Aj elektronické cigarety spôsobia závislosť. Najjednoduchšie je nezačať s nimi vôbec

Zdravšia alternatívna klasických cigariet? Elektronické to nie sú, ideálne je prestať fajčiť.

(Zdroj: Depositphotos)

„Ideš na cigu?“ Pozvanie, s ktorým sa bežne stretávame pri návštevách doma či stretnutiach v podnikoch. Cigarety sú súčasťou našich životov, pričom ich negatívny dopad často prehliadame. Dokázali nové formy fajčenia v podobe elektronických cigariet vytlačiť „klasické“ cigarety? A aké možnosti majú tí, ktorí chcú s fajčením skoncovať? O problematike fajčenia, ochoreniach i formách odvykania sme sa bližšie porozprávali s MUDr. Michaelou Genzorovou, lekárkou ambulantného centra pneumológie a ftizeológie vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline.

O tom, že fajčenie je škodlivé, vie azda každý. Poďme sa konkrétne pozrie na najčastejšie zdravotné problémy, ktoré fajčenie spôsobuje u Slovákov.

Medzi najzávažnejšie pľúcne ochorenie priamo spojené s fajčením patrí karcinóm pľúc. Ročne pribúda cca 2500 nových prípadov pľúcneho karcinómu. Často sa zachytí v pokročilom štádiu, takže možnosti jeho liečby sú následne obmedzené. Ďalšou závažnou diagnózou vznikajúcou v spojitosti s fajčením je chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP). Fajčenie má ale nespočetne veľa ďalších negatívnych zdravotných dopadov. Okrem pľúcnych nádorov spôsobuje takisto nádory krku, podžalúdkovej žľazy a iné onkologické ochorenia, ďalej sa podieľa na kornatení ciev, zvyšuje riziko infarktu, urýchľuje starnutie kože a tiež aj znižuje potenciu.

Máme k dispozícii konkrétne štatistiky, aké sú počty pacientov napríklad v prípade spomínaného pľúcneho ochorenia?

Podľa dát NCZI (Národné centrum zdravotníckych informácií) je na pľúcnych ambulanciách na Slovensku aktuálne evidovaných približne 63 000 pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, z čoho 5000 má závažný stupeň ochorenia. Títo pacienti majú závažné klinické príznaky, výrazne zníženú kvalitu života, často sú viazaní na dlhodobú domácu oxygenoterapiu.

Pokiaľ ide o presnú diagnostiku ochorení spojených s fajčením, aké diagnostické metódy a prístrojové vybavenie využívate?

Využívame jednak zobrazovacie metódy ako je röntgen a CT hrudníka (diagnostika nádorových ochorení, ale aj emfyzému, ktorý často sprevádza chronickú obštrukčnú chorobu pľúc), a jednak celú škálu funkčných vyšetrení pľúc: od základného spirometrického vyšetrenia cez bodypletyzmografiu, stanovenie difúznej kapacity pľúc, stanovenie exhalovaného oxidu dusnatého. Základným pilierom v diagnostike pľúcnych nádorov je bronchoskopia - vyšetrenie prieduškového stromu endoskopom. Týmto spôsobom odoberáme vzorky z nádorových ložísk a odosielame na histologické vyšetrenie, aby sa mohla stanoviť správna liečba pre konkrétny typ nádoru.

V súčasnosti je hitom fajčenie aj tzv. elektronických cigariet. Aký je rozdiel medzi klasickými cigaretami a alternatívnymi formami fajčenia, akými sú elektronické cigarety či heated tobacco produkty?

Pri fajčení cigariet dochádza k spaľovaniu tabaku a vzniku dymu, pri produktoch so zahrievaným tabakom k zahrievaniu špeciálne navlhčených tabakových náplní, pri vapoch k zahrievaniu tekutej náplne (väčšinou nikotín s propyléngylkolom a rastlinným glycerínom a rôzne aromatické príchute), čím vzniká aerosol, ktorý sa následne vdychuje.

Menia sa formy fajčenia, ale mení sa nejako aj postoj Slovákov k fajčeniu? Klesá počet fajčiarov alebo, naopak, vidíme rast popularity niektorých foriem fajčenia?

S príchodom náhrad cigariet výrazne stúpa ich popularita obzvlášť v mladšej časti populácie. Tu je to do istej miery i moderným trendom pod zásterkou, že táto forma fajčenia neškodí. Je potrebná neustála osveta, že nikotín v podobe cigariet, ale rovnako aj v produktoch zahrievaného tabaku či vo vapoch, spôsobuje závislosť. A následné odvykanie je náročná cesta, takže jednoduchšie je nezačať vôbec.

Čo v prípade, že sa človek rozhodne vydať cesto odvykania, aké sú najúčinnejšie metódy skoncovať s fajčením? Fungujú napríklad nikotínové náhrady alebo psychologická podpora?

K dispozícii máme náhradnú nikotínovú liečbu (náplaste, sprej pod jazyk, žuvačky). V prípade zlyhania tejto liečby má lekár k dispozícii liek cytizín, ktorý zmierňuje abstinenčné príznaky (ten je viazaný na lekársky predpis). Keďže ide o nikotínovú závislosť, psychologická podpora je veľmi dôležitá a nezanedbateľná. Poraďte sa so svojím lekárom, ako zvládnuť proces odvykania od fajčenia.

Pozrime sa aj na problematiku pasívnych fajčiarov. Aký vplyv má pasívne fajčenie na nefajčiarov, najmä deti a tehotné ženy?

Jednoznačne negatívny. Fajčiar by mal brať ohľad a fajčiť v exteriéri, v dostatočnej vzdialenosti od nefajčiacich osôb.

V našom prieskume Zdravie Slovákov vyšlo, že 68 % opýtaných si myslí, že alternatívne náhrady cigariet sú rovnako škodlivé ako klasické cigarety. Čo si o tom myslíte?

O tom, že klasické cigarety vážne poškodzujú zdravie, sa vie už roky. Treba si uvedomiť, že moderné e-cigarety sa začali distribuovať v roku 2003, čo je nezrovnateľne kratší čas na komplexné preštudovanie ich nežiaducich účinkov a rizík a dlhodobých dopadov na zdravie. Napriek tomu sa už dnes vie, že zdravotné riziká majú. V prvom rade, vo väčšine prípadov obsahujú nikotín a spôsobujú závislosť. Nemenej dôležitým aspektom okrem závislosti je samotná inhalácia látok obsiahnutých v aerosole pri zahrievaní. Nedávno popísaný syndróm EVALI (e cigarette or vaping - use associanted lung injury) je síce zriedkavé, ale závažné ochorenie spôsobené inhaláciou látok obsiahnutých vo vapoch. Prejavuje sa pomerne širokou škálou symptómov ako dýchavica, kašeľ , bolesti na hrudníku a jeho diagnostika je náročná.

Takže presvedčenie, že je „lepšia a zdravšia“ elektronická cigareta ako tá klasická je mylná.

V minulosti alternatívy cigariet stavali do popredia ako možnosť uľahčenia odvykania od klasických cigariet. Podľa najnovšieho vyhlásenia ERS (European respiratory society) zo 7. 2. 2024 argument, že nové tabakové produkty prispievajú k zníženiu poškodenia zdravia populácie, nemá dostatok relevantných dôkazov. Naopak, ich potenciálne pľúca postihujúce účinky a široké užívanie medzi mladými ľuďmi znamená, že ERS nemôže podporovať nové tabakové produkty za účelom pomoci odvykania od fajčenia.

Dá sa vyčísliť, koľko fajčiarov na Slovensku sa reálne pokúša prestať fajčiť a aké majú šance na úspech?

Počet fajčiarov, ktorí sa pokúšajú prestať, je ťažko odhadnuteľný. Avšak chceme ich aj z nášho pracoviska povzbudiť - prestať fajčiť je možné a navyše veľmi zdraviu prospešné. Každý mesiac navyše bez cigariet sa počíta, naopak, každý mesiac navyše s cigaretami zvyšuje pravdepodobnosť vážnych ochorení do budúcna.

Ak by ste mali dať jeden hlavný odkaz Slovákom, ktorí fajčia a rozmýšľajú o skončení, čo by to bolo?

Veľmi ich v ukončení fajčenia podporujem. Každým dňom bez cigariet prospievate vášmu zdraviu.

Tento článok vznikol pod hlavičkou projektu ZDRAVIE SLOVÁKOV.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 393
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 238
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 566
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 842
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 817
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 795
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 573
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 432
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Otilia Horrocks: Flexibilná Európa : Slovensko OUT
  2. Elena Antalová: Slovenské správy nepozerám, uľavuje sa mi
  3. Vladimír Bojničan: Ako náboženský dogmatizmus pripravil pôdu pre dnešný dezinformačný chaos
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Vladimír Bojničan: Dieťa nie je majetok. Prečo musia byť jeho práva nadradené náboženskej slobode rodičov
  6. Jozef Javurek: Anamnéza, nielen Dunaj
  7. Roland Vizner: Americké clá na automobily a súčiastky zasiahnu najviac Nemecko a Slovensko. Ako utrpí slovenský export? 3/4 slovenského vývozu do USA tvoria autá.
  8. Štefan Šturdzík: Šialenstvo menom zbrojenie.
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 565
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 297
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 21 925
  4. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 19 378
  5. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 7 879
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 7 230
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 702
  8. Richard Vilkus: Keď vládnu burani, päťkári a Samuel Migaľ. 6 112
  1. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  2. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  3. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  4. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  5. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
  6. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  7. Tupou Ceruzou: Žandári
  8. Tupou Ceruzou: Mimoriadna situácia
  1. Otilia Horrocks: Flexibilná Európa : Slovensko OUT
  2. Elena Antalová: Slovenské správy nepozerám, uľavuje sa mi
  3. Vladimír Bojničan: Ako náboženský dogmatizmus pripravil pôdu pre dnešný dezinformačný chaos
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Vladimír Bojničan: Dieťa nie je majetok. Prečo musia byť jeho práva nadradené náboženskej slobode rodičov
  6. Jozef Javurek: Anamnéza, nielen Dunaj
  7. Roland Vizner: Americké clá na automobily a súčiastky zasiahnu najviac Nemecko a Slovensko. Ako utrpí slovenský export? 3/4 slovenského vývozu do USA tvoria autá.
  8. Štefan Šturdzík: Šialenstvo menom zbrojenie.
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 565
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 297
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 21 925
  4. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 19 378
  5. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 7 879
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 7 230
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 702
  8. Richard Vilkus: Keď vládnu burani, päťkári a Samuel Migaľ. 6 112
  1. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  2. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  3. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  4. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  5. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
  6. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  7. Tupou Ceruzou: Žandári
  8. Tupou Ceruzou: Mimoriadna situácia
SkryťZatvoriť reklamu