V bezplatnej právnej poradni odpovedajú na vybrané otázky čitateľov členovia Advokátskej kancelárie Silvie Tatarkovej v Martine.
Ak máte otázku na advokáta, pošlite nám ju mailom na adresu jana.wurstova@petitpress.sk.
Rodičovský rodinný dom sme po smrti nášho otca dostali v dedičskom konaní v roku 2011 do podielového spoluvlastníctva podľa zákona o dedičstve - 4/6 naša matka a po 1/6 moja sestra a ja. V roku 2020 sa moja sestra spolu s manželom vďaka nesplácaným úverom dostali do exekúcie a na jej podiel (1/6) na rodičovskom dome bola uvalená exekúcia.
Aby sme predišli predaju rodičovského domu, dohodli sme sa, že zoženieme 15 000 eur, čo bola hodnota 1/6 podielu, vyplatíme ich a exekúcia bude z domu odstránená. Tieto peniaze na vyrovnanie exekúcie zabezpečila moja staršia dcéra. Keďže podiel v takomto prípade môže odkúpiť iba iný spoluvlastník, po zaplatení sa podiel mojej sestry previedol kúpnou zmluvou na moje meno. V danom momente sme boli vlastníkmi nehnuteľnosti moja mama vo výške podielu 4/6 a ja vo výške podielu 2/6.

Moja dcéra chcela po vyplatení dlhu za svoju tetu dosiahnuť vlastníctvo nehnuteľnosti do svojho výlučného vlastníctva 1/1, k čomu boli vypracované darovacie zmluvy. Dcéra však odmietla uviesť do listu vlastníctva ťarchu doživotného bývania pre moju mamu a mňa, a preto som svoj podiel vo výške 2/6 na jej meno darovacou zmluvou nepreviedla. Obávala som sa o svoj osud aj osud svojej mamy. 4/6 podielu rodinného domu, ktorý patrili mojej mame, boli darovacou zmluvou prevedené na moju dcéru a zvyšok 2/6 podielu zostal na moje meno.
Dcéra na mňa podala žalobu za neoprávnené obohatenie sa na jej úkor – za uhradených 15 000 eur za moju sestru a prevod jej 1/6 podielu na mňa.
Zhodou viacerých okolností sa mi nepodarilo včas podať odpor, v neskoršom termíne mi ho súd zamietol. Tak sa zo žaloby vo februári 2023 stala exekúcia na moje meno a na podiel vo výške 1/6, ktorú sme v roku 2021 zachraňovali.
Považujem za úbohé, aby vlastná dcéra a vnučka, ktorá v roku 2021 pomáhala s vymazaním exekúcie, v roku 2023 znova uvalila exekúciu už čiastočne aj na jej rodinný dom. S dcérou sa nedá dohodnúť. Aké mám možnosti brániť sa a zbaviť sa exekúcie?
K danej veci je potrebné napísať jedno dôležité vyjadrenie a to, že právo patrí bdelým. O svoj majetok je potrebné sa starať.
To znamená aj fakt, že pokiaľ podala dcéra žalobu, bolo potrebné riadne a včas podať odpor a brániť sa. Akonáhle sa v stanovenej lehote nepodá odpor, platobný rozkaz nadobudne právoplatnosť a vykonateľnosť a teda stane sa exekučným titulom.

V praxi to znamenalo, že veriteľ mohol podať návrh na vykonanie exekúcie, pokiaľ nedošlo k dobrovoľnému plneniu. Je teda nesporné, čo sama píšete, že takto postupoval aj súd.
Za súčasnej situácie je potrebné dlh, pre ktorý sa vedie exekúcia, uhradiť. Samozrejme suma bude vyššia ako bola samotná pohľadávka, nakoľko je dôvodné sa domnievať, že si voči Vám uplatňuje náklady spojené s vymáhaním dlhu ako súdny poplatok, exekučné náklady a možno aj úroky z omeškania.