V niektorých obciach, kde v minulosti prijali zákaz či prísne obmedzenie hazardu, vznikajú nové herne. Samosprávy sa búria, no Úrad pre reguláciu hazardných hier argumentuje, že udelenie licencií bolo v súlade s platnými predpismi.
Diera v systéme?
Ako je možné, že napriek VZN, ktoré určuje absolútny zákaz hazardu na území mesta, vznikne nová herňa? Podľa Úradu pre reguláciu hazardných hier nemusí ísť nevyhnutne o „dieru v systéme“. „Takéto všeobecne záväzné nariadenie však musia obce podľa § 79 ods. 8 zákona o hazardných hrách v zákonnej lehote oznámiť úradu, inak sa na ne neprihliada,“ uviedol ÚRHH vo svojom stanovisku pre STVR. Zákonnou lehotou sa v tomto prípade rozumie päť kalendárnych dní odo dňa vyvesenia príslušného VZN. Podľa slov úradu tie obce, ktoré boli prítomnosťou nových herní na svojom území nemilo prekvapené, danú povinnosť jednoducho nesplnili. Takto vznikli či v krátkej dobe vzniknú herne v Sabinove, Nových Zámkoch či Ľuboticiach.
Neplatný zákaz
Kým samosprávy sú presvedčené, že herne napriek nesplneným podmienkam pre platnosť VZN na ich územie nepatria, prevádzkovatelia sú opačného názoru. Podľa slov hovorkyne Asociácie zábavy a hier, Dominiky Hlobenovej, by si v prípade, že by bol zákaz riadne platný, herňu otvoriť nedovolili. „Podnikanie v oblasti hazardných hier podlieha tým najprísnejším nariadeniam a je absolútne nemysliteľné, že by ich legálni prevádzkovatelia nedodržiavali. Vysoké sankcie, drobnohľad Úradu pre reguláciu hazardných hier a hrozba straty licencie sú niečo, čo žiadnej spoločnosti nestojí za nedodržiavanie týchto pravidiel. Podnikáme a prevádzkujeme iba tam, kde to legislatíva a obec či mesto povoľuje“ hovorí Dominika Hlobenová a prízvukuje množstvo podmienok, ktoré musia prevádzkovatelia kamenných herní splniť nielen pred otvorením, ale aj popri prevádzkovaní herní.
Najprísnejšie kontrolovaný druh hazardu
Od júla platí celoplošne pre všetky kamenné herne a kasína ďalšia prísna regulácia týkajúca sa akejkoľvek reklamy či viditeľného označenia prevádzky. V praxi ide o absolútny zákaz reklamy na vonkajších častiach herne, ktorá by akýmkoľvek spôsobom upozorňovala na existenciu herne alebo by nabádala na účasť na hazardnej hre. Pri každom vstupe do takejto prevádzky sa hráč navyše musí preukázať občianskym preukazom a v prípade, že sa jeho meno nachádza v Registri vylúčených osôb, nie je mu vstup umožnený.
Pravidlá platia pre všetkých
„Ak my musíme spĺňať všetky predpisy a podmienky podnikania, je fér aby si svoje povinnosti plnili aj samosprávy. Pokiaľ im zákon jasne určuje, za akých podmienok majú kompetenciu zakázať naše podnikanie na svojom území, majú to rovnako dodržiavať. Pri nesplnení si týchto povinností potom nemôžu namietať, že majú na zákaz umiestňovania prevádzok nárok,“ pokračuje Dominika Hlobenová a pripomína, že prítomnosť herní na území obcí nemusí byť hneď strašiakom, ale aj výhodou. Prevádzkovatelia herní sú v prípade konštruktívneho dialógu ochotní pristúpiť na formu spolupráce nad rámec povinných poplatkov mestu, ktoré už i tak navyšujú objem obecnej pokladnice, a to prostredníctvom občianskeho združenia Rozvíjame naše mestá. Táto nezisková organizácia v rámci spoločenskej zodpovednosti už v minulosti poskytla viacerým slovenským mestám finančné prostriedky na rekonštrukciu detských ihrísk, verejného osvetlenia, organizáciu športových podujatí či podporu práce s patologickými hráčmi „V prípade záujmu sme vždy ochotní diskutovať o prípadných potrebách samosprávy,“ uzatvára tému Dominika Hlobenová.