V bezplatnej právnej poradni odpovedajú na vybrané otázky čitateľov členovia Advokátskej kancelárie Silvie Tatarkovej v Martine.
Ak máte otázku na advokáta, pošlite nám ju mailom na adresu jana.wurstova@petitpress.sk.
Mám po rozvode určené výživné a syn dovŕšil vek 18 rokov. Som povinný naďalej výživné posielať na účet exmanželky, alebo môžem na účet už dospelého syna? Je to potrebné to mať odobrené súdom, alebo to môžem urobiť automaticky?
Je syn aj po dovŕšení plnoletosti naďalej povinný dodržiavať stretávanie sa so mnou, ako bolo doteraz určené súdom? Do akého veku som povinný platiť výživné a za akých podmienok?
Akonáhle dovŕšil váš syn 18 rokov, stal sa dospelým, je svojprávnou osobou a všetky veci týkajúce sa jeho osoby si bude od tejto chvíle riešiť sám, lebo je dospelý. To znamená, že povinnosť platiť výživné, pokiaľ sa syn pripravuje na budúce povolanie, vám automaticky nezaniká, len sa povinnosť platiť výživné presúva k rukám syna.
Na takýto postup netreba žiadne rozhodnutie súdnou cestou, vyplýva to zo zákona z dôvodu, že súd chráni maloleté deti. Pokiaľ čokoľvek bude treba riešiť ohľadne výživného medzi vami dvomi, samotný návrh by si musel podať syn sám ako dospelý a nie cestou matky, ktorej bol zverený do starostlivosti.

Ak vás syn požiada, aby ste aj naďalej platili výživné na účet matky, treba aj takéto rozhodnutie rešpektovať. Má to aj praktický význam, lebo možno očakávať, že syn chodí do školy a peniaze určené vo vzťahu k nemu zohľadňujú náklady, ktoré matka bežne platí.
Týmto okamihom – dovŕšením 18 rokov, nebudú viesť dve kuchyne, matka naďalej bude variť, prať, žehliť či platiť náklady na bývanie, ktoré sú v čiastke výživného zahrnuté, a teda nebude dochádzať akoby k preplácaniu nákladov zo strany syna voči matke.
Samozrejme, ak sa tak syn s mamou dohodol, tak bude platiť ich rozhodnutie, a teda uhradíte výživné k rukám syna a ten po dohode s matkou zaplatí alebo preplatí náklady z tejto sumy. Prípadne ak sa s matkou dohodne, peniaze účelne vynaloží na niektoré úhrady a matka na druhej strane zabezpečí veci, ktoré potrebuje a sme vyššie popísali vo svojej réžii.

Tak isto je to, čo sa týka stretávania. Je dospelý a svojprávny, nie je povinný rešpektovať stretávanie upravené súdom. Je na vašom zvážení, ako si dohodnete kontakt. Prax nám dnes ukazuje aj to, že styk je ponechaný na vzájomnej dohode u detí, keď idú na strednú školu, málokde v praxi sa upravuje stretávanie výslovne v zmysle intencií rozhodnutia súdu.
Rešpektujeme deti, ich vlastné potreby, školu, priateľov, voľnočasové aktivity a vynucovať si stretávanie u takmer dospelých ľudí, čo v tomto smere vnímame po veku 15 rokov, môže byť skôr kontraproduktívne, aj keď v súlade so zákonom, lebo nie sú dospelé.
Platenie výživného nie je ohraničené vekom, ako je tomu v iných predpisoch, napríklad prídavok sa vypláca mesačne, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku dieťaťa, ak spĺňa podmienku nezaopatrenosti.

Vyživovacia povinnosť trvá až do času, kým dieťa nie je schopné samé sa živiť. Je to teda do obdobia, pokiaľ sa pripravuje na budúce povolanie. Tiež to však neznamená, že bude študovať napríklad tak, že po roku či dvoch zase pôjde na ďalšiu školu a uvedené by trvalo napríklad do 35 rokov. A nie je to ani v prípade, že sa do školy zapíše a nechodí na cvičenia, prednášky, zápočty či skúšky, čo však sa rieši v danej konkrétnej veci s poukazom na prístup k danému štúdiu.
Ak však vaše dieťa riadne pracuje alebo podniká a študuje popri práci, napríklad diaľkové štúdium alebo doplnkové štúdium, tak už výživné platiť nemusíte, nakoľko dieťa splnilo podmienku, že sa dokáže samé živiť.