S otázkou zákazu hazardu na svojom území sa v ostatnom čase potýka viacero miest a obcí. Z mnohých samospráv už herne či kasína úplne zmizli, ešte zaujímavejším je však fenomén, ktorý môžeme pozorovať v ostatných mesiacoch. Hazard sa na svojom území totiž snažia zakázať aj malé obce či mestečká, kde doteraz takáto forma zábavy ani nebola dostupná.
Preventívny zákaz hazardu
Na prvý pohľad zvláštna situácia má jednoduché vysvetlenie. Bezprecedentný krok majú na svedomí práve veľké mestá, ktoré otázku hazardu na svojom území vyriešili jednoducho – prohibíciou. Bratislava, Nitra, Banská Bystrica či Prešov. To sú len niektoré z viacerých miest, ktoré dali kompletnú stopku hazardu na svojom území. A kým tieto mestá považujú otázku hazardu za zdanlivo vyriešenú, tému tak nevedomky posunuli práve k malým samosprávam nachádzajúcim sa v ich blízkosti, ktoré majú už teraz na stoloch viacero žiadostí o povolenie nových prevádzok. „Je prirodzené, že legálni podnikatelia hľadajú možnosti otvorenia svojich prevádzok aj na miestach, ktoré by za štandardných okolností nikdy neboli zaujímavé. Ak však mesto, kde poniektorí podnikali aj vyše 20 rokov, prijme zákaz herní a urobia to preventívne prakticky všetky mesta v okolí, môžete buď prepustiť stovky zamestnancov alebo hľadať nové možnosti,“ vysvetľuje Dominika Hlobenová, hovorkyňa Asociácie zábavy a hier.
Odmietajú herne, ktoré u nich nie sú
Stávame sa tak svedkom pomerne zaujímavej situácie: kamenné herne odmietajú obce, ktoré s nimi doteraz v podstate nemali žiadne skúsenosti. Návrhy VZN o výraznom obmedzení či priamo zákaze hazardu na svojom území sa najnovšie ocitli na stoloch poslancov napríklad v Pečovskej Novej Vsi, Kuchyni, Kvetoslavove, Marianke, Studienke, Hrnčiarovciach nad Parnou či v obci Nemecká. Starostovia argumentujú často tým, že ich obyvatelia o hazard nemajú záujem. „To, čo tieto maličké obce často nechápu, je, že prevádzky nevznikajú a nie sú určené pre zábavu ich obyvateľov. Prax ukázala, že klientela, ktorá sa ešte nezamerala na online hranie, je ochotná za zábavou tohto druhu cestovať aj do blízkeho okolia,“ hovorí Dominika Hlobenová a zároveň zdôrazňuje, že hazard môže na periférii týchto obcí fungovať tak, aby nijako nenarušil život ich obyvateľov. Práve naopak, z prítomností takýchto prevádzok môžu ťažiť nielen podnikatelia, ale rovnako aj samosprávy.
Výhody prísnej regulácie aj financie do rozpočtu
Medzi hlavné výhody legálnych prevádzok na území obce patria podľa Asociácie zábavy a hier najmä nemalé odvody, ktoré môžu obmedzené rozpočty malých samospráv významne navýšiť. „Obciam by takáto presunutá prevádzka kdesi na periférii priniesla predovšetkým nemalé a toľko potrebné financie do rozpočtu, z ktorých môžu profitovať,“ uvádza Dominika Hlobenová a pripomína existenciu Registra vylúčených osôb ako účinnej ochrany zraniteľných osôb, ktorá funguje v každej legálne prevádzkovanej kamennej herni. „Vďaka Registru vylúčených osôb sa do herne nedostanú problémoví hráči ani osoby poberajúce dávky v hmotnej núdzi. Na druhej strane, vďaka výskytu legálnej prevádzky zamedzíme rozmachu čierneho hazardu v danej oblasti,“ vysvetľuje Dominika Hlobenová a uzatvára tému výzvou na konštruktívny dialóg. „Podnikatelia sú pripravení na dialóg s týmito samosprávami a nastaveniu vopred dohodnutých pravidiel,“ odkazuje obciam Asociácia zábavy a hier.