Cestovanie vlakmi bude zase o niečo pohodlnejšie a komfortnejšie. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) pokračuje v rozsiahlych investíciách do modernizácie a skvalitňovania služieb pre cestujúcich. Dopravca ohlásil dve významné verejné obstarávania.
Prvé sa týka nákupu desiatich nových lôžkových vozňov, ktoré zlepšia komfort cestovania na nočných linkách. Druhé sa zameriava na obstaranie dvoch veľkokapacitných elektrických jednotiek, ktoré majú zásadne zvýšiť efektivitu a kapacitu spojov na trati Bratislava -Žilina.
Zážitok z cestovania v lôžkových vozňoch
Cestovanie vlakom v nočných hodinách má svoje čaro a stáva sa čoraz atraktívnejšou voľbou pre moderných cestovateľov. Prináša viacero výhod, ktoré oslovia nielen pravidelných cestujúcich, ale aj tých, ktorí si chcú spríjemniť presuny na dlhších trasách. Jedným z najväčších benefitov je úspora času. Ráno sa zobudíte priamo v cieli vašej cesty pripravení využiť deň naplno. V porovnaní s autobusmi poskytujú nepomerne väčší komfort, viac priestoru na pohyb, možnosť ležať a prejsť sa počas jazdy. Nočné spojenia majú navyše často pokojnejšiu atmosféru, menej cestujúcich a poskytujú priestor na relax alebo nerušenú prácu.
Železničná spoločnosť Slovensko plánuje výrazne zlepšiť komfort nočnej dopravy prostredníctvom modernizácie svojho vozového parku. Spoločnosť aktuálne vyhlásila verejné obstarávanie na nákup 10 lôžkových vozňov s možnosťou rozšírenia o ďalších 14 kusov. Súčasťou zákazky, ktorej hodnota presahuje 90 miliónov eur, je aj kompletný desaťročný servis.
Investícia by mala priniesť cestujúcim vyššiu úroveň pohodlia a bezpečnosti počas nočných jázd, pričom nové vozne budú vybavené modernými prvkami ako klimatizácia, Wi-Fi pripojenie, pohodlné lôžka či uzamykateľné kupé.
"Našou ambíciou je, aby nočné vlaky neboli len praktickým spôsobom dopravy, ale ponúkali skutočný zážitok z cestovania. Chceme, aby ľudia vnímali nočné vlaky na Slovensku ako symbol pohodlia, spoľahlivosti a moderného prístupu. Moderné lôžkové vozne by nám umožnili zlepšiť komfort cestovania a prilákať ďalších cestujúcich. Nočné vlaky už teraz využívajú desaťtisíce ľudí ročne, a vďaka tejto modernizácii by záujem mohol vzrásť ešte viac," myslí si generálny riaditeľ ZSSK Peter Helexa.

Pre tých ktorí uprednostňujú pohodlie a udržateľnosť
Prieskumy ukázali, že až 35 % cestujúcich preferuje služby lôžkových vozňov, pričom najviac oceňujú súkromie v uzamykateľných kupé, pohodlné lôžka a dostupnosť Wi-Fi. Národný dopravca očakáva, že nové vozne prilákajú do nočných vlakov ďalších cestujúcich, ktorí dochádzajú za prácou a štúdiom.
Priemerný vek lôžkových vozňov v súčasnosti presahuje 40 rokov, pričom len tretina z nich je vybavená klimatizáciou. Modernizované vozne by priniesli nielen vyšší komfort, ale aj výrazné ekologické benefity vďaka efektívnejšiemu využitiu energie a zníženiu environmentálneho zaťaženia.
Moderné lôžkové vozne by mohli zároveň posilniť medzinárodné spojenia, čím by Slovensko mohlo konkurovať zahraničným železničným dopravcom. "Modernizované lôžkové vozne nie sú len budúcou investíciou do komfortu cestujúcich, ale aj do budúcnosti našich železníc. Potenciálnym zavedením moderných technológií a ekologických riešení zabezpečíme, že nočné vlaky sa môžu stať atraktívnou voľbou pre ľudí, ktorí uprednostňujú pohodlie a udržateľnosť," dodal Helexa. ZSSK zároveň plánuje modernizáciu ležadlových vozňov, aby poskytla kvalitnejšie služby aj v tomto segmente.
Podľa štátnej tajomníčky Ministerstva dopravy SR Denisy Žilákovej je modernizácia železničnej dopravy kľúčovou súčasťou plánu obnovy. "Podpora projektov ako je modernizácia lôžkových vozňov je krokom k tomu, aby železnice ponúkali kvalitné a komfortné služby na európskej úrovni," uviedla. Ministerstvo plánuje financovať projekt z eurofondov, Plánu obnovy a odolnosti, ako aj zo štátneho rozpočtu a vlastných zdrojov ZSSK.

Nové elektrické jednotky
Železničná spoločnosť Slovensko vyhlásila verejné obstarávanie aj na nákup dvoch veľkokapacitných elektrických jednotiek pre linku Bratislava – Žilina s možnosťou opcie na ďalšie dva kusy. Predpokladaná hodnota zákazky je 102 miliónov eur bez DPH. Tento projekt, ktorý bude financovaný prevažne z európskych fondov, predstavuje významný krok v modernizácii železničnej dopravy na Slovensku. Plné nasadenie jednotiek do prevádzky sa očakáva v rokoch 2026 až 2028.
Trasa Bratislava – Žilina patrí medzi najvyťaženejšie na Slovensku, pričom prognózy hovoria o náraste dopytu o 6 % do roku 2030. Očakávaný výrazný rast počtu obyvateľov Bratislavy naznačuje potrebu jej modernizácie.
Technické parametre nových jednotiek
Železnice pripravujú elektrické jednotky s kapacitou minimálne 560 miest na sedenie, maximálnou rýchlosťou 160 km/h a spotrebou energie 12 kWh na vlakový kilometer, čo predstavuje o 25 % nižšiu spotrebu oproti starším vozidlám.
Zároveň budú vybavené modernými informačnými systémami, nízka podlažnosť zabezpečí jednoduchý nástup a výstup pre všetkých cestujúcich vrátane osôb s obmedzenou pohyblivosťou.
„V štúdii realizovateľnosti odhadujeme, že nové jednotky by mali zabezpečiť ročnú úsporu emisií v odhadovanej hodnote najmenej 18-tisíc eur, čo je jasný krok k zelenšej budúcnosti. Nové jednotky navyše podporia rozvoj udržateľnej dopravy a elektromobility stávajúc sa symbolom ekologických riešení, ktoré menia kvalitu života a posúvajú železničnú dopravu na novú úroveň,“ povedal generálny riaditeľ ZSSK Peter Helexa.

Podobné jednotky jazdia v západnej Európe
Tento projekt je podložený štúdiou uskutočniteľnosti a analytickými odporúčaniami Útvaru hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR, ktoré potvrdili jeho prínosy pre kvalitu dopravy a efektívnosť.
„Projekt pomôže znížiť prevádzkové náklady a emisie skleníkových plynov vďaka nižšej energetickej náročnosti. Jeho návratnosť je vyššia, než pôvodne uvádzala štúdia, a prinesie významné benefity aj v podobe efektívnejšieho využitia uvoľnených vozidiel na iných trasách,“ uviedol analytik Útvaru hodnoty za peniaze Matej Petroci.
Moderné elektrické jednotky pomôžu zlepšiť komfort cestovania, skrátiť jazdný čas a znížiť prevádzkové náklady. Podobné vozidlá už úspešne fungujú vo Švajčiarsku, Nemecku, Rakúsku, Holandsku a Švédsku.