Poďakuje nám telo za niekoľko chodov a následné tráviace ťažkosti? O tom, čo môže vianočné prejedanie spôsobiť a čo je prvou pomocou pri zdravotných ťažkostiach, porozprávala MUDr. Dana Bednáriková, gastroenterologička.
Poďme sa spoločne pozrieť na štedrovečerný stôl. Ktoré typické vianočné jedlá sú pre naše trávenie najťažšie a ako ich napríklad nahradiť?
Typické vianočné jedlá môžu byť ťažké na trávenie kvôli vysokému obsahu tuku, cukru i preto, že to zvyknúť bývať veľké porcie jedla. Typické je vyprážanie kapra, čo obsahuje veľa tuku. Následne to môže spôsobiť celkovo spomalené trávenie. Ako tomu predísť? Napríklad použiť na obaľovanie ľahšiu múku alebo to vyprážanie nahradiť napríklad prípravou ryby na vode. Čo sa týka napríklad zemiakového šalátu, aj ten je ťažký, lebo je tam veľa majonézy a tučných zložiek. Preto skôr nahradiť majonézu jogurtom alebo zmiešať jogurt s trochou majonézy, prípadne pridať viac čerstvej zeleniny. Ďalšie jedlá Vianoc ako koláče, medovníky, štrúdle obsahujú veľa cukru, masla či bielej múky. Môžeme napríklad pri pečení nahradiť bielu múku celozrnnou, znížiť množstvo cukru, sladidiel a tie nahradiť medom alebo ovocím či pridať orechy. Tiež tu máme údeniny – klobásy a šunky sú veľmi slané a mastné, obsahujú rôzne konzervanty, ktoré môžu dráždiť tráviaci trakt. Môžeme to uľahčiť tým, že si vyberieme skôr nejaké kvalitné produkty s nižším obsahom tuku či soli. Dajú sa obmedziť porcie a pridať viac zeleniny, aby sa trošku zlepšila rovnováha jedla. Aj taká typická kapustnica je výborná a zdravá, ale v kombinácii s mäsom a masťou môže spôsobiť tráviace ťažkosti.

Keď spomínate tráviace ťažkosti, aké by ste ponúkli tipy na ľahšie trávenie?
Jesť pomaly, dopriať si viac času na trávenie, obmedziť veľkosť porcií. Radšej menšie porcie a častejšie, zaradiť si prestávky medzi chodmi. Mať počas sviatkov dostatočný pohyb, aby sa lepšie trávilo. Dodržiavať dostatočnú hydratáciu, piť aj čistú vodu, nielen sladené nápoje. Vyhýbať sa alkoholu vo veľkých množstvách. Alkohol nám celkovo zaťažuje žalúdok, pečeň a v kombinácii s tučnými a mastnými jedlami to môže viesť ku komplikáciám, čo sa týka vzniku akútnej pankreatitídy.
Aká je prvá pomoc pri pálení záhy po konzumácii tučného jedla?
Lepšia je skôr prevencia ako liečba, ale keď máme pocity ťažkého trávenia, existujú tráviace enzýmy a takisto aj proti páleniu záhy voľno predajné antacidá. Dôležité je, keď cítime ťažobu, zaradiť pohyb, ktorý podporuje peristaltiku čriev.
Páleniu záhy sa vyhneme aj tým, že keď sa najeme, nejdeme si hneď ľahnúť. Niekedy dobre pôsobia pri ťažobe aj čaje na žalúdok, napríklad zázvorový, ktorý môže pomôcť pri pocite plnosti. Prípadne aj probiotiká dokážu zlepšiť trávenie. Čo sa týka pálenia záhy, potrebný je antirefluxný, pričom niekedy je dobré vypiť alkalickú vodu s vyšším obsahom pH. Rýchlou pomocou je aj sóda bikarbóna. V pohári vody sa rozrobí malá čajová lyžička, tým pádom je to alkalické, a tak pálenie záhy môže prestať. No netreba to používať pričasto.
Čo spôsobiť vianočné prejedanie tráviacemu systému u človeka, ktorý sa celý rok snaží stravovať striedmo?
Môže to byť už spomínaná ťažoba na žalúdku, pálenie záhy, ktoré spôsobujú mastné i pikantné jedlá. Ďalej je to nafukovanie, plynatosť. Potraviny, ktoré sú bohaté na cukry a tuky, môžu spôsobiť, že skôr dochádza k fermentácii a v črevách spôsobujú väčšiu plynatosť, prípade to spôsobuje hnačku v dôsledku príjmu tukov spolu s alkoholom. Väčšie a život ohrozujúce ťažkosti môžu byť napríklad akútna pankreatitída, keď dochádza k podráždeniu pankreasu v kombinácii alkoholu a tučných jedál. Ťažké jedlo môže spôsobiť tiež aj žlčníkový záchvat (biliárna kolika). Zo psychologického hľadiska môže mať pacient pocit viny, že doteraz mal zdravé návyky, snažil sa zdravo stravovať, a potom následne sa prejedol. Z toho môže vzniknúť aj chvíľkové prejedanie a tým pádom príde i ten zlý pocit.
Aké by ste navrhli alternatívy v duchu zdravého stravovanie tak, aby netrpel žalúdok?
Klobása, zemiakový šalát a vyprážané jedlá nemusia byť úplne súčasťou večere a môžu ich nahradiť aj rôzne alternatívy. Napríklad kapra nevyprážať na oleji, v strúhanke, ale piecť ho v rúre, na papieri, pridať bylinky. Čo sa týka zemiakového šalátu, tak namiesto majonézy, kyslých uhoriek nahradiť ingrediencie jogurtom alebo gréckym jogurtom, pridať viac čerstvej zeleniny. Môžeme skúsiť i namiesto zemiakov iný typ šalátu, keď použijeme napríklad karfiol, čo už ale nebude úplne tradičné. Pri kapustnici môžeme vynechať klobásu i smotanu. Sú to alternatívy, keď sa to dá i zdravšie, ale väčšinou si ľudia chcú cez Vianoce dopriať, keďže je to klasická štedrovečerná večera.
Čo je podľa Vás počas vianočného stravovania najhoršie? Jeho množstvo, zloženie či trebárs viac alkoholu?
Všetky spomenuté skutočnosti ovplyvňujú trávenie negatívne. Celkovo sa to môže líšiť v závislosti od individuálnej citlivosti každého jedinca. Čo sa týka množstva jedla, s Vianocami je späté prejedanie sa, pričom najhoršia je i kombinácia viacerých chodov a ťažkých jedál spolu a bez prestávky. Riešením by mohlo byť jesť pomalšie, dávať si menšie porcie, medzi chodmi si dopriať čas na trávenie. Ťažká kombinácia sú tuky a bielkoviny spolu, zaťažujú celkovo pankreas aj žlčník. Riešením by bolo vyvážiť jedlo a mastné i ťažké jedlá doplniť zeleninou, ľahšími prílohami. Čo sa týka alkoholu, tak ten dráždi žalúdočnú sliznicu, zvyšuje produkciu kyseliny, spôsobuje pálenie záhy, narúša normálnu funkciu pečene. Treba si dávať pozor na kombináciu i množstvo. Riešením je obmedziť jeho množstvo. A určite nezabúdať piť čistú vodu. Tak, aby sme neboli dehydratovaní.