Počas neho si ľudia dávajú dobrovoľný „pôst“ od alkoholu. Osveta v rámci tejto kampane poukazuje na rizikové požívanie alkoholu a vyzýva k jeho eliminácii. Aké benefity môže mať pre zdravie, keď krátkodobo vylúčime zo svojho života alkohol? A čo sa stane pri dlhodobom vylúčení? O tom, ale i o opačných prípadoch, keď sa ľudia stávajú závislými od alkoholu a čo to v ich organizmoch spôsobuje, sme sa porozprávali s odborníčkou MUDr. Laurence Vojtek, lekárkou oddelenia vnútorného lekárstva A vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline.
Alkohol je v našej spoločnosti relatívne tolerovanou drogou, čím sa môže stávať až prehliadnuteľnou. Aké sú prvé varovné signály, že niekto môže mať s alkoholom vážny problém?
Signálom môže byť napríklad zvýšená tolerancia alkoholu. Vtedy človek potrebuje piť viac a viac, aby sa cítil opitý alebo sa mu uľavili abstinenčné príznaky. Ďalším signálom je výskyt abstinenčných príznakov, keď osoba obmedzí alebo prestane piť alkoholické nápoje. Môže sa vtedy dostaviť úzkosť, nepokoj, podráždenosť, nespavosť, potenie, nočné mory, tras, búšenie srdca, nevoľnosť a podobne. Túžba vypiť si prejde až do posadnutosti konzumáciou alkoholu, ktorá môže viesť k opusteniu alebo obmedzeniu iných zdrojov potešenia a záujmu v prospech alkoholu. Vážnym problémom je tiež neschopnosť kontrolovať konzumáciu alkoholických nápojov, keď osoba závislá od alkoholu konzumuje stále viac a viac, stále dlhšie a dlhšie (často dlhšie, ako sa očakávalo) a nie je schopná svoju spotrebu neznížiť.

Čo môže prísť potom, pri týchto prejavoch problémov s alkoholom?
Postupne sa objavujú príznaky pečeňového zlyhania ako opuch brucha – ascites, žltá koža a oči - ikterus, modriny, časté krvácanie hlavne z gastrointestinálneho traktu.
Posledné roky sa stal „trendom“ tzv. „suchý február“, počas ktorého ľudia úplne vylúčia alkohol zo svojho života. Ako môže krátkodobá abstinencia, napríklad počas spomínaného mesiaca, ovplyvniť fyzické a psychické zdravie človeka?
Je dokázané, že už krátkodobá abstinencia alkoholu zlepšuje kvalitu spánku, návrat energie, koncentrácie a zlepšenie pracovného výkonu, schudnutie, zníženie úzkosti a porúch nálady.
Nastáva lepšia miera hydratácie organizmu pôsobiaca na celkové fyzické zdravie, ako aj na krásu pokožky, taktiež prichádza normalizácia fungovania imunitného systému, postupná detoxikácia pečene a hlavne zlepšenie sebavedomia.
S akými mýtmi o alkohole sa najčastejšie stretávate a ako ich vyvraciate?
Často pacient chodí s tým, že pivo alebo víno nie je alkohol, že občasné pivo alebo pohár vína pri jedle alebo pri špeciálnych príležitostiach, napríklad oslavách, nie je problém. Avšak pitie akéhokoľvek množstva alkoholu môže potenciálne viesť k nežiaducim zdravotným následkom. Najnovšie výskumy ukazujú, že v skutočnosti neexistuje žiadne „bezpečné“ množstvo alkoholu, pretože aj mierne pitie môže negatívne ovplyvniť zdravie mozgu, a to ešte viac u mladšej populácie. A doteraz neexistuje dôkaz, že červené víno podporuje tvorbu červených krviniek.
Spomínali sme zmeny v organizme, ktoré nastanú pri krátkodobej abstinencii. Aké zdravotné benefity však môže priniesť dlhodobejšie obmedzenie konzumácie alkoholu?
Keď prestanete piť alkohol, zmeny sa objavia už v priebehu niekoľkých týždňov. Najmä v pečeni, ktorá môže začať napravovať škody spôsobené v troch zo štyroch štádií alkoholického ochorenia pečene. To začína ukladaním tuku a potom prechádza do chronického zápalu, ktorý následne vedie k poškodeniu a toto skončí cirhózou. Pre všetky tieto štádiá, okrem posledného, sa pečeň dokáže vyliečiť.
Pri diagnostikovanej cirhóze pečene už abstinencia nemá význam?
Nepiť alkohol stále má význam. Abstinencia od alkoholu je aj pre ľudí s cirhózou pečene stále prínosom, pretože spomaľuje progresiu ochorenia a predlžuje pacientovu dĺžku života.
Máme ešte ďalšie pozitívne dopady dlhodobej abstinencie od alkoholu?
Štúdie tiež ukázali, že sa znižuje riziko diabetu, zlepšuje sa krvný tlak a zlepšuje rovnováhu mikrobiálneho zloženia čriev. Znižuje sa výskyt rakoviny hlavne prsníka, hrubého čreva a konečníka, pečene, pažeráka a žalúdka.
Pre človeka, ktorý si rád „potyká“ s alkohol, pravdepodobne nie je jednoduché s tým prestať zo dňa na deň. Čo by ste odporučili ľuďom, ktorí chcú výrazne obmedziť alebo úplne prestať piť alkohol?
Vyhýbať sa spoločnosti, kde sa pije, vyhľadať zdravý životný štýl života, začať športovať a hlavne konzultovať svojho praktického lekára.
Problém s alkohol často neovplyvňuje len samotného človeka, ktorý mu holduje, ale zasahuje aj celé jeho najbližšie okolie. Ako môže rodina a okolie pomôcť človeku, ktorý má problém s alkoholom?
Uprednostniť dialóg pred konfrontáciou. Môže byť dôležité opýtať sa ho, čo sa deje, navrhnúť mu, aby sme sa o tom porozprávali a postupne ho priviesť na cestu k možnému riešeniu problému s alkoholom. Ak osoba prejaví motiváciu riešiť svoj problém s alkoholom, je vhodná konzultácia so svojím praktickým lekárom, ktorý človeka následne odošle na vhodnú odbornú konzultáciu. Liečenie závislosti od alkoholu je dlhá a náročná cesta pre dotknutú osobu, ako aj pre jej blízkych, je preto dôležité snažiť sa podporovať človeka v jeho rozhodnutiach a obmedziť agresivitu a zároveň vyhľadať pomoc u psychológa, pretože táto situácia môže byť veľmi náročná.
V našom prieskume Zdravie Slovákov na základe výsledkov vyšlo, že až 48 % Slovákov si myslí, že povedomie o rizikách užívania alkoholu je nedostatočné. Existujú kampane či aktivity, ktoré o týchto rizikách hovoria?
Bohužiaľ, nehovorí sa o tom dostatočne. Hlavne mladá populácia by mala byť lepšie informovaná o rizikách pravidelnej konzumácie alkoholu. WHO vedie kampaň o škodlivosti alkoholu, existuje kampaň „Nezabudni na rozum, keď piješ‘“, kampaň upozorňujúca na nebezpečenstvo alkoholu najmä u mladých: „Piješ, šoféruješ, zabíjaš“ proti jazde pod vplyvom alkoholu.
Aký je váš názor na preventívne kampane, akou je spomínaný „Suchý február“. Majú reálny dopad na zmenu návykov ľudí?
Skutočným cieľom tejto kampane je položiť si otázku, či skutočne potrebujem alkohol, či dokážem prestať a týmto vyskúšať svoje hranice. Je to najprv krátkodobý a potom dlhodobý záväzok do budúcna, pomáha ľuďom položiť si otázku o mieste, ktoré chceme dať našej konzumácii, a počas mesiaca prísť na výhody, ktoré nám to prináša. Tento článok vznikol pod hlavičkou projektu ZDRAVIE SLOVÁKOV.