pre športu chtivých skvelé podmienky. O športovom živote i podpore zo strany martinskej radnice viac porozprával Adam Žilák, zástupca primátora mesta Martin.
V dnešnej dobe sa často skloňuje slovné spojenie zdravý životný štýl. Ako je to ale v prípade samospráv? Keď sa pozrieme konkrétne na mesto Martin – má radnica nejakú stratégiu na podporu zdravého životného štýlu obyvateľov?
Áno, a ide o systematický prístup. Začíname už na základných školách, kde sa snažíme vytvoriť kvalitné podmienky na pohyb. Tento rok zrekonštruujeme dva veľké školské areály, kde pribudnú nové atletické ovály, futbalové a basketbalové ihriská. Ďalším prvkom stratégie je podpora športových, ale aj sociálno-zdravotných podujatí prostredníctvom mestského dotačného systému. Nedávno sme spustili sériu prednášok s odborníkmi, ktoré obyvateľom ponúkajú užitočné informácie o tom, ako sa starať o svoje zdravie. Na prvej z nich vystúpil profesor Pupiš, dekan Fakulty telesnej výchovy, športu a zdravia UMB.
Séria prednášok je skvelá forma v rámci osvety o zdravom životnom štýle. Ako je to v prípade organizovania ďalších športových podujatí pre verejnosť zo strany samosprávy?
Športové podujatia organizujeme a chceme ich neustále rozširovať. Organizujeme MCORŠ - olympiádu rekreačných športovcov, Turčianske hry mládeže - regionálnu mládežnícku olympiádu, Martinský deň zdravia a tento rok by sme radi pripravili aj beh pre našich obyvateľov. Pre tých, ktorí sa na šport radi pozerajú sme boli súčasťou prestížnych cyklistických pretekov Okolo Slovenska a hosťujeme aj Detskú tour Petra Sagana. Minulý rok sme prvýkrát vytvorili fanzónu pri ME vo futbale, kde sa fanúšikovia stretli priamo na námestí. Ak sa Slovensku podarí ďalší úspech, chceme v tom pokračovať. Každé podujatie má svojho ducha, ktorého treba postupne budovať.
Máte aj ďalšie iniciatívy alebo projekty, ktoré mesto Martin realizuje na podporu pohybu a športu?
Aj v náročných časoch konsolidácie považujeme podporu športu za kľúčovú. Preto sme zachovali priame dotácie pre športové kluby a vyčlenili na ne dostatočné finančné prostriedky. Nejde však len o financie do klubov. Mesto investuje aj do športovej infraštruktúry. V uplynulom roku sme postavili či zrekonštruovali viacero športovísk – od multifunkčnej haly, cez výmenu umelého trávnika na futbalovom ihrisku pri ZŠ Hurbanova, až po obnovu hokejbalového ihriska. Tretím pilierom našej podpory je organizácia športových podujatí, ktorým sa snažíme vytvoriť čo najlepšie podmienky.

V Martine sa koná nejedno úspešné podujatie. Zapája sa mesto aj do národných alebo medzinárodných iniciatív na podporu pohybu?
Mesto Martin je dlhodobo úspešné v kampani „Do práce na bicykli“ – sedem rokov po sebe patríme medzi víťazov tejto iniciatívy. Pravidelne sa zapájame aj do ďalších projektov na podporu mobility a zdravého životného štýlu. Spomeniem atletický štadión s čerstvo postavenou tribúnou, ktorý spĺňa medzinárodné kritériá a certifikáciu, čo vytvára potenciál na organizáciu medzinárodných športových podujatí.
V rámci kľúčovej podpory športu ste spomenuli tiež dotácie pre športové kluby. Keď sa pozrieme na otázku peňazí, aká je u vás situácia s financovaním športových podujatí a klubov?
Aj v tejto ekonomicky náročnej situácii sme dokázali vyčleniť financie pre športové kluby. Máme transparentné pravidlá rozdeľovania dotácií, aby zohľadňovali špecifiká jednotlivých športov. Treba však povedať, že šport je finančne náročná oblasť a pre samosprávu predstavuje veľké výdavky. Dlhodobé riešenie vidím v systémovej zmene financovania športu na Slovensku.
Napriek vždy prítomnej otázke financií mesto Martin v sfére podpory športu nezaháľa. Prezraďte, plánuje mesto aj nové investície do športovej infraštruktúry?
Určite, máme na stole niekoľko veľkých projektov. Minulý rok sme podpísali memorandum s Plaveckou federáciou o výstavbe nového plaveckého centra. Ide o megaprojekt, ktorý potrebuje silnú podporu na všetkých úrovniach, preto intenzívne komunikujeme s ministerstvami. Máme hotové projektové dokumentácie na druhú etapu atletickej tribúny, spojovací krčok medzi hlavným hokejovým štadiónom a tréningovou halou či strelnicu. Najčerstvejšou správou je zapojenie sa do výzvy fondu na podporu športu, kde sme podali žiadosť na rekonštrukciu strechy hlavného zimného štadiónu v hodnote viac ako milión eur. Tento rok sa chystáme na obnovu vyššie spomínaných školských areálov, ktoré budú prístupné aj pre širokú verejnosť. V dlhodobom horizonte chceme rozvíjať Pltníky, kde sa plánuje hlavný futbalový štadión, športová hala, tenisové kurty, bežkárske trasy a ďalšie športoviská.
Podmienky aktívne budujete, ako to vnímajú tí, ktorých sa bytostne dotýkajú? Na akej úrovni je spolupráca mesta Martin s miestnymi športovými klubmi, školami a organizáciami pri podpore športových aktivít?
Spolupráca je veľmi dobrá. Okrem financovania klubov organizujeme a podporujeme množstvo podujatí, na ktorých sa kluby a školy aktívne podieľajú. Chceme ich aj motivovať – športové kluby, ktoré sa angažujú na mestských akciách, získavajú vyššie bodové hodnotenie pri prideľovaní dotácií. Vrcholom tejto spolupráce sú Turčianky – olympiáda mládeže, do ktorej sa naposledy zapojilo 27 škôl. Pri organizácii takéhoto podujatia musí spolupráca medzi mestom, školami a klubmi fungovať na 100 %.
Existujú v Martine miesta špeciálne určené na rekreačný šport?
Áno, a snažíme sa ich ďalej rozširovať. Pltníky sú najväčším športovým projektom – v súčasnosti tam už stojí futbalové ihrisko, pumptrack a skatepark, no v budúcnosti tam pribudnú ďalšie športoviská. Cez celé mesto vedie cyklotrasa popri rieke Turiec, ktorá spája športové zóny a končí vo Vrútkach. Výborným priestorom na rekreačný šport je aj SIM v Priekope, kde nájdete možnosti na korčuľovanie, petang, streetbal, workout a rôzne ihriská. V štádiu prípravy je projekt Pažite v Priekope – územie s veľkým potenciálom, kde vyrastie futbalové ihrisko a oddychová zóna s hernými prvkami.
Na tento projekt sa pozrime bližšie, keďže je úzko spätý s víziou mesta rozvíjať cyklistiku a pešiu mobilitu.
Našou prioritou je prepojenie cyklotrás. Aktuálne je na spadnutie projektu prepojenie Záturčia (7 000 obyvateľov) so športovo rekreačnou zónou Pltníky a následne centrom mesta. Víziou je prepojenie najvyťaženejších bodov v meste ako základné školy, nemocnica a iné s okolitými sídliskami a centrom mesta. Okrem hlavnej cyklotrasy popri Turci chceme Martin spojiť s okolitými obcami. Avšak, právomoci mesta siahajú len na jeho katastrálnom území. Čerstvým projektom je prepojenie Martina a VW ako jedného z najväčších zamestnávateľov a zároveň sa pripravuje projekt prepojenia VW a Sučian z druhej strany. Tento proces je náročný z pohľadu majetkových vzťahov a financií, no pracujeme na ňom. A ďalej tu máme napojenie Martina na Važskú cyklomagistrálu, čo by nám zabezpečilo cyklodopravu do Žiliny cez Vrútky.

Vízie sú skvelé, zázemie sa teda buduje. Ako sa ešte, v duchu podpory zdravého životného štýlu, snažíte do pohybových aktivít zapojiť všetky vekové kategórie?
MCORŠ je ideálnym príkladom. Každým rokom sa zapojí veľký počet deti, dospelých, ale aj seniorov, kde máme kategóriu aj nad 70 rokov a stále aktívnych účastníkov, čo je obdivuhodné.
Pri budovaní športových zón dbáme na inkluzívnosť, bezbariérové športoviská sú u nás štandard. Dobrým príkladom je ihrisko pri ZŠ Dolinského v Priekope, kde sme osadili nastaviteľné koše, aby boli prístupné aj pre ľudí na vozíku. Špeciálne je svojím povrchom, na ktorom sa nachádza umelecké dielo, ktoré charakterizuje tému zdravia. Farebná škála, ktorá je použitá, sú farby svetovej zdravotníckej organizácie, stredom ide EKG krivka či rôzne geometrické tvary, ktoré charakterizujú inakosť dnešného sveta. Šport je pre všetkých, bez rozdielu veku či fyzických možností.
Tento článok vznikol pod hlavičkou projektu ZDRAVIE SLOVÁKOV.