Chce sa nám však vôbec hýbať? A je osveta v tomto smere dostatočná? Vie šport pomôcť boji so stresom a lepšiemu spánku? Aj na tieto otázky sa bližšie pozreli v spoločnej diskusii pod názvom Ako sa mení životný štýl Slovákov? Adam Žilák, zástupca primátora mesta Martin, a Maroš Zrník, dlhoročný tréner mládeže a prezident Juventy.
Nedostatkom je chýbajúca infraštruktúra
Z prvej otázky vzišlo, že Slováci sa venujú najmä chôdzi, turistike, cyklistike a plávaniu a posilňovaniu, teda, individuálnym aktivitám. Aj toto ukázal veľký októbrový prieskum o zdraví Slovákov.
Marián Zrník je dlhoročný športový tréner, prezident klubu Juvena. V ich športovom klube Juventa majú niekoľko oddielov, aj individuálne športy. Fakt, že je preferovanejší individuálny šport pred kolektívnym, vníma širokospektrálne. „Vo veľkých mestách, napríklad v Žiline, čo sa týka športu, tak nie je dobudovaná infraštruktúra. Týka sa to športových hál, kde by sa mohli deti či rodičia vo väčšej miere aj vo svojom voľnom čase venovať kolektívnym športom. Náklady na prenájom hál a telocviční je veľmi vysoký, dvíhajú sa energie, čo zvyšuje náklady na prenájom. Priestor v doobedňajších hodinách využívajú telocvične, športové haly a školy, poobede centrá voľného času. Neskôr sú to športové kluby. A priestor, keď by si mohli zašportovať občania, sú už len okrajové večerné hodiny, ktoré už nie sú tak zaujímavé, a už vôbec nie pre deti a mládeže,“ zdôrazňuje Marián Zrník. Poukazuje tiež na fakt, že individuálny šport je lacnejší a v rámci infraštruktúry nie je potrebné nič navyše – pri behu sa dá vybehnúť do lesoparku podľa voľného času a nálady. Dlhoročný tréner pripomína, že keď sa začali stavať štadióny, stúpol aj záujem zo strany verejnosti. „Keď sa buduje infraštruktúra, aj šport sa robí lepšie,“ konštatuje. Potvrdzuje to aj zástupca viceprimátora Martina Adam Žilák, ktorý poukazuje na situáciu v Martine. „Tento rok sme otvorili športovú halu, ktorá je primárne určená pre deti a mládež, budeme dokončovať tribúnu na atletickom štadióne. Vymenili sme umelý trávnik na futbalovom ihrisku, ktorý sa nachádza v školskom areáli a je určený primárne na výučbu počas školy a následne pre futbalový klub.“
Zamerali sa tiež na rekonštrukciu školských areálov, ktoré by po vyučovaní sprístupnili obyvateľom. „Čím sme výnimoční a boli sme medzi prvými mestami – máme v meste mestské
športové poukazy, ktoré sú adresné pre každé dieťa, tínedžera, ktorý má trvalý pobyt v meste.“ Dlhé roky v Martine funguje olympiáda rekreačných športovcov, čo je priestor pre všetky vekové kategórie. Tiež tu majú súťaž pre deti z celého kraja – Turčianky. „Je to súťaž pre deti v našom kraji, mini olympiáda, ktorá má veľký význam. Kedysi tu súťažili deti, ktoré sú dnes špičkou v atletike alebo inom športe.“ Martinská samospráva sa snaží šport podporovať aj financiami, propagáciou či inými procesnými vecami.
Skvelým nástrojom je osveta. A začať s ňou odmala
Okrem priamej podpory budovania vzťahu k športu je veľmi potrebná aj informovanosť a osveta. Príkladom je v tomto smere spomínaný Martin. „Minulý rok sme zorganizovali nultý ročník podujatia Martinský deň zdravia. Bola to veľká výzva, keďže táto téma je náročná, ale o to viac potrebná. Na námestí sa precvičovali ukážky pohybu, ľudia sa mohli bezplatne zapojiť. Mali sme tam stánky, kde boli zdravotné vyšetrenia, výkonnostné testy, masáže,“ vymenúva Adam Žilák na margo podujatia, na ktoré mali skvelú spätnú väzbu. A chcú v tom pokračovať. „Keď to zachráni život len jednému človeku, tak to má pre nás zmysel,“ potvrdzuje viceprimátor. S osvetou by sa pritom malo začať už v detstve. „Potrebné je začať v mladom veku. Náš športový klub bude mať 27-ročnú tradíciu, začali sme práve s deťmi,“ apeluje Marián Zrník. Veľký dôraz kladie na vplyv rodičov, ktorí majú ukázať a doviesť deti k tomu, aby chodili športovať s radosťou. „Keď to ukážu rodičia deťom už v mladom veku, tak majú vyhrané, keď potom pri tom športe ostanú.“ Oni v klube už dnes majú dospelých, ktorí k nim chodia od troch rokov. Rodičia majú byť hlavným vzorom. Tréner strávi na tréningu dve-tri hodiny, ale rodič je ten, ktorý, „keď si ide zabehať, tak je to ohromný vzor,“ apeluje Zrník. Upozorňuje pritom na fakt, že nie je potrebné začať so špecializáciou dieťaťa na šport už začať v skorom veku. „Vedieme ich k všestrannosti. Každé dieťa musí mať základy športov a potom si vybrať, k čomu inklinuje.“ Adam Žilák pripomína aj na nástrahy dneška. „Súčasná doba technológií zľahčuje život a posúva do komfortu. A šport niekedy bolí. Ale je to o návykoch. My ako mesto Martin môžeme budovať infraštruktúru, poskytnúť priestory, financovanie projektov. Novinka, ktorú chceme ponúknuť, sú diskusie s odborníkmi. Práve toto sú tie nástroje, ktorými chceme ovplyvniť a pomôcť,“ dodal Žilák.
Čo s únavou?
Ako problém v rámci prieskumu sa ukázal nedostatok spánku a problém s únavou. „Ak nie je spánkový režim dodržaný, tak potom je problém s organizmom, ktorý si nevie dobiť baterky.
Prídu zdravotné problémy, celková nechuť, dostáva sa človek do úzkosti a do stresu,“ opisuje Zrník s tým, že problémom je, že človek, aj keď si ľahne, ale kým zaspí, dve hodiny ešte surfuje na mobile. „Odporúča sa hneď dať mobil do inej miestnosti, pričom vyvetraná miestnosť pomáha spánku. Keď nie je človek oddýchnutý, je to spojené so stresom. A to nie je dobré pre organizmus.“ Na spánkový režim by mali dohliadať už rodičia u svojich detí. Veľký vplyv má na kvalitu spánku únava. „Keď človek počas dňa prejde únavou, tak zaspí ľahšie ako človek, ktorý sa stresuje. Keď sa nenaučí spánkové návyky v detstve, ťažko to bude v dospelosti,“ upozorňuje Žilák.
Nielen beh, aj chôdza má význam
Podľa prieskumu sa polovica opýtaných venuje akejkoľvek aktivite päť hodín týždenne. Podľa Mariána Zrníka je to výborný výsledok. A nemusí to byť napríklad len beh. Vyzdvihuje aj benefity chôdze. „Chôdza je perfektný prostriedok na to, ako si zlepšovať svoju kondíciu, pretože mnoho ľudí si myslí, že sa to dá len behaním. No keď niekto chce schudnúť a zvolí si beh, tak ten je pre tých, ktorí nikdy nebehali, povedal by som, že až škodlivý. A výskumy ukazujú, že pre zdravie prináša rovnaké výsledky aj rýchla chôdza. Dlhodobejšia chôdza je pre organizmus rovnako prínosná ako beh. Aj odborníci to odporúčajú. Chôdza má naozaj blahodarný vplyv na organizmus,“ zdôrazňuje Zrník.
Turiec a možnosti športovania
V rámci športu má svoj vplyv aj prostredie. Napríklad príroda Turca a okolie Martina ponúkajú skvelé možnosti pre šport. A v Martine na tom nepochybne stavajú. „Cyklistika je momentálny trend, povedal by som, najrýchlejšie sa rozvíjajúci šport. Možno aj tým, že tu máme Petra Sagana. Druhý faktor je, že je cyklistika ľahko dostupná a nie zvlášť finančne náročná. Máme tu cyklotrasu, ktorá ide naprieč celým mestom pozdĺž rieky Turiec a spája sa až s mestom Vrútky,“ opisuje Žilák. Víziu mesta je prepojenie každej mestskej časti s centrom mesta. V pláne je i prepojenie Martina s okolitými dedinami formou cyklotrás. „Turiec je jedinečný okolím, prostredie je krásne. Martin má okolo veľa dedín, ktoré využívajú služby mesta a dajú sa prepojiť. Cyklistika má výrazný vplyv na zdravie.“ Obľúbenou je aj turistika. „Je pre nás snom, víziou vybudovať kabínkovú lanovku na Martinské hole, ktorá by túto turistiku podporila,“ konštatuje Adam Žilák.
Športom proti stresu
Šport ako taký má veľa benefitov. Pre všetky vekové kategórie aj ako prevencia proti stresu. „Na odbúranie stresu je pohybová aktivita úžasná,“ konštatuje Zrník. Aj Žilák vníma tento benefit, ale upozorňuje na nesprávny postoj. „Nemalo by to byť vnímané tak, že sa nehýbem, ale príde nával stresových situácií a zrazu idem päťkrát týždenne trénovať. Treba pristupovať individuálne. Ak sú nejaké depresie, úzkosti, tak by som to nestaval na tom – začni športovať a zmizne to. Pohyb a šport je skvelý nástroj a vie byť nápomocný.“ Prepojenosť športu a stresu vníma i Zrník. „U žiakov základných a stredných škôl platí, že keď sa venujú pohybovej aktivite, tak ľahšie zvládajú stresové situácie v školách. Odpovede, písomky, ľahšie sa im učí. Toto máme odsledované. Vo všeobecnosti tým, ktorí sa venujú pohybovým aktivitám, ľahšie ide aj tá škola. Myslím, že aj u dospelých je to tak, že potom v dospelosti ľahšie zvládajú situácie v práci či problémy,“ konštatuje Zrník.
Zdravie je len jedno
Čo teda môžeme urobiť pre svoje zdravie? „Určite sa treba začať hýbať, rozhýbať mladé rodiny, priviesť deti k športovaniu, nesedieť doma. Keď bude zdravá populácia, tak sa nám všetkým bude dariť,“ apeluje Marián Zrník. „Každý rodič by mal byť vzorom pre svoje dieťa a viesť ho k pohybovej príprave. V prípade starších sa netreba báť otvoriť možnostiam – stravovať zdravo, nájsť si čas na seba. Zdravie je najdôležitejšie, čo máme a keď začneme sami od seba a budeme aj motivovať a ovplyvňovať druhých okolo seba, tak to bude skvelé,“ apeluje s úsmevom Adam Žilák.