Slovenské mestá a obce sa ocitli v nezávideniahodnej situácií. Mnohé z nich čelia akútnemu nedostatku zdrojov, čo im znemožňuje zvyšovanie platov a odmien zamestnancov.
Nebude ani na platy učiteľov
V ohrození sa ocitajú nielen platy zamestnancov miestnych úradov, ale mestá a obce v súčasnosti nevedia zaručiť, že by zvládli pokryť avizované zvyšovanie platov v školstve či vyplatenie odmien. Na tlačovej konferencii v rámci Dňa ZMOS v Košickom kraji to uviedol predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božík. „Ak by sme mali vyplatiť 800-eurové odmeny a odvody pre všetkých zamestnancov - nielen školstva, a zároveň garantovať zvýšenie platov o sedem percent tohto roka a potom od januára budúceho roka, tak by to pre rozpočty miest a obcí znamenalo 160 miliónov eur. To je závratná suma," povedal s tým, že situácia je v mestách a obciach o to horšia, o čo je nižší počet ich obyvateľov.
Neatraktívne opatrenia
Podľa zverejnenej tlačovej správy sa zástupcovia zhodli na tom, že „je nevyhnutné zabezpečiť stabilné a predvídateľné financovanie samospráv, ktoré umožní efektívne plánovanie a rozvoj miest.“ V najbližšom období tak ZMOS predstaví konkrétne opatrenia na zvýšenie verejných príjmov a ich efektívnejšie využívanie. V praxi by mohlo ísť najmä o hľadanie nových zdrojov príjmov v rámci úprav dane z nehnuteľností, regulácie hazardu, účelového rozdelenia štátnych príspevkov a novelizácie poplatku za rozvoj.
Malé obce proti hazardu
V malých obciach, ktoré môžu mať podľa Božíka s napĺňaním zvýšenia platov a riešením neľahkej finančnej situácie najväčší problém, pritom prebieha úplne odlišný boj. Namiesto regulácie hazardu, na ktorú sa ako jeden z nástrojov získania ďalších financií odvoláva aj ZMOS, sa ho tieto samosprávy rozhodli na svojom území rovno zakázať. Mnohé z nich pritom do dnešného dňa nemali s kamennými herňami či kasínami priamu skúsenosť. Ide o reakciu na tvrdý zákaz hazardu v neďalekých mestách a obavu z toho, že by sa hazard z ich mohol presunúť práve do priľahlých obcí.
Môže ich hazard zachrániť?
Asociácia zábavy a hier, ktorá združuje prevádzkovateľov kamenných herní, nad nelogickým rozhodnutím obcí krúti hlavou. Medzi hlavné výhody legálnych prevádzok na území obce pritom podľa ich slov patria najmä nemalé odvody, ktoré môžu obmedzené rozpočty malých samospráv významne navýšiť. „Obciam by takáto presunutá prevádzka kdesi na periférii priniesla predovšetkým nemalé a toľko potrebné financie do rozpočtu, z ktorých môžu profitovať,“ uvádza Dominika Hlobenová, hovorkyňa Asociácie zábavy a hier.
Problémy nielen s platmi
Je nepochybné, že obce čakajú ťažké časy, a nielen z dôvodu chýbajúcich financií na platy zamestnancov. Niektoré samosprávy už teraz ako opatrenie na zaplátanie diery v rozpočte drasticky zvyšujú dane z nehnuteľností, ktoré môžu spôsobiť problémy nielen obyvateľom, ale najmä miestnym podnikateľom, ktorí už teraz predpovedajú nutné prepúšťanie.
Záchranné lano v podobe odvodov z hazardu by tak malým mestám a obciam nepochybne mohlo pomôcť preklenúť náročné obdobie.