Slovenskí hráči holdujú online hazardu. Podiel internetových hazardných hier na slovenskom trhu v súčasnosti tvorí viac ako 50% a vďaka výnimočne jednoduchej dostupnosti toto číslo neustále stúpa. Do roku 2026 sa očakáva celkový podiel online hazardných hier v rozsahu 52-55%, no s hraním, ktoré sa kompletne odohráva vo virtuálnom svete, prichádzajú aj nemalé riziká.
Rýchlo a jednoducho
Podľa slov riaditeľa Centra pre liečbu drogových závislosti Ľubomíra Okruhlicu vidia hráči hazardných hier ľahkú dostupnosť webových hier z domu oproti kamenným herniam ako veľkú výhodu. V protiklade k tomu, že sa hráč musí obliecť, reálne vyjsť z domu a zavítať do kamennej herne, kde je už pri vstupe skontrolovaný jeho občiansky preukaz, sa otvoriť webstránku kasína, zaregistrovať sa a do pár minút už hrať, zdá ako priveľmi jednoduché. „Riziko v prípade gamblera so závislosťou pri online hraní spočíva najmä v tom, že ak aj chce prestať a abstinovať, keď sa uňho objaví túžba hrať, má oveľa pohodlnejší, rýchlejší prístup,“ hovorí Okruhlica.
Od stávok do kasína
Málo známym faktom je aj to, že online kasína popri svojej hlavnej činnosti prevádzkujú aj najznámejšie stávkové spoločnosti, a tie dokonca neraz tvoria až polovicu ich príjmov. Od športových stávok z pohodlia domova je teda napríklad už len malý krôčik k tomu, aby hráč zavítal aj do online kasína. Jednoducho dostupné online hranie v tejto podobe je pre hráčov nepochybne veľkým lákadlom.
Legálne a nelegálne
Najväčším nebezpečenstvom, ktoré na hráčov striehne v online priestore, však nemusí byť ľahká dostupnosť. Nástrahou môžu byť aj kasína, ktoré sú prevádzkované nelegálne. Hráčom tu hrozí nielen neposkytnutie sľubovaných bonusov alebo prémií, ale aj nevyplatenie výhier získaných v hre či manipulácie so softvérom. A riziko, že natrafia práve na nelegálnu online prevádzku, nie je malé. Kým v roku 2024 fungovalo na Slovensku 17 online kasín s platnou licenciou, webové stránky, ktoré prevádzkovali hazardné hry bez odobrenia úradov, sa rátali v desiatkach.
Rýchlosť sa niekedy nevypláca
Riziko, že hráč natrafí práve na jednu z čiernych prevádzok, sa väčšmi prehlbuje tam, kde sa usiluje proces registrácie či prihlásenia ešte viac urýchliť. „Seriózne a legálne kasíno hráč spozná už pri registračnom procese. Ten je pomerne podrobný a niekedy môže hráčov obťažovať množstvo údajov, ktoré sa od neho pred vstupom do hry kasína vyžadujú. Je však dôležité si uvedomiť, že takto nastavené podmienky slúžia na ochranu nielen rizikových hráčov, ktorí sa napríklad nachádzajú v registri vylúčených osôb, ale aj na ochranu prostriedkov hráčov samotných a zabraňujú tiež nelegálnym činnostiam ako je pranie špinavých peňazí alebo financovanie terorizmu.,“ vysvetľuje Dominika Hlobenová, hovorkyňa Asociácie zábavy a hier.
Ako odhaliť podvod
Ako sa teda chrániť? Predovšetkým si treba všímať, na akej doméne sa ocitneme. Podvodné stránky sú často v angličtine, doména je príliš dlhá alebo má za bodkou nezvyčajné zakončenie. Ak sú po slovensky, strojový preklad vyznieva neprirodzene a v textoch sa nachádzajú gramatické chyby. Navyše, v pätičke webu zvyčajne nenájdete žiadne informácie o prevádzkovateľovi. Ak si hráč všimne tieto podozrivé znaky, mal by spozornieť – pravdepodobne ide o pochybnú stránku. „Venujte pár minút svojho času uvedeniu potrebných údajov a nenechajte sa zlákať na rýchlu, no často neserióznu cestu iba základnej registrácie. Môže to skončiť tak, že sa nebudete môcť dostať k nahratým prostriedkom,“ odporúča hráčom Dominika Hlobenová.