Prvé regionálne centrum vzniklo v auguste roku 2018 v Banskej Bystrici. Od svojho vzniku sieť regionálnych centier sociálnej ekonomiky poskytla viac ako 19-tisíc stretnutí a odborných konzultácií so záujemcami o sociálne podnikanie.
Centrá pomáhajú začínajúcim aj existujúcim sociálnym podnikateľom najčastejšie s procesom získania štatútu registrovaného sociálneho podniku alebo asistujú pri príprave potrebných dokumentov a poskytujú prehľad o možnostiach podpory či financovania.
Sociálne podniky zamestnávajú takmer osemtisíc ľudí
„Našou úlohou je poskytovanie bezplatného poradenstva, vysvetľujeme pravidlá fungovania a podmienky založenia sociálnych podnikov,“ ozrejmuje Alexandra Mikulová, manažérka Regionálneho centra sociálnej ekonomiky Žilina. Aktuálne existuje 571 registrovaných sociálnych podnikov, ktoré zamestnávajú necelých osemtisíc ľudí, z toho je približne 68 percent osôb znevýhodnených. „Naozaj je vidieť, že naše dlhoročné úsilie má význam,“ podotýka Mikulová.
Regionálne centrum síce nenájdete v Bratislavskom kraji, ale „od januára tohto roka prevzali agendu kolegovia z trnavského a nitrianskeho centra. Stačí len navštíviť najbližšie centrum, o možnosť poradenstva nepríde nikto,“ hovorí Mikulová. „V každom regionálnom centre pôsobia tri až štyri odborné konzultantky a konzultanti. Každému, kto sa rozhodne navštíviť centrum, odporúčame, aby si vopred dohodol termín stretnutia, a to najmä z dôvodu, aby sme sa mu mohli plnohodnotne venovať,“ vysvetľuje Lenka Kurhajcová, manažérka Regionálneho centra sociálnej ekonomiky Prešov, a dopĺňa, že v rámci skvalitňovania ich služieb navštevujú svojich klientov aj priamo v sociálnych podnikoch.
Každý podnik je jedinečný
Každý kraj ponúka desiatky zaujímavých príbehov, ktoré sú spojené s činnosťou registrovaných sociálnych podnikov, ale aj ich zamestnancov, ktorí práve vďaka sociálnemu podniku dostali príležitosť uplatniť sa na trhu práce.
Každý registrovaný sociálny podnik má svoj vlastný originálny príbeh. „V okrese Martin máme sociálny podnik, ktorý sa venuje ručnej výrobe sviečok. Pôvodne bol chránenou dielňou a zamestnával osoby najmä zo skupiny zdravotne znevýhodnených. Po registrácii sa mu otvorila možnosť zamestnávať ľudí aj z inej skupiny znevýhodnených a zraniteľných osôb,“ prezrádza Mikulová.
Napríklad v Prešovskom kraji sú dva sociálne podniky, ktoré sa venujú obuvníctvu. „Zamestnávajú aj mentorov, ktorí sa priamo počas práce venujú zamestnancom z radov znevýhodnených osôb. Učia ich základným pracovným návykom, keďže často ide o osoby, ktoré boli dlhodobo neaktívne na trhu práce,“ doplnila Kurhajcová.
Osoby, ktoré sú znevýhodnené, mali v minulosti menšiu úspešnosť pri hľadaní zamestnania. Dnes je to skôr tak, že mnoho sociálnych podnikateľov aktívne hľadá práve tieto osoby. Sociálne podnikanie si netreba spájať len s jednoduchými manuálnymi či pomocnými prácami, naopak, niektoré sociálne
podniky sa venujú vysoko špecifickým činnostiam, zamestnávajú ľudí s vyšším vzdelaním, kvalifikovaných odborníkov a expertov a neboja sa reagovať na globálne výzvy, testovať nové technológie či zavádzať inovatívne postupy vo výrobe či poskytovaní služieb.
Dôležité je osobné stretnutie
„Každý registrovaný sociálny podnik ide do podnikania s tým, že má svoju víziu,“ hovorí Mikulová. Nie každý, kto prejaví záujem o sociálne podnikanie, je vhodný na získanie osvedčenia registrovaného podniku. „Sú to siahodlhé diskusie o tom či áno, alebo nie. Z našej strany sa snažíme identifikovať subjekty, ktoré budú samostatné a ekonomicky udržateľné,“ hovorí Mikulová.
Presne na to slúžia osobné stretnutia v regionálnom centre. „Je nevyhnutné, aby sme chodili do terénu a dokázali navnímať skutočnú atmosféru podniku a dospeli k obojstrannej dohode, že subjekt je vhodným kandidátom, aby sa stal registrovaným sociálnym podnikom,“ podotýka Kurhajcová.
Kde nájdete regionálne centrá?
Bezplatnú pomoc a podporu Regionálnych centier sociálnej ekonomiky (RC SE) nájdete v siedmich krajských mestách:
- RC SE BANSKÁ BYSTRICA: Partizánska cesta 3, 974 01 Banská Bystrica, 1. poschodie, tel. kontakt: +421 918 959 053.
- RC SE KOŠICE: Moldavská cesta 10/B, 040 11 Košice, 5. poschodie, tel. kontakt: +421 915 916 172.
- RC SE NITRA: Farská 7, 949 01 Nitra, 1. poschodie, tel. kontakt: +421 918 959 077.
- RC SE PREŠOV: Levočská 5, 080 01 Prešov, 2. poschodie, tel. kontakt: +421 917 991 237.
- RC SE TRENČÍN: Legionárska 5, 911 01 Trenčín, 1. poschodie, tel. kontakt: +421 908 691 094.
- RC SE TRNAVA: Zavarská 11/G, 917 01 Trnava, 1. poschodie, tel. kontakt: +421 908 588 872.
- RC SE ŽILINA: Antona Bernoláka 53, 010 01 Žilina, tel. kontakt: +421 917 625 235.
RC SE sú tu pre vás:
- Pondelok: 8:00 – 15:00 hod.
- Utorok: 8:00 – 15:00 hod.
- Streda: 8:00 – 17:00 hod.
- Štvrtok: 8:00 – 15:00 hod.
- Piatok: 8:00 – 14:00 hod.

NÁRODNÝ PROJEKT INŠTITÚT SOCIÁLNEJ EKONOMIKY 2 realizuje Ministerstvo sociálnych vecí a rodiny SR. Tento projekt je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci Programu Slovensko.