Aj elektronické cigarety spôsobia závislosť. Najjednoduchšie je nezačať s nimi vôbec

Zdravšia alternatívna klasických cigariet? Elektronické to nie sú, ideálne je prestať fajčiť.

(Zdroj: Depositphotos)

„Ideš na cigu?“ Pozvanie, s ktorým sa bežne stretávame pri návštevách doma či stretnutiach v podnikoch. Cigarety sú súčasťou našich životov, pričom ich negatívny dopad často prehliadame. Dokázali nové formy fajčenia v podobe elektronických cigariet vytlačiť „klasické“ cigarety? A aké možnosti majú tí, ktorí chcú s fajčením skoncovať? O problematike fajčenia, ochoreniach i formách odvykania sme sa bližšie porozprávali s MUDr. Michaelou Genzorovou, lekárkou ambulantného centra pneumológie a ftizeológie vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline.

O tom, že fajčenie je škodlivé, vie azda každý. Poďme sa konkrétne pozrie na najčastejšie zdravotné problémy, ktoré fajčenie spôsobuje u Slovákov.

Medzi najzávažnejšie pľúcne ochorenie priamo spojené s fajčením patrí karcinóm pľúc. Ročne pribúda cca 2500 nových prípadov pľúcneho karcinómu. Často sa zachytí v pokročilom štádiu, takže možnosti jeho liečby sú následne obmedzené. Ďalšou závažnou diagnózou vznikajúcou v spojitosti s fajčením je chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP). Fajčenie má ale nespočetne veľa ďalších negatívnych zdravotných dopadov. Okrem pľúcnych nádorov spôsobuje takisto nádory krku, podžalúdkovej žľazy a iné onkologické ochorenia, ďalej sa podieľa na kornatení ciev, zvyšuje riziko infarktu, urýchľuje starnutie kože a tiež aj znižuje potenciu.

Máme k dispozícii konkrétne štatistiky, aké sú počty pacientov napríklad v prípade spomínaného pľúcneho ochorenia?

Podľa dát NCZI (Národné centrum zdravotníckych informácií) je na pľúcnych ambulanciách na Slovensku aktuálne evidovaných približne 63 000 pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, z čoho 5000 má závažný stupeň ochorenia. Títo pacienti majú závažné klinické príznaky, výrazne zníženú kvalitu života, často sú viazaní na dlhodobú domácu oxygenoterapiu.

Pokiaľ ide o presnú diagnostiku ochorení spojených s fajčením, aké diagnostické metódy a prístrojové vybavenie využívate?

Využívame jednak zobrazovacie metódy ako je röntgen a CT hrudníka (diagnostika nádorových ochorení, ale aj emfyzému, ktorý často sprevádza chronickú obštrukčnú chorobu pľúc), a jednak celú škálu funkčných vyšetrení pľúc: od základného spirometrického vyšetrenia cez bodypletyzmografiu, stanovenie difúznej kapacity pľúc, stanovenie exhalovaného oxidu dusnatého. Základným pilierom v diagnostike pľúcnych nádorov je bronchoskopia - vyšetrenie prieduškového stromu endoskopom. Týmto spôsobom odoberáme vzorky z nádorových ložísk a odosielame na histologické vyšetrenie, aby sa mohla stanoviť správna liečba pre konkrétny typ nádoru.

V súčasnosti je hitom fajčenie aj tzv. elektronických cigariet. Aký je rozdiel medzi klasickými cigaretami a alternatívnymi formami fajčenia, akými sú elektronické cigarety či heated tobacco produkty?

Pri fajčení cigariet dochádza k spaľovaniu tabaku a vzniku dymu, pri produktoch so zahrievaným tabakom k zahrievaniu špeciálne navlhčených tabakových náplní, pri vapoch k zahrievaniu tekutej náplne (väčšinou nikotín s propyléngylkolom a rastlinným glycerínom a rôzne aromatické príchute), čím vzniká aerosol, ktorý sa následne vdychuje.

Menia sa formy fajčenia, ale mení sa nejako aj postoj Slovákov k fajčeniu? Klesá počet fajčiarov alebo, naopak, vidíme rast popularity niektorých foriem fajčenia?

S príchodom náhrad cigariet výrazne stúpa ich popularita obzvlášť v mladšej časti populácie. Tu je to do istej miery i moderným trendom pod zásterkou, že táto forma fajčenia neškodí. Je potrebná neustála osveta, že nikotín v podobe cigariet, ale rovnako aj v produktoch zahrievaného tabaku či vo vapoch, spôsobuje závislosť. A následné odvykanie je náročná cesta, takže jednoduchšie je nezačať vôbec.

Čo v prípade, že sa človek rozhodne vydať cesto odvykania, aké sú najúčinnejšie metódy skoncovať s fajčením? Fungujú napríklad nikotínové náhrady alebo psychologická podpora?

K dispozícii máme náhradnú nikotínovú liečbu (náplaste, sprej pod jazyk, žuvačky). V prípade zlyhania tejto liečby má lekár k dispozícii liek cytizín, ktorý zmierňuje abstinenčné príznaky (ten je viazaný na lekársky predpis). Keďže ide o nikotínovú závislosť, psychologická podpora je veľmi dôležitá a nezanedbateľná. Poraďte sa so svojím lekárom, ako zvládnuť proces odvykania od fajčenia.

Pozrime sa aj na problematiku pasívnych fajčiarov. Aký vplyv má pasívne fajčenie na nefajčiarov, najmä deti a tehotné ženy?

Jednoznačne negatívny. Fajčiar by mal brať ohľad a fajčiť v exteriéri, v dostatočnej vzdialenosti od nefajčiacich osôb.

V našom prieskume Zdravie Slovákov vyšlo, že 68 % opýtaných si myslí, že alternatívne náhrady cigariet sú rovnako škodlivé ako klasické cigarety. Čo si o tom myslíte?

O tom, že klasické cigarety vážne poškodzujú zdravie, sa vie už roky. Treba si uvedomiť, že moderné e-cigarety sa začali distribuovať v roku 2003, čo je nezrovnateľne kratší čas na komplexné preštudovanie ich nežiaducich účinkov a rizík a dlhodobých dopadov na zdravie. Napriek tomu sa už dnes vie, že zdravotné riziká majú. V prvom rade, vo väčšine prípadov obsahujú nikotín a spôsobujú závislosť. Nemenej dôležitým aspektom okrem závislosti je samotná inhalácia látok obsiahnutých v aerosole pri zahrievaní. Nedávno popísaný syndróm EVALI (e cigarette or vaping - use associanted lung injury) je síce zriedkavé, ale závažné ochorenie spôsobené inhaláciou látok obsiahnutých vo vapoch. Prejavuje sa pomerne širokou škálou symptómov ako dýchavica, kašeľ , bolesti na hrudníku a jeho diagnostika je náročná.

Takže presvedčenie, že je „lepšia a zdravšia“ elektronická cigareta ako tá klasická je mylná.

V minulosti alternatívy cigariet stavali do popredia ako možnosť uľahčenia odvykania od klasických cigariet. Podľa najnovšieho vyhlásenia ERS (European respiratory society) zo 7. 2. 2024 argument, že nové tabakové produkty prispievajú k zníženiu poškodenia zdravia populácie, nemá dostatok relevantných dôkazov. Naopak, ich potenciálne pľúca postihujúce účinky a široké užívanie medzi mladými ľuďmi znamená, že ERS nemôže podporovať nové tabakové produkty za účelom pomoci odvykania od fajčenia.

Dá sa vyčísliť, koľko fajčiarov na Slovensku sa reálne pokúša prestať fajčiť a aké majú šance na úspech?

Počet fajčiarov, ktorí sa pokúšajú prestať, je ťažko odhadnuteľný. Avšak chceme ich aj z nášho pracoviska povzbudiť - prestať fajčiť je možné a navyše veľmi zdraviu prospešné. Každý mesiac navyše bez cigariet sa počíta, naopak, každý mesiac navyše s cigaretami zvyšuje pravdepodobnosť vážnych ochorení do budúcna.

Ak by ste mali dať jeden hlavný odkaz Slovákom, ktorí fajčia a rozmýšľajú o skončení, čo by to bolo?

Veľmi ich v ukončení fajčenia podporujem. Každým dňom bez cigariet prospievate vášmu zdraviu.

Tento článok vznikol pod hlavičkou projektu ZDRAVIE SLOVÁKOV.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  2. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  3. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  4. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  5. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  8. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  1. LESY SR obnovili 100 km lesných ciest
  2. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  3. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  4. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  5. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  6. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  7. Prečo les potrebuje aj výrub, nie len ochranu
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 15 462
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 4 211
  3. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 3 633
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 3 614
  5. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 3 502
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 193
  7. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti 2 264
  8. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 008
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Matej Lanča: Prečo sú ženy “vážení cestujúci”, prečo chodia do parlamentu “vážení poslanci” a prečo sú v ambulanciách iba všeobecní lekári?
  2. Adam Ustupsky : Kontinuitná reflexia školstva v Žilinskom samosprávnom kraji z pohľadu bývalého dieťaťa a mladistvého
  3. Kamil Vaško: Francúzska Polynézia
  4. Tomáš Hrubý: Hrad stále čaká
  5. Medard Slovík: Šógun: Pohľad do strateného sveta Japonska a osud Anjin-sana
  6. Štefan Šturdzík: Smer sa zmenil , už nič neskrýva a ide ako valec.
  7. Miroslav Ferkl: Chlieb a soľ
  8. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: veterný mlyn zo Zlínska a kováčňa z Blat
  1. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 22 434
  2. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 8 524
  3. Matúš Radusovsky: Biela pena na mede – Znak kvality alebo dôvod na obavy? 7 432
  4. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii 6 258
  5. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene 5 397
  6. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny! 5 176
  7. Martin Fronk: Maďarský Karibik 4 733
  8. Dávid Polák: Pohoda je v pohode, nebláznite. 4 630
  1. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
  2. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  3. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
  4. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky
  5. Monika Nagyova: Ako ma rozplakala umelá inteligencia
  6. Marcel Rebro: Fico pomáha Putinovi. Slováci pomáhajú Ukrajine.
  7. Věra Tepličková: Trenčín alebo Stará Bystrica? Kde by ste radšej strávili sobotný večer... ?
  8. Věra Tepličková: Vážený pán premiér
  1. Matej Lanča: Prečo sú ženy “vážení cestujúci”, prečo chodia do parlamentu “vážení poslanci” a prečo sú v ambulanciách iba všeobecní lekári?
  2. Adam Ustupsky : Kontinuitná reflexia školstva v Žilinskom samosprávnom kraji z pohľadu bývalého dieťaťa a mladistvého
  3. Kamil Vaško: Francúzska Polynézia
  4. Tomáš Hrubý: Hrad stále čaká
  5. Medard Slovík: Šógun: Pohľad do strateného sveta Japonska a osud Anjin-sana
  6. Štefan Šturdzík: Smer sa zmenil , už nič neskrýva a ide ako valec.
  7. Miroslav Ferkl: Chlieb a soľ
  8. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: veterný mlyn zo Zlínska a kováčňa z Blat
  1. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 22 434
  2. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 8 524
  3. Matúš Radusovsky: Biela pena na mede – Znak kvality alebo dôvod na obavy? 7 432
  4. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii 6 258
  5. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene 5 397
  6. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny! 5 176
  7. Martin Fronk: Maďarský Karibik 4 733
  8. Dávid Polák: Pohoda je v pohode, nebláznite. 4 630
  1. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
  2. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  3. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
  4. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky
  5. Monika Nagyova: Ako ma rozplakala umelá inteligencia
  6. Marcel Rebro: Fico pomáha Putinovi. Slováci pomáhajú Ukrajine.
  7. Věra Tepličková: Trenčín alebo Stará Bystrica? Kde by ste radšej strávili sobotný večer... ?
  8. Věra Tepličková: Vážený pán premiér
SkryťZatvoriť reklamu