Päť rušňov nasadia do konca roka
„Držíme Slovensko v pohybe,“ je nápis, ktorý objavíte na novučičkých červených rušňoch Siemens Vectron, ktoré nahrádzajú legendárne rušne typu 350, tzv. Gorilami.
V Rušňovom depe Bratislava boli predstavené rušne, ktoré majú byť symbolom novej éry v železničnej preprave na Slovensku.
„Modernizácia nášho vozového parku je kľúčová pre zabezpečenie spoľahlivej a efektívnej dopravy pre našich cestujúcich. Nové rušne nám umožnia držať krok s najlepšími európskymi železničnými dopravcami,“ uviedol generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Peter Helexa.
Vlaky budú chodiť načas
Päťdesiatročné rušne Gorila splnili svoj účel. Ich opotrebenie, nedostatok náhradných dielov či technický pokrok sú dôvodmi, prečo postupne končia. Ich najväčším problémom bola najmä spoľahlivosť.
„Bola menej ako sedemdesiat percent, čo sa odzrkadlilo na odriekaní či meškaní vlakov. Vectrony majú spoľahlivosť minimálne 95 percent. Vlaky budú chodiť načas,“ skonštatoval generálny riaditeľ ZSSK.
Prenájom nových rušňov typu Vectron prinesie zásadné zlepšenie pre cestujúcich aj zamestnancov. Zlepšia spoľahlivosť vlakových spojení, čo je pre cestujúcich prioritné. A zároveň znižujú emisie, spotrebu energie a prispievajú k ekologickej udržateľnosti.
„Za nájom v priebehu 10-ročného horizontu vynaložíme viac ako 130 miliónov eur. Presný zárobok vám nepoviem, ale je tam návratnosť, inak by sme to nerobili,“ dodal Helexa.

Plynulejšia a bezpečnejšia doprava
Moderné rušne Siemens Vectron sú vybavené systémom ETCS Level 2, ktorý je nevyhnutný pre bezpečnú prevádzku na modernizovaných tratiach v celej Európe.
„Tento systém zabezpečuje, aby bola doprava na trati plynulejšia a bezpečnejšia. Medzi Bratislavou a Žilinou môže vlak vďaka tomuto systému dosiahnuť rýchlosť až 160 km/h. Bez neho je to len 120 km/h,“ vysvetľuje Helexa.
Vizuál nových rušňov odkazuje na náborovú kampaň ZSSK „Držíme Slovensko v pohybe“, ktorá propaguje kariéru v železničnej doprave. Kampaň sa zameriava na prilákanie nových talentov vrátane rušňovodičov, mechanikov, elektromechanikov či vlakvedúcich.
„Pre mladšiu generáciu rušňovodičov sú Vectrony obľúbené, lebo sú veľmi inteligentné a ich obsluha je jednoduchšia,“ vraví rušňovodič a inštruktor Marián Mešár.
Bezpečný, moderný a nadčasový
Ďalšou výhodou nových rušňov je, že sú multisystémové, čiže môžu zachádzať do viacerých štátov bez toho, aby sa robili dodatočné opatrenia. Aj skúsený rušňovodič vyzdvihuje vysokú mieru bezpečnosti.
„Ak idete 110 km/h rýchlosťou a na priecestí narazíte na 15-tonovú cisternu, tak by sa vám nemalo nič stať. Vectron je bezpečný, moderný a nadčasový. Je to budúcnosť,“ naznačil Mešár.
Hoci je rušeň vysoko spoľahlivý a strojovňa je robená s nemeckou precíznosťou, vidí v ňom aj jednu nepatrnú nevýhodu.
„Kúrenie či klimatizácia stanovišťa sú z prísnych hygienických noriem nastavené na 23 stupňov. V nočnej smene býva nad ránom ľuďom trochu chladnejšie,“ prezradil.
Víziou sú aj baterkové vozidlá
Nové rušne budú zasadzované do prevádzky priebežne. Do konca tohto roka nasadia na trať päť vozidiel, ďalších päť pribudne v priebehu budúceho roka a zvyšných päť v roku 2026.
„Prvé vozne budú nasadené na trať zo Žiliny do Prahy, neskôr pôjdu medzi Košicami a Bratislavou a následne aj úsek Bratislava – Viedeň,“ ozrejmil riaditeľ úseku prevádzky Karol Henzély.
ZSSK podľa neho potrebuje v najbližšom období posilňovať hlavné železničné ťahy i regionálnu dopravu, najmä v okolí Bratislavy.
„Obzeráme sa aj po baterkových vozidlách, ktoré sú kombináciou trakcie a baterky a v súčasnosti sú veľmi populárne,“ dodal Henzély.