Hazardu sa darí tak, ako nikdy predtým. Iba pred nedávnom obletela Slovensko správa o rekordnej čiastke, ktorú v minulom roku Slováci minuli na hazardné hry, kamenných herní pritom dramaticky ubúda.
Rekordné výnosy
Napriek počiatočnému pobúreniu z rekordnej čiastky, ktorú boli hráči ochotní na hazardné hry minúť, reálna hodnota výnosov nebola horibilná. Skutočné výnosy sa namiesto spomínaných 21 miliárd pohybujú na úrovni 1,32 miliardy eur, stále však ide o zatiaľ najvyšší obnos peňazí, ktoré hazardný priemysel dokázal za rok vygenerovať. Mnohé mestá a obce pritom proti hazardu doslova rozpútali boj a vo veľkom zavádzajú tvrdý zákaz na svojom území. Odkiaľ teda pochádza rekordný profit?
Kamenných herní je menej
Ak hľadáme prevádzky, ktoré si v minulom roku prilepšili najviac, medzi kamennými herňami ich budeme hľadať iba márne. Počet takýchto prevádzok totiž má aj vďaka častým zákazom dlhodobo klesajúci charakter. V roku 2022 na Slovensku fungovalo takmer 800 prevádzok, no momentálne ich počet dosahuje iba číslo 574. Zaujímavosťou je, že kým počet herní klesá, kasína podobný problém nemajú. V roku 2022 ich bolo v prevádzke 28, o dva roky neskôr, v roku 2024 ich počet narástol na 44. Celkovo však výherných prístrojov rapídne ubudlo. So zrušenými prevádzkami ich z obehu zmizla takmer polovica. Oproti roku 2015, kedy by sme ich narátali 24 215, ich bolo do septembra tohto roku v prevádzke iba 12 342. Budúci rok je ich odhadovaný počet opäť o polovicu nižší.
Hazardu kraľuje online
V porovnaní s kamennými herňami hrá prím online hazard. Podiel internetových hazardných hier na celom trhu v súčasnosti tvorí viac ako 50% a vďaka výnimočne jednoduchej dostupnosti toto číslo neustále stúpa. Zaujímavosťou je, že nie tak dávno, v období od roku 2015 do roku 2018 dosahoval jeho trhový podiel hodnotu len 1%. „Prelomovým bol rok 2019, kedy prišlo k liberalizácii online hazardných hier a zatiaľ najväčší zlom nastal v dobe pandémie. Odvtedy môžeme byť svedkami masívneho odlivu hráčov do online prostredia,“ upresňuje hovorkyňa Asociácie zábavy a hier, Dominika Hlobenová. Do roku 2026 sa očakáva celkový podiel online hazardných hier v rozsahu 52-55%.
Dostupné a atraktívne
Za najčastejšie dôvody, prečo hráči čoraz častejšie presedlávajú z klasických výherných prístrojov na rôzne alternatívy dostupné prostredníctvom internetu, odborníci považujú práve ľahký prístup, technologický pokrok, nové herné formáty a inovácie, ale tiež zmeny v spoločenských návykoch a kultúre a v neposlednom rade pandemický efekt. Stále pritom platí, že online prostredie uprednostňujú mladšie generácie a starší hráči sú verní živým a technickým hrám.
Líder v medziročnom raste
„Dominantné postavenie na trhu z pohľadu stávok, výhier a výťažku, ako ukazovateľov celkového vývoja hazardu na trhu s hazardnými hrami, majú internetové kasína,“ uvádza v tlačovej správe ÚRHH. Podľa dostupných čísel mali internetové kasína z celkového minuloročného výťažku 1,32 miliardy eur najväčší podiel, až 28%. Ak sa pozrieme na porovnanie výťažkov samotných i-kasín, od roku 2020 narástli takmer štvornásobne. Kým v roku 2020 dosahovali sumu necelých 100 miliónov eur, v minulom roku išlo o čiastku 366,3 miliónov, pričom za rok 2024 sa odhaduje ešte ďalší nárast tejto sumy o 30 – 35%.
Prevencia namiesto zákazov
S väčšou dostupnosťou však podľa odborníkov prichádza aj väčšie riziko. Ak ľudia stávkujú viac a častejšie, vytvára sa u nich vyššie nebezpečenstvo vzniku závislosti. Ako jej však predchádzať, keď kamenných herní ubúda a s nimi aj prostriedky, ktoré ročne pribudnú do mestských pokladníc a môžu byť využité na podporu prevencie? „Ak sa v mestách zatvorí aj posledná kamenná herňa, zostane len široko dostupný online hazard, z ktorého samosprávy nezískajú ani euro a zraniteľné skupiny obyvateľov zostanú bez pomoci,“ konštatuje Dominika Hlobenová. V prípade, že v meste nezostane ani jedna kamenná herňa, samospráva nebude ochotná finančne prispievať na neziskové organizácie venujúce sa aj patologickým hráčom, no počty závislých, ktorí potrebujú pomoc, zostanú vďaka online hraniu rovnaké. Otázka, či sa im dostane potrebná pomoc, zostáva nezodpovedaná. Mestá a obce sa tak budú musieť spoliehať na iné zdroje, vďaka ktorým zabezpečia ochranu pre tých, ktorí to najviac potrebujú. Ak teda zmiznú aj posledné kamenné herne, paradoxne tak môžu pri prevencii závislostí napokon chýbať.